تمرکز فرهنگ و هنر در قم توجه ویژه جشنواره جایزه فیروزه را می طلبد
تمرکز فرهنگ و هنر در قم توجه ویژه جشنواره جایزه فیروزه را می طلبد

مدیرکانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان قم گفت: با توجه به اینکه شهر قم مرکز تولیدات فرهنگی و هنری محسوب می شود لازم است جشنواره جایزه فیروزه به این شهر به صورت ویژه باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حامد حجتی در گفت‌وگو با خبرنگاران از اتفاقاتی که در دنیا باید به آن توجه شود و معمولا در رویدادهای فرهنگی مغفول واقع می شود را محصولات و کالاهای فرهنگی دانست و اظهار کرد: علاوه برفعالیت های فرهنگی که در دنیا انجام می دهیم باید به معرفی محصولات و کالاهای فرهنگی اهتمام داشته باشیم.

وی با بیان اینکه محصولات فرهنگی در رویدادهای بزرگ فرهنگی چندان به چشم نمی آید، تصریح کرد: اما آنچه از رویدادهای فرهنگی برجای می ماند همان محصولاتی است که به تولید می رسد وبه همین دلیل پرداختن به کالاها و محصولات فرهنگی یکی از مهمترین بخش های فعالیت های فرهنگی هنری در کشور است که چند سالی می شود این رویداد را در جشنواره جایزه فیروزه شاهد هستیم.

مدیرکانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان با تبیین رویداد فرهنگی جشنواره جایزه فیروزه گفت: این رویداد اختصاصی برای معرفی محصولات فرهنگی فعالیت دارد و سعی می کند که محصولات و هدایای فرهنگی و مجموعه کارهایی که در قالب محصولات فرهنگی می شود ارائه کرد را رصد می کند و با معیارهایی که برای این جشنواره در نظر گرفته شده از برگزیدگان تقدیر و به آنان جایزه اهدا می کند.

وی به محصولات فرهنگی که در جشنواره جایزه فیروزه بیش از پیش مورد توجه است اشاره و عنوان کرد: بخش بسیاری از مخاطبان این محصولات  را خانواده ها به ویژه کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند که از حساسیت و دقت بالایی برخوردار است.

حجتی با عنوان اینکه در محصولات فرهنگی که مخاطبان آن را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند به طور قطع ویژگی ها و همخوانی با فرهنگ بومی آنها در تولید اثر بسیار مهم است به ویژه اثری که قرار است به عنوان محصول قرار است در اختیار کودک و نوجوان قرار بگیرد.

وی با تاکید براینکه در حوزه کودک و نوجوان باید به مسائل مختلفی توجه داشت، عنوان کرد: کار در این حوزه به دلیل حساسیت هایی که وجود دارد دشوارتر وپیچیده تر است و خانواده ها به این مسئله توجه بسیار ویژه ای دارند.

مدیرکانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان قم اضافه کرد: هنگامی که صحبت از محصولات مربوط به کودک و نوجوان می شود این محصول شامل انواع اسباب بازی ها تا عروسک ها و نوشت افزارها  و دیگر محصولاتی که این گروه سنی به آن توجه دارند، خواهد شد.

وی از مهمترین ویژگی های جشنواره جایزه فیروزه را ایجاد انگیزه برای تولید محصولات با کیفیت تر ذکر کرد و گفت: شاید در برخی از گروه های مخاطبان به کیفیت محصولات توجه چندانی نشود اما در گروه سنی کودکان و نوجوانان به دلیل حساسیت هایی که به این گروه اختصاص دارد باید همه محصولاتی که در اختیار آنان قرار می گیرد از بهترین کیفیت برخوردار باشد و جشنواره جایزه فیروزه به کیفیت محصولات فرهنگی به ویژه محصولات مربوط به کودکان و نوجوانان ضریب می دهد.

وی به جایگاه کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان در تولید محصولات کودک و نوجوان تصریح کرد: این مرکز به عنوان نهاد تخصصی همواره در ارائه محصولات اختصاصی این گروه سنی همواره فعالیت دارد و در سطح کشور برند کتاب کودک، اسباب بازی، سینمای کودک و موسیقی کودک است که به دلیل ویژگی های تخصصی است  که در کانون به آن توجه شده است.

حجتی اضافه کرد: محصولات مربوط به حوزه کودکان و نوجوانان بعد از گذر از یک فرایند و یک دالان تخصصی بررسی اثر ویژه خلاق باید بدست مشتری برسد زیرا مخاطبان این محصولات بسیار باهوش وحساس هستند و همزمان با تحولات جهان مصرف کننده این محصولات هستند.

وی با بیان اینکه پرداختن به جشنواره جایزه فیروزه در استان قم بسیار ارزشمند ونیکو است، گفت: تولید کنندگان محصولات کودک ونوجوان در استان قم فعالیت دارند به ویژه کسانی که به مبانی تعلیم و تربیت اسلامی توجه می کنند و یا در حال تدارک فعالیت های گفتمان انقلاب هستند در این شهر مشغول فعالیت هستند.

مدیرکانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان قم اضافه کرد: تولید کنندگان نرم افزار های کودک ، کتاب کودک و عروسک در قم متمرکز هستند و توجه جایزه فیروزه به قم می تواند بسیار ویژه باشد زیرا اقلیم قم محل تولید محصولات فرهنگی است و در کنار اندیشه ای که این شهر دارد بسیار مبارک است.

حجتی از کسانی که در عرصه فرهنگی به ویژه در بخش کودک و نوجوان فعالیت دارند در خواست کرد: با شرکت در این جشنواره رقابتی شایسته را رقم بزنند و کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان نیز در این جشنواره با ارائه محصولات مربوط به کودکان و نوجوانان در کنار مباحث نظری حضوری فعال دارد.

انتهای پیام/د