تولد دوباره سینمای دهه شصتی‌های قم
تولد دوباره سینمای دهه شصتی‌های قم

آیین بازگشایی سینما تربیت قم، با اکران فیلم سینمایی منصور برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، روزگاری در سال‌های انتهایی جنگ تحمیلی، سینمایی در قم ساخته شد که خیلی از قمی‌ها به خصوص دهه پنجاهی‌ها و شصتی‌ها خاطرات زیادی با آن دارند.

«سینما تربیت» واقع در خیابان شهید فاطمی یا همان دورشهر در سال ۱۳۶۵ تاسیس و تاکنون در چند نوبت نوسازی شده است.

این سینما اما حال و روز خوشی نداشت، صندلی‌های فرسوده بودند، پرده نقره‌ای آن قدیمی بود و حال و هوایی نامناسب بر آن سایه افکنده بود اما آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی سینما تربیت، فرصت بسته بودن سینماها به خاطر شیوع کرونا را غنیمت شمرد و عملیات بازسازی این مجموعه فرهنگی را با جدیت در دستور کار قرار داد.

و حالا امروز بعد از گذشت نزدیک به دو سال بار دیگر سینما تربیت با اکران فیلم «منصور» به روی علاقه‌مندان گشوده شد.

حمیدرضا شیخ‌الاسلام مدیرکل آموزش و پرورش قم امروز در آیین گشایش سینما تربیت که با حضور جمعی از خبرنگاران و در غیاب سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد، اظهار کرد: نوسازی این سینما مرهون پیگیری و مطالبه‌گری اصحاب رسانه و هنردوستان است.

وی افزود: از چند سال گذشته اصحاب رسانه به ما می‌گفتند فکری برای نوسازی سینما تربیت کنید که خوشبختانه از تهدید کرونا و تعطیلی سینماهای کشور به عنوان یک فرصت مناسب برای نوسازی این سینما استفاده شد و امروز بار دیگر میزبان فرهنگیان و دانش آموزان و علاقه‌مندان به سینماست.

مدیرکل آموزش و پرورش قم به ظرفیت آموزشی، فرهنگی و هنری سینما تربیت اشاره کرد و گفت: علاوه بر بحث اکران فیلم‌، از ظرفیت این سینما برای ایجاد نشاط در دانش آموزان و آموزش‌های خاص فرهنگیان استفاده خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت سابق سینما تربیت در شأن فرهنگیان و دانش‌آموزان و مردم این شهر نبود، افزود: سینما تربیت برای بنده چه در زمانی که در این شهر دانش‌آموز بودم و چه در زمان خدمت در دبیرستان‌های استان اهمیت داشت و نیاز بود که به این سینما توجه ویژه‌ای شود.

شیخ الاسلام به نوسازی نمای بیرونی ساختمان سینما تربیت اشاره کرد و گفت: سه سال قبل در کمتر از شش ماه ۱۰۰ متر نمای بیرونی سینما تربیت با ارتفاعی نزدیک به ۵ متر به طوری که با بافت شهر و معماری ایرانی- اسلامی همخوانی داشته باشد، نوسازی شد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : زهرا زنگنه