توسعه روستاها با حفظ محیط زیست محقق می‌شود
توسعه روستاها با حفظ محیط زیست محقق می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: با حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست، گام‌های مثبت و مؤثری در جهت محرومیت‌زدایی و توسعه مناطق روستایی برداشته خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در دیدار مشاور استاندار و دبیر قرارگاه جهادی و محرومیت‌زدایی گفت: در سال‌های گذشته قم سرریز صنایع آلاینده تهران و استان های همجوار بوده و اکنون جزیره حرارتی در شهر قم شکل گرفته و تبعات زیست محیطی بسیاری به دنبال داشته است.

وی از نبود نقشه راه مشخص برای توسعه استان قم و استقبال از صنایع آلاینده انتقاد کرد و گفت: در مسیر توسعه و پیشرفت استان قم ضمن توجه جدی به ظرفیت های فرهنگی و گردشگری استان، باید نسبت به نوسازی خطوط تولید و استقرار صنایع پاک و با تکنولوژی های نوین اهتمام داشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به بارگذاری جمعیتی و صنعتی بیش از حد در شهر قم و قطع حقابه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه های استان، خاطرنشان کرد: کانون های فعال گرد و غبار و معضل جدی خشک شدن دریاچه نمک، مسأله ای فرااستانی است که استان های مرکز کشور را با چالش جدی مواجه می کند.

وی با بیان اینکه نباید به مسائل نگاه تک بعدی داشته باشیم، رفع معضلات زیست محیطی را نیازمند برنامه ریزی و مشارکت همگانی دانست و گفت: حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست به توسعه و محرومیت زدایی از روستاها به ویژه در منطقه قمرود و قنوات کمک شایانی خواهد کرد.

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم