پروژه ملی فیبر نوری شاتل در قم افتتاح شد
پروژه ملی فیبر نوری شاتل در قم افتتاح شد

در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات، پروژه‌‌ی ملی فیبر نوری شرکت شاتل با هدف ایجاد تحول در صنعت ICT کشور افتتاح شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، در این مراسم عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پروژه‌ی توسعه‌ی شبکه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTX) را با حضور مقامات ارشد استان و از طریق ارتباط ویدئویی آنلاین افتتاح کرد.

احمدرضا نخجوانی مدیرعامل گروه‌ شرکت‌های شاتل نیز در ارتباط ویدئوکنفرانسی با این مراسم، به ارائه توضیحاتی درخصوص پروژه‌ی ملی شاتل بر بستر فیبر نوری پرداخت.

وی با اشاره به پروژه‌ی FTTX شاتل گفت: در ابتدا پروژه‌ی FTTC را از ۴ سال پیش آغاز کردیم اما متاسفانه با چالش‌هایی که با مخابرات داشتیم، با حمایت‌ها و راهنمایی‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سعی کردیم به سمت فیبر برویم.

نخجوانی گفت: طبیعتا در این پروژه شهرداری‌ها نقش اساسی دارند و خوشبختانه در شهر قم با نگاه مترقی که شخص شهردار محترم و مدیران شهر داشتند، این پروژه پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم این رویکرد مترقی به شهرداری شهرهای دیگر کشور تسری یابد.

وی افزود: در فاز اول، شهرهای تهران، قم، شیراز و مشهد در دستور کار شاتل قرار دارد و هم‌اینک عملیات اجرایی در دو شهر تهران و قم به شکل جدی آغاز شده است و امروز به شکل نمادین پروژه‌ی شهر قم را افتتاح می‌کنیم.

در این مراسم تست سرعت برای سرویس FTTH یکی از کاربران در شهر قم، به صورت زنده انجام شد که سرعت دسترسی آن بیش از ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه اندازه‌گیری شد.

  • نویسنده : سونیا سیاوشی