مسیر روبه رشد قم در شکل‌گیری شهر خلاق و پیشرو
مسیر روبه رشد قم در شکل‌گیری شهر خلاق و پیشرو

طی سال‌های اخیر با پیشرفت پروژه‌های عمرانی و خدماتی در مناطق مختلف شهر قم، شاهد خلاقیت و نوآوری در روند خدمت‌رسانی به مردم بوده و قم به هدف تحقق شهر خلاق و پیشرو در سند چشم انداز یک گام نزدیک تر شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، شهرداری منطقه دو در بین شهرداری‌های مناطق هشت گانه کلانشهر قم در مسیر مطلوبیت نسبی پیش می‌رود، در عین حال که نیاز به حمایت بیشتر، برنامه ریزی دقیق تر و البته استفاده از نیروی انسانی لایق و مستعد نیز وجود دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در منطقه دو و در این چند سال به مسئله تحرک و پویایی شهری در حوزه شهرسازی پرداخته شده و طرح‌هایی هم در دست انجام است، به بیان دیگر شهرسازی، معابر و تقاطع‌های اصلی در منطقه دو شهرداری قم به هم متصل شده‌اند و طرح جامع حمل و نقل شهری در این قسمت از شهر در حال تکمیل است تا در اختیار شهروندان قرار گیرد.

با توجه به اینکه یکی از وظایف اصلی شهرداری کنترل ترافیک است، خیابان جمهوری در منطقه دو نیز برای همین منظور تعریف شده و البته تقاطع میدان شهید امینی بیات هم همین موضوع را پیگیری می‌کند. همچنین اتصال خیابان یادگار امام (ره) به خیابان فردوسی و زیرگذر و ادامه‌اش در منطقه ۶ و خیابان کارگر در همین راستاست.

طی سال‌های اخیر شاخص فضای سبز شهری قم از لحاظ عددی به رتبه سوم در کشور رسیده است، یعنی خوشبختانه سرانه در این موضوع ارتقا یافته است، اما باید دید استفاده مفید از این فضای سبز در چه حد است، به بیان دیگر دسترسی مردم به فضای سبز شهری هم مهم است، به این معنا که مردم بتوانند با کمترین زمان و کمترین امکان از فضای سبز استفاده کنند و یا این فضا در دل محل زندگی مردم قرار گیرد.

همچنین منطقه دو شهری هم به دلیل وجود بافت قدیمی و فرسوده، امکان اندکی برای ایجاد فضای سبز در محله‌های مختلف بویژه با توجه به وضعیت بودجه فعلی دارد، بنابراین در این شاخص رشد خوبی را نداشته‌ایم و باید بیشتر کار کنیم.

در حوزه نظافت و مدیریت پسماند نیز رفت و روب و جمع آوری زباله و مانند آن در شهر قم به خوبی در دست انجام است. شهر قم جزو شهرهای پاک محسوب می‌شود منطقه دو هم مانند دیگر مناطق رشد خوبی را در این شاخص داشته است.

در مناطق مختلف قم اقداماتی در حوزه توسعه فضاهای فرهنگی ورزشی صورت گرفته است، ضمن آن که در دوره چهارم شورای اسلامی شهر مصوب شد تا هر منطقه از شهرداری قم حداقل از یک سالن ورزشی فرهنگی برخوردار باشد که برخی از این سالن‌ها افتتاح شده و برخی در دست احداث و تکمیل است، از جمله سالن ورزشی منطقه دو که در حد ۷۰ درصد پیشرفت قرار دارد.

در حوزه عمرانی نیز می‌توان گفت اگرچه جای کار زیادی در این شاخص در شهر قم وجود دارد، چراکه عقب ماندگی‌های زیادی در قم هست و هرچقدر هم کار شود باز هم کم است، اما تلاش شده تا طرح‌هایی در این زمینه تعریف شود و ضمن کمک به کاهش این فقر در مناطق مختلف شهری، مناطق کم برخوردار نیز به دیگر مناطق نزدیگ تر شوند. می‌توان گفت عملکرد شهرداری در این موضوع مثبت است.

بایستی تمام مناطق شهری قم و از جمله منطقه دو شهرداری قم، جذب و حفظ نیروی انسانی جوان، متخصص، متعهد و خلاق را به طور ویژه در دستور کار داشته باشند. باید توجه داشت که لیاقت مردم قم و مجاوران حضرت کریمه اهل بیت (س) بیش از این است و از این رو همه مسؤولان و مدیران شهری باید با تمام وجود در خدمت رسانی به مردم حاضر باشند و این خدمتگزاری را افتخاری برای خود بدانند.

  • نویسنده : محمدرضا آقاباقری