نگهداری از ۴۲۰ مددجوی معلول ذهنی و سالمند در موسسه انوار آفتاب
نگهداری از ۴۲۰ مددجوی معلول ذهنی و سالمند در موسسه انوار آفتاب

مدیرعامل موسسه انوار آفتاب گفت: 420 نفر مددجو از جمله معلولان ذهنی و سالمندان، در این مرکز نگهداری می‌شوند که هزینه ماهانه آن حدود 2 میلیارد تومان است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، نشست خبری مدیرکل بهزیستی استان و مدیرعامل موسسه خیریه انوار آفتاب، عصر امروز در این موسسه برگزار شد.

در ابتدای نشست، فاطمه پورمحمدی مدیرعامل موسسه انوار آفتاب با اشاره به سابقه تاریخی این مکان اظهار کرد: این موسسه سال ۷۲ در تهران تأسیس شد اما فعالیت آن در قم، از سال ۱۳۹۴ شروع شد که بیشتر در زمینه تامین دارو و درمان و انجام عمل جراحی سالمندان و معلولان بوده است.

وی با بیان اینکه تهیه ارزاق در شب عید و ماه مبارک رمضان و اعطای وام به خانواده معلولین ازجمله فعالیت‌های این مؤسسه است، گفت: از سال ۹۷ مرکز آموزشی و توان‌بخشی کودکان اوتیسم را تأسیس و مربیان را به ترکیه اعزام کردیم و دوره‌های آموزشی فراگرفتند.

پورمحمدی تصریح کرد: سالمندانی که در این مرکز نگهداری می‌شوند افرادی هستند که ازدواج نکردند و یا ازدواج هم کرده باشند فرزندی ندارند و امکان نگهداری نداشتند، اینکه سالمندی به خاطر بی‌مهری فرزند در این مکان حضورداشته باشد بسیار کم است.

مدیرعامل موسسه انوار آفتاب برخی از برنامه‌های مختلف این مرکز را برشمرد و افزود: انوار آفتاب تنها موسسه‌ای است که در زمینه مددرسانی به کودکان اوتیسم فعالیت می‌کند، این مؤسسه ۴۲۰ مددجو دارد که این تعداد ۳۲۰ معلول ذهنی و ۱۰۰ نفر سالمند هستند، تعدادی از مددجویان آسایشگاه مجهول‌الهویه هستند که بیشتر آن‌ها از خانواده‌هایی با سطح مالی پایین به شمار می‌روند که توانایی لازم برای نگهداری از آنها را ندارند.

وی ادامه داد: ماهانه چیزی حدود ۲ میلیارد تومان به عنوان هزینه‌های جاری این مرکز در نظر گرفته شده که بیشتر آن توسط خیرین تامین می‌شود.

۲۵ هزار خانواده قمی زیر پوشش بهزیستی هستند

مهدی پهلوانی مدیرکل سازمان بهزیستی استان قم نیز در بخش دیگری از نشست ضمن تشکر از خیرین و مدیریت موسسه انوار آفتاب اظهار کرد: افرادی که تحت پوشش بهزیستی هستند نیازمند توجه و کمک هستند و بهزیستی اگرچه کمکی به آن‌ها می‌کند مؤسسات خیریه و خیران نیز در کنار ما خدمات ارائه می‌دهند، مربیانی که در آسایشگاه سالمندان و معلولین استان فعالیت می‌کنند کار بسیار سخت همراه با عشق انجام می‌دهند که شایسته تقدیر است.

وی افزود: شرکای اجتماعی بهزیستی مؤسسات خیریه هستند که غیرانتفاعی و غیرتجاری فعالیت می‌کنند، ۱۰ مرکز شبانه‌روزی در زمینهٔ سالمندان و معلولین در حال فعالیت هستند، برای مراکز ایتام نیز مراکزی به‌صورت جداگانه فعالیت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه کمترین آمار مرگ ‌و میر و مشکلات کرونا در مراکز نگهداری سالمندان و معلولین بوده است گفت: در شرایطی که افراد مدعی حقوق بشر تعداد بالای تلفات در زمینه کرونا را داشتند ولی تعداد فوت افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان هستند کمتر از شش‌دهم درصد بوده است.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی ۳۵ هزار خانواده را تحت پوشش دارد که ۲۲ هزار خانواده درگیر معلولیت هستند و ۲ هزار نفر از اینها در مراکز خاص نگهداری می‌شوند.

پهلوانی با تقدیر از کمک و توجه مراجع تقلید و علما به بهزیستی، بیان کرد: ۱۰۰ نفر از سالمندان عزیز ما در این مؤسسه خیریه انوار آفتاب نگهداری می‌شوند، اگر خیرین عزیز نباشند بسیاری از کارها بر زمین می‌ماند و از آیات عظام و علما و همه نیکوکاران که کمک ما هستند تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مقابله با کرونا در آسایشگاه‌های استان افزود: در ابتدای کار شیوع کرونا در مورد سالمندان نگران بودیم و اولین گروه از سالمندانی که در استان واکسینه شدند سالمندان حاضر در آسایشگاه سالمندان و معلولین استان بودند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان قم بیان کرد: پس از شیوع کرونا مراکز ما قرنطینه شدند و امروز شاهد امیکرون هستیم که اطفال را درگیر می‌کند بحث واکسینه خانواده‌ها و فرزندان سالمندان انجام شد.

وی با بیان اینکه رصد معلولین یکی از وظایف سازمان بهزیستی است، گفت: رصد شیوع میزان معلولیت‌ها در استان قم مورد توجه است، برخی از معلولین نیازمند نگهداری هستند، در طرح “رصد شیوع میزان معلولین” همکاران ما با کارت دارای هولوگرام و مهر بهزیستی هستند و قصد داریم میزان شیوع معلولیت در استان را به دست بیاوریم.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح