اجازه ما هم دست شماست آقای فرماندار!
اجازه ما هم دست شماست آقای فرماندار!

حجت‌الاسلام استقامت عضو شورای اسلامی شهر قم در سی‌امین جلسه رسمی شورای شهر قم از آنچه به‌زعم او دخالت فرمانداری در «امورات ریز» ریز شورای شهر بود انتقاد کرد و گفت: با این روند «شورای شهر عملنا اجازه بگیر از آقای فرماندار می‌شود».

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، لایحه «اخذ مجوز اصلاح ردیف با عنوان تکمیل و تجهیز ساختمان شهرداری منطقه دو، بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری قم» نخستین مصوبه این جلسه بود که حسین صابری رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه به صحن علنی شورا آورده بود، گرچه حسین اسلامی رئیس شورای اسلامی شهر قم «اصلاح» بودجه در اسفندماه و روزهای پایانی سال را تلویحاً غیرمعمول دانست و گفت: «برای نخستین بار است که این اتفاق می‌افتد».

دومین لایحه‌ای که در این جلسه مطرح شد «اخذ مجوز محاسبه متراژ مابه‌التفاوت عوارض پروانه ساختمانی به سال ۱۳۹۹ بابت بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی نور متعلق به موسسه فرهنگی آیت‌الله سیستانی» بود که به تصویب رسید و مقرر شد موسسه فرهنگی آیت‌الله سیستانی ۷۶۴ میلیون تومان به شهرداری پرداخت کند این در حالی است که اگر شورای شهر با این لایحه موافقت نمی‌کرد نزدیک به ۲ میلیارد بیشتر از این مقدار باید به‌حساب شهرداری واریز می‌شد.

موضوع دیگری که در این جلسه موردبررسی قرار گرفت ایراد کمیته تطبیق فرمانداری به مصوبه «اخذ مجوز محاسبه مابه‌التفاوت عوارض پرداخت نشده بر اساس تعرفه و قیمت منطقه‌ای سال ۱۳۹۹ یک مالک خصوصی بود» بود که آن را مغایر قوانین و مقررات تشخیص داده بود که اعضای شورای اسلامی شهر قم به اصرار بر این مصوبه رأی دادند تا تکلیف آن در هیئت حل اختلاف روشن شود.

نباید مسئولیت را به گردن دیگران بیندازیم

هرچند رئیس شورای اسلامی شهر قم در اعتراض به این روند گفت: «اینکه مسئولیت را به گردن یک هیئت دیگر بیندازیم شیوه نیست؛ بگویند ما رد می‌کنیم در هیئت حل اختلاف تصویب شود».

در ادامه این جلسه لایحه «اخذ مجوز متمم و اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ سازمان‌های آتش‌نشانی با ۷ درصد افزایش، زیباسازی با۳۰ درصد افزایش و سازمان پارک‌ها و فضای سبز با ۹ درصد افزایش» از سوی رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر قم مطرح شد و به تصویب رسید.

«اخذ مجوز ۵۰ درصد کاهش عوارض حذف پارکینگ با مالکیت خصوصی» لایحه دیگری بود که در این جلسه به تصویب رسید.

درخواست «اخذ مجوز ثبت صورت‌وضعیت پیمانکاران پروژه‌های تقاطع‌های غیرهمسطح میدان نماز و ایستگاه آتش‌نشانی مادر و احداث بلوار عمار یاسر را به مبلغ ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان» نیز در این جلسه به تصویب رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر قم ضمن قدردانی از زحمات معاون فنی و عمرانی شهرداری قم اظهار داشت: «استثنا در مورد میدان نماز، پروژه با تأخیر مواجه شده و مشکلاتی ایجاد کرده است».

پیشرفت ۵۰ درصدی عملیات اجرایی میدان نماز

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم هم در پاسخ به رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: ترافیک در این مسیر یک ساعت هم قطع نمی‌شود اما عملیات عمرانی در میدان نماز بدون اینکه هیچ‌کدام از مسیرها مسدود شود در حال انجام است.

وی با بیان اینکه چهار معارض در انجام این پروژه داشتیم، خاطرنشان کرد: جابه‌جایی تأسیسات شهری انجام شده و در حال حاضر با تلاش‌های صورت گرفته هیچ معارضی نداریم و تمام میدان در اختیار پیمانکار قرار گرفته است.

عباس حلوایی زاده یادآور شد: عملیات اجرایی پروژه در حال حاضر از سرعت خوبی برخوردار است و ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

در ادامه این جلسه محمد امرالهی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر قم به تشریح ایراد کمیته انطباق فرمانداری به مصوبه شورای شهر مبنی بر «فروش و واگذاری شارع متروکه به موسسه لاله‌های آسمانی» پرداخت و گفت: «با توجه به اینکه این موسسه انتفاع فردی ندارد و در حوزه شهدا کار می‌کند و زیرمجموعه بنیاد شهید است اصرار بر این مصوبه داریم.»

رئیس شورای اسلامی شهر قم با تأکید بر اینکه «در این پروژه نفع خصوصی متصور نیست» بر لزوم اصرار بر این مصوبه تأکید کرد.

ورود کمیته انطباق فرمانداری به امورات ریز شورا

حجت‌الاسلام استقامت دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم با اشاره به ایرادات اخیر کمیته انطباق فرمانداری به مصوبات شورای اسلامی شهر قم گفت: «جدیداً احساس می‌کنم کمیته انطباق مسائلی را برمی‌گرداند که دخالت در امورات ریز و غیر مرتبط است».

وی با انتقاد از ورود کمیته انطباق به مسائل مختلف تصریح کرد: با این روند «شورای شهر عملنا اجازه بگیر از آقای فرماندار می‌شود».

رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در این خصوص اظهار داشت: حدودوثغور اختیار کمیته انطباق تذکر در خصوص اینکه مصوبه شورا مغایر با شرع است یا نیست، مغایر با قانون است یا نیست و آیا در حیطه اختیارات شورای اسلامی شهر تصویب شده است یا خیر و خارج از این وضعیت حق اظهارنظر و حق ورود به ماهیت ندارد.

در ادامه این جلسه دو لایحه توافقنامه بین شهرداری و دو مالک خصوصی تصویب و یک لایحه توافقنامه هم به کمیسیون بازگشت داده شد.

لزوم تعیین تکلیف اراضی مشاعی

نرجس نیازمند عضو شورای اسلامی شهر قم هم در این جلسه با اشاره به وجود اراضی مشاعی در شهر و مشکلاتی که بعضاً ساخت‌وسازها در این اراضی به وجود می‌آورند خواستار تعیین تکلیف اراضی مشاعی شد.

لوایح «اخذ مجوز تعرفه بهای خدمات سال ۱۴۰۱ سازمان اتوبوسرانی قم» و «اخذ مجوز تعرفه بهای خدمات سال ۱۴۰۱ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی» نیز در ادامه این جلسه به تصویب رسید.

در پایان این جلسه ابتدا دو فوریت لایحه «اخذ مجوز توافقنامه شهرداری قم با خانم زهره صفاتی» در خصوص ملکی واقع در خیابان معلم نبش تقاطع عمار یاسر طرح ادامه تملک فاز۵ بلوار عمار یاسر به تصویب رسید و در ادامه نیز به منظور تسریع در اجرای این پروژه، اعضای شورای شهر قم به اصل لایحه نیز رأی مثبت دادند.

تشریح برنامه‌های نیمه شعبان جمکران

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران نیز با توجه به نزدیک شدن ایام نیمه شعبان میهمان سی‌امین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم بود که در ابتدای جلسه به ارائه گزارشی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی مسجد مقدس در ایام نیمه شعبان پرداخت.

نگاه تمدنی و حرکت جریان با تأکید بر جهاد تبیین و امیدآفرین، توسعه جشن‌های نیمه شعبان از یک روز به ۱۵ روز و برگزاری ۳۶ ساعته رویداد بزرگ نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران و بلوار پیامبر اعظم از مهم‌ترین موضوعاتی بود که حجت‌الاسلام‌والمسلمین یاسین حسین‌آبادی در این جلسه مطرح کرد.

وی همچنین راه‌اندازی پویش «به عشق مهدی هواداریم» را از دیگر برنامه‌های برشمرد و گفت: برنامه‌ای متنوعی حول محور این پویش به انجام خواهد رسید.

انتقاد از آذین‌بندی ضعیف در شهر

رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین در ادامه از آذین‌بندی ضعیف در مناطق شهری در ایام میلاد حضرت زهرا، امیرالمؤمنین و… انتقاد کرد.

سید مجتبی سبحانی بر لزوم ایجاد نشاط اجتماعی در جشن‌های نیمه شعبان تأکید و تصریح کرد: نیمه شعبان یک واقعه ملی و بین‌المللی است اما هزینه آن را شهر قم می‌دهد که ضرورت دارد دولت جمهوری اسلامی در این زمینه بودجه ملی تعریف کند.

محسن محرری سخنگوی شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به اعتراض‌های مردمی در خصوص خدمات اعم از سرویس بهداشتی، استراحتگاه‌های موقت و آب آشامیدنی در بلوار پیامبر اعظم، خواستار توجه شهرداری به این موارد شد.

حجت‌الاسلام استقامت نیز با بیان اینکه باید خدمات ما در مکان‌های مختلف شهر توسعه پیدا کند، بز لزوم سیاست‌گذاری در خصوص جریان ترافیک در ایام نیمه شعبان تأکید کرد.

غایبان شورا:

در سی‌امین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم حسن مالکی و سید محمدحسین دهناد غایب بودند.

ساکتان شورا:

۱۱ عضو شورای اسلامی شهر قم در این جلسه حضور داشتند که هرکدام به فراخور موضوع و لوایحی که مطرح شد اظهارات داشتند اما معصومه آمره در این جلسه، تنها به اظهارنظر «انگشتی» به لوایح بسنده کرد.

  • نویسنده : مهدی جعفری