فعالیت ۳۱ گروه جهادی قم در ۱۱ استان
فعالیت ۳۱ گروه جهادی قم در ۱۱ استان

مسئول بسیج سازندگی سپاه امام علی‌ بن‌ ابی‌ طالب(ع) از فعالیت ۳۱ گروه جهادی از قشرهای مختلف مردم قم در مناطق محروم ۱۱ استان کشور همزمان با ایام نوروز سال جاری خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، علیرضا ایراندوست در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: دغدغه‌مندی نسبت به معیشت و زندگی محرومان از خصوصیات نیروهای جهادی است و چنین افرادی با روحیه و انگیزه بسیار بالا، همچون ایثارگری‌های برگرفته از دوران دفاع مقدس، به ارائه خدمت به محرومان جامعه می‌پردازند.

وی افزود: زدودن محرومیت از اقشار مختلف، نشاط معنوی را برای نیروهای جهادی که با تمام وجود و بدون نگاه صنفی به فکر حل مشکلات محرومان هستند، به دنبال دارد و بسیار ارزشمند است.

مسئول بسیج سازندگی سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) با اشاره به اینکه فعالیت‌های بسیج سازندگی در دو بخش تعریف می‌شود، عنوان کرد: بخش اول شامل حرکت‌های مردمی گروه‌های جهادی استان در مناطق محروم کشور است و این گروه‌ها، بسیجیانی از قشرهای مختلف جامعه شامل دانشجو، دانش‌آموز، روحانیِ مساجد و محلات و مشاغل آزاد هستند که برای خدمت‌رسانی، به مناطق محروم هجرت می‌کنند.

وی افزود: از ۲۴ اسفند سال گذشته تا ۱۳ فروردین جاری، نزدیک به ۱۵۰۰ جهادگر از استان قم در قالب ۳۱ گروه جهادی و ۴ قرارگاه، در مناطق محروم ۱۱ استان کشور از جمله ایلام، بشاگرد، قلعه گنج کرمان، قزوین و … به ارائه خدمات مختلف در عرصه‌های عمرانی، فرهنگی، آموزشی، پزشکی، کشاورزی، دامپزشکی و ساخت موکب اربعین در مهران پرداختند.

ایراندوست با اشاره به فعالیت ۴ قرارگاه مذکور ادامه داد: قرارگاه بزرگ دانشجویی عهد خدمت در ایام نوروز، شامل ۳۵۰ دانشجوی خواهر و برادر بود که در روستاهای محروم شهرستان هلیلان استان ایلام مشغول محرومیت‌زدایی بودند.

وی افزود: قرارگاه حضرت زهرا(س) نیز با حضور خواهران دانشجوی بسیجی، در ۹ روستای بخش مرکزی قم به فعالیت‌های پزشکی، آموزشی و فرهنگی می‌پرداختند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه قم گفت: قرارگاه حضرت معصومه‌(س) مستقر در بندر امام خمینی(ره) نیز به انجام فعالیت‌های عمرانی و ساخت منزل مسکونی برای روستاییان محروم این منطقه مبادرت می‌ورزید.

ایراندوست بخش دوم فعالیت‌های بسیج سازندگی را اجرای طرح‌های عام المنفعه با امضای تفاهمنامه با دستگاه‌های مختلف به منظور کاهش هزینه‌های عمرانی نام برد و افزود: در این زمینه، تفاهمنامه‌ای با کمیته امداد امام خمینی(ره) مبنی بر احداث ۵۰ واحد مسکونی ویژه مددجویان به امضا رسید و در نوروز امسال، احداث ۱۰ واحد از واحدهای مذکور، آغاز شد.

وی عنوان کرد: در طرح آب‌رسانی به روستاهای قم نیز که با تفاهمنامه با آبفای استان و همکاری گروه‌های جهادی و بسیج سازندگی انجام می‌شود، پروژه آبرسانی به روستای خیرآباد، قجه‌داغی و فیض‌آباد قم معروف به خط قیام در دستور کار قرار دارد.

مسئول بسیج سازندگی سپاه قم خاطرنشان کرد: در دو روستای خیرآباد و قجه‌داغی حفر کانال، لوله گذاری، ریگلاژ لوله و پرکردن خط حفاری توسط گروه‌های جهادی فنی انجام و آبرسانی تکمیل شده است و انجام این عملیات در روستای فیض‌آباد نیز بعد از ماه مبارک رمضان ادامه پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: احداث مخازن آب و آبرسانی به ۱۲ روستای قم نیز طرح ویژه‌ای است که پس از ماه ضیافت الهی پیگیری خواهد شد.

ایراندوست توزیع بسته‌های معیشتی در ماه مبارک رمضان به همت پایگاه‌های بسیج و مدیران محلات قم را نیز بخش دیگری از طرح‌های بسیج سازندگی برشمرد و عنوان کرد: بعد از اتمام فعالیت قرارگاه‌های مذکور، مدیران جهادی، مقر‌های جدیدی را برای شناسایی مناطق محروم و عرصه‌های مورد نیاز فعالیت گروه‌های مردمی تشکیل خواهند داد.

عکس: محمد رضا جباری

  • منبع خبر : روابط عمومی سپاه استان قم