رأی‌گیری برای طرح صیانت به صحن علنی بازگشت
رأی‌گیری برای طرح صیانت به صحن علنی بازگشت

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به رای نمایندگان به بازگشت طرح صیانت به صحن علنی و انحلال کمیسیون مشترک طبق اصل 85 قانون اساسی گفت: طرح صیانت در کمیسیون مشترک جدید به صورت عادی بررسی شده و گزارش آن به رای گذاشته می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، خبرگزاری فارس در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از بازگشت طرح موسوم به صیانت به صحن علنی مجلس خبر داده است.

او در این گفت‌وگو با اشاره به رأی نمایندگان مجلس به بازگشت طرح صیانت به صحن علنی اظهار کرده است: بررسی طرح صیانت در صحن علنی مجلس دارای روند خاصی است که مانند بررسی طرح‌ها و لوایح است.

به گفته سلیمی، بعد از تشکیل کمیسیون مشترک که با کمیسیون مشترک طبق اصل ۸۵ قانون اساسی متفاوت است، بخش‌های مختلف طرح صیانت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و بعد از آنکه متن اولیه مورد بررسی قرار گرفت گزارش آن به صحن علنی مجلس ارجاع خواهد شد و صحن فصل به فصل و ماده به ماده آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ بررسی خواهد کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس گفته است: بعد از رأی امروز نمایندگان مجلس برای بازگشت طرح صیانت به صحن علنی مجلس، کمیسیون مشترکی که طبق اصل ۸۵ قانون اساسی تشکیل شده بود منحل می‌شود و قرار است کمیسیون مشترک دیگری با حضور نمایندگانی که از کمیسیون‌های تخصصی مجلس به این کمیسیون معرفی شده‌اند تشکیل خواهد شد و درباره طرح صیانت بحث و بررسی خواهد کرد. کمیسیون مشترکی که در آینده تشکیل خواهد شد مانند سایر کمیسیون‌ها وضعیت استانداردی خواهد داشت.

رأی مثبت نمایندگان به اصل ۸۵ شدن طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی»

مردادماه سال گذشته بود که نمایندگان مجلس با ۱۲۱ رای موافق به اصل ۸۵ شدن طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» رای مثبت دادند.

بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی، طرح مذکور در کمیسیون فرهنگی بررسی شده و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس  به شورای نگهبان ارسال و در صورت تائید، به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

پیش از آن، افراد و گروه‌های مختلفی از جمله کسب و کارهای مشهور اینترنتی در ایران، خواستار عدم تصویب این طرح و بررسی آن در قالب اصل هشتاد و پنج شده بودند.

  • نویسنده : زهرا زنگنه