۲۵۰۰ تخت بیمارستانی تا پایان ۱۴۰۲ به قم اضافه می‌شود
۲۵۰۰ تخت بیمارستانی تا پایان ۱۴۰۲ به قم اضافه می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم گفت: رسانه تخت بیمارستانی در قم در آینده نزدیک حدود دو برابر افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، مهدی مصری در نشست خبری با رسانه‌ها که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دو هزار و ۵۸ تخت بیمارستانی در قم وجود دارد که در آینده به ۴۵۰۰ تخت خواهد رسید.

وی افزودک تجهیز بیمارستان‌های استان امروی ضروری است و در این راستا، بیمارستان شهید بهشتی به عنوان مهم‌ترین مرکز درمانی استان نیاز سریع به بازسازی و تجهیز دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با بیان اینکه امکان تعطیلی زایشگاه ایزدی و بیمارستان حضرت معصومه(س) وجود دارد خاطرنشان کرد: ساختمان این مراکز برای پنج دهه گذشته است که از نظر فنی ایمنی لازم را ندارند.

وی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن برنامه‌های جوان سازی جمعیت گفت: اگرچه غربالگری در دوران بارداری از چرخه بهداشت و درمان حذف نشده، اما منطقی و اخلاقی شده است.

مصری افزایش متخصصین سونوگرافی خانم، گسترش خدمات سرپایی، توسعه مرکز درمان سرطان استان و شبکه سازی خدمات بهداشتی و درمانی در دو شهرستان جدیدالاحداث را از اقدامات پیش روی دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم با اشاره به شعار سلامت ما سلامت سیاره در هفته سلامت گفت: تغذیه سالم در حالی در دستور کار گرفته که غذای کمتر از ۲۵درصد از اروپاییان غذای غیر تراریخته می‌خورند واین عدد برای ایرانیان کمتر از یک درصد است.

وی اخلاق حرفه‌ای را یکی از عوامل موثر در بهبود وضعیت سلامت دانست و افزود: انعطاف نداشتن کادر درمان و حتی مددجویان به عنوان دشمن سلامت مردم قلمداد می‌شود و ما باید اخلاق حرفه‌ای را در پرسنل خود توسعه و فرهنگ سلامت را در مردم ارتقا بخشیم و این باعث ارتقای سطح سلامت در جامعه خواهد شد.

مصری گفت:  یکی از چالش‌های بشریت دستیابی به انرژی ها پاک است که کشورها در پیمان‌های ملی و بین‌المللی به آن بسیار توجه دارند. پیگیری این موضوع و جلوگیری از افزایش آلاینده‌ها به عنوان یکی از عوامل موثر در نظام سلامت کشور را وظیفه خود می‌دانیم و دستیابی به انرژی‌های پاک در حوزه سلامت دنبال می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به سئوالی درمورد وضعیت کرونایی استان و عدم تغییر وضعیت از زرد به آبی با وجود کاهش مرگ و میر بیماران، گفت: عادی انگاری، پایین بودن ۱۰ تا ۱۵ درصدی تزریق واکسن در این استان نسبت به میانگین کشوری، قرار گرفتن قم در مسیر مواصلاتی و ورود زائران به مناسبت‌های مختلف از جمله نیمه شعبان، تعطیلات عید نوروز، عید فطر و برگزاری چند مراسم ترحیم باعث شده وضعیت کرونایی این استان از ۲۸ اسفندماه پارسال تاکنون زرد بماند.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری، مدیریت‌ حوادث و بلایای طبیعی، ارتقای سلامت خانواده پرجمعیت، مدیریت پسماند، تغذیه سالم از مزرعه تا خانه و کاهش و کنترل مصرف دخانیات رابرخی از عناوین روز‌های هفته سلامت برشمرد.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح