از نرم‌افزار اندرویدی صحیفه سجادیه رونمایی می‌شود
از نرم‌افزار اندرویدی صحیفه سجادیه رونمایی می‌شود

پنجشنبه این هفته و در سالن سرای اهل قلم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از نرم‌افزار صحیفه سجادیه رونمایی می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین تقی آسمانی، در نشست خبری با اهالی رسانه اظهار کرد: کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه مهمترین میراث تشیع بعد از قرآن و نهج البلاغه به شمار می‌رود.

وی افزود: اخت القرآن، زبور آل محمد(ص) و انجیل اهل بیت (ع) توصیفاتی است که درباره صحیفه کامله سجادیه ذکر شده و نشان‌دهنده اهمیت و ارزش این کتاب در بین متون اسلامی است.

مدیر گروه قرآن، دعا و اخلاق مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با بیان اینکه امام سجاد(ع) در شرایطی که امکان استفاده از سایر ابزارهای تبلیغ معارف وجود نداشت از سلاح دعا استفاده کرد گفت: در واقع ایشان مسیر درست را به جامعه آن زمان نشان داد.

وی ادامه داد: مردمان امروز هم در کنار انس با دعا‌های صحیفه سجادیه می‌توانند از چشمه معارف عمیق این کتاب ارزشمند بهره برده و در همه ابعاد زندگی از آن استفاده کنند.

آسمانی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) با توجه به جایگاه و اهمیت بالای صحیفه سجادیه، تولید نسخه اندرویدی صحیفه سجادیه را در راستای ارائه ابزاری برای استمداد جامعه و جلب توجه هر چه بیشتر شیعیان به معارف عمیق ادعیه این کتاب طراحی کرده است.

مدیر گروه قرآن، دعا و اخلاق مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ویژگی‌های این نرم افزار را مورد توجه قرار داد و گفت: در نرم افزار رایگان صحیفه سجادیه، علاوه بر متن کامل همه ادعیه، ۱۵ ترجمه و مهم‌ترین شروح صحیفه سجادیه از جمله شرح ریاض‌السالکین اثر سید علی خان مدنی نیز گنجانده شده است.

وی گفت: همچنین قابلیت‌های دیگری از قبیل جستجو در متن، ترجمه و شروح، ارائه ۹۲۰۰ موضوع استخراج شده از صحیفه سجادیه به صورت عربی و فارسی در فهرست موضوعی و ترجمه تک‌تک کلمات صحیفه سجادیه ذیل هر فراز، برای کاربران فراهم گردیده است.

آسمانی بیان کرد: هم‌اکنون در نسخه ابتدایی این برنامه تمام ۵۴ دعا به صورت صوتی از دو قاری (حسین غریب و میثم کاظم) ارائه شده که به زودی در به‌روزرسانی‌های آینده سایر قاری‌ها به همراه ترجمه انگلیسی این کتاب ارزشمند نیز به برنامه افزوده شده و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

مراسم رونمایی از نرم‌افزار اندرویدی صحیفه سجادیه پنجشنبه این هفته در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران واقع در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) نیم طبقه شبستان، سالن سرای اهل قلم از ساعت ۱۹ با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین راشدی‌نیا، معاون پژوهش مرکز نور برگزار خواهد شد.

  • نویسنده : زهرا زنگنه