ظرفیت‌های زیست محیطی پلنگ دره افزایش یابد
ظرفیت‌های زیست محیطی پلنگ دره افزایش یابد

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور بر ضرورت بهبود و ارتقاء شاخص‌ها و ظرفیت‌های زیست محیطی منطقه حفاظت شده پلنگ دره قم تأکید کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حسن اکبری در بازدید از منطقه حفاظت شده پلنگ دره قم گفت: این منطقه به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری بسیار غنی و ارزشمند است و برای بهبود و ارتقاء سطح حفاظتی و ظرفیت های زیست محیطی آن باید برنامه ریزی جدی انجام شود.

وی با اشاره به افزایش جمعیت حیات وحش منطقه پلنگ دره در سالهای گذشته بر اساس سرشماری های سالانه، خاطرنشان کرد: افزایش تعداد محیط بانان در منطقه، بهره مندی از مشارکت جوامع محلی و آموزش و فرهنگسازی گسترده نیز می تواند منجر به بهبود این آمار شود.

معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت تعامل و هماهنگی با مراجع قضایی و انتظامی برای برخورد قاطع و پیشگیرانه با متخلفان تأکید کرد و گفت: قطعا باید چرای دام در منطقه حفاظت شده پلنگ دره به ویژه در بخش امن منطقه با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان بسیار محدود شود.

منطقه حفاظت شده پلنگ دره با وسعتی حدود ۳۲ هزار هکتار در جنوب غربی و ۵۰ کیلومتری شهر قم واقع شده و با توجه به میزان بارندگی مناسب و وجود گونه های متعدد گیاهی و جانوری، دارای ارزش اکولوژیک بسیار بالایی است؛ این منطقه از سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع و در سال ۱۳۸۸ در لیست مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.

  • نویسنده : سونیا سیاوشی