موزه شهدای روحانی در قم راه‌اندازی شود
موزه شهدای روحانی در قم راه‌اندازی شود

نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: یکی از دستاوردهای کنگره شهدای روحانی می‌تواند راه‌اندازی موزه شهدای روحانی در شهر مقدس قم باشد که در این راستا اقدامات مورد نیاز دنبال می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، نماینده، ولی فقیه در سپاه پیش از ظهر امروز با مراجع تقلید، امام جمعه و اساتید حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی در این دیدارها با بیان اینکه ۱۱۷ جلد کتاب و  ۱۰ کتاب صوتی و توسط کنگره‌ها و یادواره‌های استانی تألیف شده است گفت: حوزه علمیه روحانی بودن و درجه تحصیلی آن‌ها را مشخص کرده است و بنیاد شهید نیز مهر تاییدی بر شهید بودن آنان زده است، اما بسیاری از طلاب بدون لباس حوزه و با لباس دیگر رزمندگان در جبهه حضور یافته و به شهادت رسیدند که آمار آن‌ها در این چهار هزار شهید دیده نشده است.

وی  با اشاره به اینکه در راستای برگزاری کنگره شهدای روحانی، ۷۱۰ یادواره شهرستانی و ۵۵ کنگره استانی برگزار شده است، خاطرنشان کرد: ۳۴ جلد کتاب تهیه کردیم و هر روحانی را در سه صفحه معرفی کردیم و در این میان تفاوتی میان شهدا قائل نشدیم.

حاج صادقی با بیان اینکه یک جلد کتاب واحد با عنوان پیام شهدا با محوریت سیره و سفارش شهدا برای عموم مردم تهیه شده است، عنوان کرد:  ۱۱۷ جلد کتاب و  ۱۰ کتاب صوتی و توسط کنگره‌ها و یادواره‌های استانی تهیه شده است و بسیاری از آثار دیگری به دست آمده که در کنار کنگره شهدا در نمایشگاهی به نمایش گذاشته خواهد شد.

آیت‌الله نوری همدانی: معرفی شهدای روحانی موجب زنده نگه داشتن مسیر شهداست

آیت‌الله حسین نوری همدانی نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه روحانیون باید در مرحله نخست به دنبال کسب علم حقیقی باشند گفت: تا زمانی که انسان فقیه نباشد و به خودسازی نرسد نمی‌تواند در جامعه تاثیرگذار باشد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: مردم امروز از مسئولان انتظار دارند که زندگی مرفه‌ای داشته باشند و درگیر گرانی و مشکلات مالی نباشد و مسئولان نیز باید برای رفع این مشکلات تلاش کنند.

آیت‌الله نوری همدانی تفقد در دین، خدمت به مردم و جهاد را از رسالت‌های مهم طلاب برشمرد و گفت: اگر روحانیون در این حوزه‌ها ورود کنند می‌تواند نظام اسلامی را به سمت اهداف مورد نظر هدایت کرده و سعادت آخرت خود را نیز رقم بزنند.

وی با بیان اینکه مردم همه زحمت انقلاب اسلامی را کشیده‌اند، عنوان کرد: ما باید به فکر رفع مشکلات و دغدغه‌های مردم باشیم و در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

آیت‌الله سعیدی: کنگره شهدای روحانی نباید از مسائل روز کشور جدا باشد

امام جمعه قم نیز در دیداری که حاجی صادقی با وی داشت بر لزوم پرداختن به امور خداپسندانه از جمله کمک به نیازمندان، آزادی زندانیان و تامین جهیزیه برای نوعروسان به‌عنوان برنامه‌های جانبی کنگره شهدای روحانی تاکید کرد و گفت: کنگره شهدا نباید از مسائل روز کشور جدا باشد بلکه باید با تقویت نظام و دولت گره بخورد.

آیت‌الله سید محمد سعیدی افزود: کمک به نیازمندان، تهیه جهیزیه و آزادی زندانیان جرائم غیرعمد از جمله امور خیر و خداپسندانه است که در کنار کنگره شهدای روحانی باید مورد توجه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام ذوالنوری: آمار شهدای روحانی فراتر از ۴۰۰۰ شهید است

گفتنی است نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی هم شب گذشته در همایش تخصصی گرامیداشت شهدای روحانی استان قم که در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، با بیان اینکه قدرت نظامی ایران در هشت سال دفاع مقدس در مقایسه با دشمنان قابل توجه نبوده است، اظهار کرد: عوامل مختلفی از جمله ایمان و اعتقاد به آرمان و وجود رهبری امام خمینی (ره) موجب شد که رزمندگان ایران اسلامی بتوانند مقابل دشمن به پیروزی برسند.

وی از نقش روحانیون در دفاع مقدس یاد کرد و گفت: روحانیت در ۶۰ عرصه مختلف به ایفای نقش پرداختند، اما در فرصت امشب به علت فرصت محدود فقط هشت عرصه نقش‌آفرینی روحانیت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ذوالنوری با اشاره به اینکه حضور طلاب میان رزمندگان موجب تغییر حال و هوای جبهه‌ها می‌شد، گفت: رزمندگان نگاه متفاوتی به روحانیون داشتند و حضور آن‌ها در جبهه موجب دلگرمی و نشاط معنوی روحانیون می‌شد.

  • منبع خبر : روابط عمومی سپاه استان قم