اجرای ۱۵ ویژه برنامه گرامیداشت هفته مقاومت در قم
اجرای ۱۵ ویژه برنامه گرامیداشت هفته مقاومت در قم

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم گفت: 15 برنامه شاخص به مناسبت گرامیداشت هفته مقاومت و آزادسازی خرمشهر در قم برگزار می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام علی لقمان‌پور در نشست خبری برنامه‌های گرامیداشت سوم خرداد و هفته مقاومت در قم که با حضور اهالی رسانه در صدا و سیمای مرکز قم برگزار شد اظهار کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در روایتگری و مسئله مهم جهاد تبیین دارند.

وی افزود: آزادسازی خرمشهر حماسه بزرگی بود که در رسانه‌ها به خوبی به آن پرداخته و موجب شد این رویداد مهم و تاریخی، فراموش نشود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم به شعار «ما مقاوم هستیم» برای هفته مقاومت در سال جاری اشاره و خاطرنشان کرد: سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر روز مقاومت و پیروزی و چهارم خرداد روز دزفول روز مقاومت و پایداری نامیده شده است.

وی ادامه داد: از جمله مهمترین برنامه‌های گرامیداشت هفته مقاومت در قم می‌توان به برگزاری صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان ساعت در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان، پخش بانگ مقاومت و پیروزی راس ساعت ۱۱ صبح، همایش پیشکسوتان نیروهای مسلح استان، برگزاری اختتامیه یازدهمین دوره جایزه ادبی یوسف، اجرای برنامه دبیرستان، برگزاری همایش پیشکسوتان ارتش، برگزاری نمایشگاه کنگره شهدای روحانی در قم، رونمایی از یادمان شهید کلهری در تهران، غبارروبی مزار شهدای سوم خرداد، اجرای رژه موتوری و همایش میراث فرهنگی دفاع مقدس اشاره کرد.

لقمان‌پور با بیان اینکه ۳۹ نقطه قم در دوران دفاع مقدس مورد اصابت موشک و بمب باران قرار گرفته‌اند عنوان کرد: نکته قابل توجه در بحث شهدا این است که یک ششم شهدای قم، شهدای دانش آموز و شهدایی از ۱۳ کشور دنیا در گلزارهای شهدای قم مدفون می باشند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم با اشاره به نقش لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب(ع) در دفاع مقدس گفت: لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب (ع) قم در عملیات آزادسازی خرمشهر نقش محوری داشته است و استان قم در این عملیات ۱۹۵ شهید و ۱۵۶۰ مجروح و ۲۷۴ مفقود الاثر را تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

وی با اشاره به ساختمان موزه انقلاب اسلامی، گفت: امسال ساختمان و محوطه باغ موزه انقلاب اسلامی تمام خواهد شد اما موزه آرایی که نیازمند طراحی هنرمندان است هنوز نیازمند زمان است.

لقمان‌گور با بیان این که برای دفاع مقدس دو رشته در مقطع کارشناسی، هشت رشته در مقطع ارشد و یک رشته در مقطع دکترا با مصوبه وزارت علوم ایجاد شده است، اظهار داشت: استان قم برای اولین بار رشته کاردانی موزه و روایتگری دفاع مقدس را از طریق سایت سنجش و به میزبانی دانشگاه علمی کاربردی راه اندازی کرده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم اضافه کرد: مجوز دانشگاه جهاد و مقاومت در موزه انقلاب اسلامی از وزارت علوم گرفته شده است که باید زیرساخت های آن در ساختمان ایجاد شود.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح