مدیران قم برای هر صنعتی فرش قرمز پهن نکنند
مدیران قم برای هر صنعتی فرش قرمز پهن نکنند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه این اداره با استقرار صنایع آلاینده در استان مخالف است گفت: مدیران ارشد قم نباید فرش قرمز جلوی هر صنعتی پهن کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سید رضا موسوی مشکینی، در نشست خبری با اهالی رسانه که به مناسبت ۵ ژوئن روز جهانی محیط زیست برگزار شده بود اظهار کرد: اداره کل محیط زیست قم مخالف استقرار صنایع آلاینده در استان است و بر این اساس عقیده داریم مدیران ارشد و سیاست‌گذاران استان نباید فرش قرمز جلوی هر صنعتی پهن کنند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۱ واحد تولید سرب در استان اشاره کرد و افزود: نظارت جدی بر عملکرد این واحد‌ها وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم فعالیت این واحدها را کمتر از ۳۰ درصد از ظرفیت مجوزشان دانست و افزود: با توجه به نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر نیاز اولیه واحدهای تولید سرب استان یعنی باطری‌های فرسوده وارداتی، فعالیت این واحدها به دقت پایش می‌شود.

وی در ادامه صندوق ملی محیط زیست را ظرفیتی نوپا در راستای حمایت از طرح‌های این حوزه دانست و با اشاره به ناشناخته بودن این ظرفیت برای برخی از واحد‌های صنعتی، از متولیان خواست از تسهیلات کم بهره این صندوق برای رفع آلودگی صنایع بهره بگیرند.

موسوی مشکینی پدیده گرد و غبار امسال را بی سابقه دانست و افزود: در ۷۷ روز اول سال گذشته ۱۵ روزِ پاک داشتیم که این تعداد روز در سال جاری به ۶ روز کاهش پیدا کرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان، تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس را در ۷۷ روز اول سال، ۱۳ روز و تعداد روزهای ناسالم برای عموم را در این مدت ۸ روز خواند و گفت: این میزان روز در مدت مشابه سال گذشته ۷ و صفر بوده است.

وی تعداد ایستگاه‌های ثابت ثبت آلودگی هوا را در شهر قم ۳ ایستگاه بیان کرد و افزود: با توجه به گستره شهر، به ۱۰ ایستگاه نیاز داریم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در ادامه گفت: ایجاد ایستگاه چهارم در منطقه پردیسان هم از مصوبات سفر رئیس جمهور است که در آینده نزدیک راه اندازی می‌شود.

وی با اشاره به کم آبی‌های اخیر و قطع شدن ورودی آب دریاچه نمک، گفت: اگرچه تاکنون این دریاچه کانون ریزگرد داخلی نبوده است، اما اگر روند کم آبی ادامه پیدا کند، این اتفاق تلخ را شاهد خواهیم بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان به بهره برداری صنعتی از این دریاچه هم اشاره کرد و افزود: هرگونه بهره برداری از این ظرفیت نیازمند ارائه طرح زیست محیطی است تا به آن آسیب نرسد، اما تاکنون هیچ برنامه‌ای ارائه نشده است.

موسوی مشکینی سگ‌های ولگرد را هم آسیبی برای زندگی انسان‌ها بیان کرد و شهرداری و وزارت کشور را متولی جمع آوری این حیوانات دانست.

وی افتتاح پاسگاه پلنگ درّه به مساحت ۷۰ متر، تجهیز یگان موتوری محیط بانان به ۱۰ دستگاه موتورسیکلت و رونمایی از نمایشگاه عکس محیط زیست در خانه فرهنگ به مدت یک هفته در خیابان شهید فاطمی را از جمله اقدامات سازمان محیط زیست در روز محیط زیست اعلام کرد.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح