اختصاص ۳۹۵ میلیارد تومان بودجه دولتی به جهاد کشاورزی قم
اختصاص ۳۹۵ میلیارد تومان بودجه دولتی به جهاد کشاورزی قم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: بعد از سفر هیئت دولت به قم با پیگیری‌هایی که صورت گرفت مقرر شد مبلغ ۳۹۵ میلیارد تومان به مجموعه جهاد کشاورزی قم تزریق شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، محمد رضا حاجی‌رضا پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اهالی رسانه که به مناسبت آغاز هفته جهاد کشاورزی برگزار شد با اشاره به فلسفه تاسیس جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی و سپس ادغام این دو وزارتخانه با یکدیگر اظهار کرد: اجرای برنامه‌های فنی و مهندسی در دوران دفاع مقدس و پس از آن با ادغام دو وزارتخانه در حال حاضر، امنیت غذایی و بحث کشاورزی در ایران در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته و در حال حاضر در نقطه امن به سر می‌بریم.

وی افزود: امنیت غذایی در همه کشور‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بر اساس قانون اساسی در هر کشور یک مجموعه دولتی باید بحث امنیت غذایی را تامین کند که در بیشتر مواقع این موضوع در اختیار مجموعه کشاورزی کشورها است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان اینکه بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس با وجود اینکه دارای منابع مالی بسیاری هستند اما همچنان در بحث تامین نیازهای کشاورزی وابستگی دارند گفت: در این مدت مردم مطلع شده‌اند بخش عمده دانه‌های روغنی مورد نیاز جهان در اوکراین تولید می‌شد و یا تامین ۳۰ درصد از غلات مورد نیاز بر عهده روسیه بود و حال با وجود نزاع‌هایی که بین این دو کشور رخ داده بسیاری از کشورهای وابسته به آن‌ها به مشکل برخورده‌اند.

وی ادامه داد: حال به این نتیجه رسیده‌ایم که تاکید رهبری در بخش خودکفایی بسیار درست بوده و سیاست‌گذاری‌هایی که در این چند سال در بخش تولید داخلی داشته‌ایم به نتیجه رسیده است هر چند در حال حاضر نیز باید بیش از گذشته از تولیدات داخلی کشور حمایت کنیم.

حاجی رضا گفت: امروز مسئولیت تامین امنیت غذایی مردم به عنوان یکی از مهمترین مولفه‌های قدرت برعهده سازمان جهاد کشاورزی است، در همین رابطه باید تاکید کرد که بیش از ۸۵ درصد پروتئین مورد نیاز مردم توسط بهره‌برداران بخش‌کشاورزی در داخل تامین می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم تصریح کرد: بعد از سفر هیئت دولت به قم با پیگیری‌هایی که صورت گرفت مقرر شد مبلغ ۳۹۵ میلیارد تومان به مجموعه جهاد کشاورزی قم تزریق شود که تا به امروز حدود ۵۴ میلیارد تومان از این اعتبار جذب شده است، اختصاص این اعتبار مالی کمک فراوانی به رفع مشکلات ما می‌کند.

وی در خصوص مشکلات سازمان جهاد کشاورزی قم بیان اظهار کرد: اولین مشکل بحث سرمایه گذاری در موضوع کشاورزی است، این فضا به دلیل اینکه بسیار پر ریسک بوده کمتر کسی حاضر می‌شود در این بخش سرمایه گذاری کند، مشکل بعدی ما کمبود آب در مناطق کشاورزی است که باعث شده کشت بعضی از محصولات دچار مشکل شود.

حاجی رضا اضافه کرد: اما با همه این مشکلات جهاد کشاورزی قم توانسته نقش خود را به خوبی در امنیت غدایی کشور ایفا کند، ۱۰۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی در زمین وجود دارد که ۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت مزارع و باغ‌ها است و از این مجموع ۴۲ هزار هکتار آن زراعی و ۲۲ هزار هکتار آن باغی است، طبق داده آماری، استان قم تولید سالانه ۸۰۰ هزار تُن محصول در حوزه‌های مختلف گیاهی، دامی،‌ شیلات و گلخانه‌ای را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در خصوص سند دار شدن اراضی کشاورزی استان قم گفت: مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۵ این بود که اراضی کشاورزی در سراسر کشور سند دار شوند تا کشاورزان هویت پیدا کنند اما به خاطر دلایلی این موضوع تا به حال محقق نشده بود اما امسال با همت سازمان ثبت احوال این اتفاق در استان قم انجام می‌شود.

وی در رابطه با اینکه چه خطراتی بحث کشاورزی کشور را تهدید می‌کند، عنوان کرد: بحث تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کشور یکی از خطراتی است که امنیت غذایی را تهدید می‌کند، یکی از دلایل گرانی برنج در این مدت این است که در استان مازندران، گیلان  و گرگان بسیاری از افراد اراضی که استعداد کشت برنج را دارند را تغییر کاربری داده و به موضوعات دیگر می‌پردازند.

حاجی رضا گفت: موضوع تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و آسیب‌های ناشی از آن از جمله مسائلی است که به صورت ویژه بر آن تمرکز کردیم، چراکه یک متر مربع زمین کشاورزی غذای ۲۰ نفر را تامین می‌کند و این که به راحتی آن را تغییر کاربری دهیم خسارت‌ بزرگی است،  آب و خاک ثروت‌های ملی هستند و نیازمند این هستیم که قوانین حفظ کشاورزی در استان به صورت کامل اجرا شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در خصوص ارائه تسهیلات به کشاورزان قمی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۲ هزار نفر به بانک‌های مختلف برای اخذ تسهیلات معرفی شدند که تا کنون بانک‌ها توانسته‌اند ۳۱۵ میلیارد تومان تسهیلات به آنها ارائه دهند و در مجموع قرار است یک هزار و ۴۴۱ میلیارد تومان تسهیلات داده شود.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح