شوری آب قم با کاهش مصرف کم می‌شود
شوری آب قم با کاهش مصرف کم می‌شود

فرماندار قم به همراه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب و جمعی از مدیران استان از بخش‌هایی از پروژه عظیم انتقال آب به قم بازدید کردند و با توجه به کاهش منابع آب، بر لزوم صرفه‌جویی و مدیرت مصرف تأکید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی آبفای استان، عباس ذاکریان فرماندار قم، محسن اروجی مدیرکل مدیریت بحران استانداری، سیدرضا موسوی مشکینی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست و برخی دیگر از مدیران استان از پروژه انتقال آب به قم، سد کوچری و تصفیه‌خانه آب قم بازدید کردند و از نزدیک در جریان نحوه تأمین آب استان قرار گرفتند.

کاهش ۵۰ درصدی ورودی به سد کوچری

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در حاشیه این بازدید با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ها، استان را در وضعیت تنش آبی قرار داده است، گفت: بر همین اساس ورودی سدکوچری ۵۰ درصدی کاهش داشته و ما را  با محدودیت آبی مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه کاهش سهم قم از سدکوچری و رشد مصرف به دلیل افزایش دمای هوا، سبب تأمین بخشی از آب شهر از منابع زیرزمینی شده است، اظهار داشت: همین امر باعث افزایش شوری آب در شهر شده است.

بختیاری درعین‌حال تصریح کرد: هر چه قدر صرفه‌جویی در مصرف آب بیشتر شود به همان میزان برداشت از چاه‌ها کمتر می‌شود و به تبع آن شوری آب نیز کاهش خواهد یافت.

آب قم کاملاً سالم و بهداشتی است

فرماندار قم نیز در حاشیه این بازدید در سخنانی گفت: در طول سالیان گذشته زحمات بسیار زیادی کشیده شده تا آب از فاصله بیش از ۳۰۰ کیلومتر به شهر قم برسد.

وی با اشاره به فرایند پیچیده تصفیه آب و مراحل مختلفی که آب در تصفیه‌خانه طی می‌کند، اظهار داشت: مردم عزیز این اطمینان خاطر را داشته باشند آبی که به شهر منتقل می‌شود و به دست آن‌ها می‌رسد از نظر سلامتی و بهداشت از استانداردهای بسیار خوبی برخوردار است.

عباس ذاکریان کاهش بارندگی‌ها در دوره آبی گذشته را مورد تأکید قرار داد و گفت: بر همین اساس آب انتقالی از سد کوچری کفاف نیاز آبی قم را نمی‌دهد بنابراین مابقی آب مورد نیاز شهر از سد ۱۵ خرداد و چاه‌های داخل شهر تأمین می‌شود که از نظر طعم از کیفیت پایین‌تری برخوردار است.

وی درعین‌حال تأکید کرد: با وجود کاهش کیفیت از نظر طعم، آبی که در شبکه آبرسانی شهر وجود دارد از لحاظ مباحث بهداشتی و سلامتی در حد بسیار قابلی قبولی قرار دارد.

فرماندار قم در ادامه خواستار تولید مستندی از فرایند تولید، تصفیه و انتقال آب به قم شد و گفت: اگر مردم در جریان مرارت‌ها و سختی‌های تأمین آبی که از صدها کیلومتر دورتر به دستشان می‌رسد بشوند قطعاً در استفاده از آن دقت لازم را خواهند داشت.

وی همچنین از مردم خواست با صرفه‌جویی و استفاده درست از آب، یاری گر کسانی باشند که در عرصه تأمین و توزیع آب به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند.

مصرف آب باید با دقت و احتیاط انجام شود

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان نیز با اشاره به قرارگیری استان قم در منطقه جغرافیایی خشک و نیمه‌خشک تأکید کرد: مصرف آب باید در کاربری های مختلف با احتیاط باشد.

وی با اشاره به فاصله طولانی انتقال آب به قم، گفت: بر همین اساس تأمین آب برای استان قم بسیار گران تمام می‌شود.

سیدرضا موسوی مشکینی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری همه مردم و صرفه‌جویی‌های لازم، بتوانیم فصل گرم سال را بدون مشکلی در زمینه تأمین آب سپری کنیم.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم