قم میزبان بخش معارفی مسابقات سراسری قرآن شد/ الگوگیری کشورهای اسلامی از مسابقات قرآن در ایران
قم میزبان بخش معارفی مسابقات سراسری قرآن شد/ الگوگیری کشورهای اسلامی از مسابقات قرآن در ایران

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه میزبانی بخش معارفی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم به قم واگذار شده است گفت: کشورهای اسلامی از شیوه برگزاری مسابقات قرآن در ایران الگوبرداری کرده‌اند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حمید مجیدی مهر ظهر امروز نشست خبری مسابقات معارفی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم جمهوری اسلامی که در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های مسابقات سراسری قرآن کریم در ایران این است که از منازل شروع می‌شود به همین دلیل در بخش‌های معارفی و نهج البلاغه بیشترین‌ استقبال از سوی بانوان دیده می‌شود.

وی افزود: طی دو سال گذشته، ایران تنها کشوری در دنیا بوده که مسابقات قرآنی را در تراز یک دوره مسابقه حاکمیتی برگزار کرده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه باب یان اینکه این سازمان سبکی جدید از مسابقات قرآنی را به جهانیان معرفی کرده است گفت: حتی در کشوری مثل مالزی که تجربه برگزاری ۶۲ دوره مسابقات را دارد این سبک دیده نشده است به طوری که از ستاد قرآنی این کشور با سازمان اوقاف تماس گرفته شده تا در بخش‌های حضوری و مجازی مسابقات ایران همراهی کنند.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته که شیوع کرونا محدودیت‌های فراوانی ایجاد کرد، ۲۶ کشور مسابقات قرآنی خود را به تعویق انداختند ولی در ایران، این مسابقات در تاریخ تعیین شده و به صورت بین‌المللی اما به شیوه مجازی برگزار و موجب الگوگیری سایر کشورها شد.

مجیدی مهر با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بزرگ‌ترین حامی قرآنیان جهان اسلام هستند گفت: به برکت نظامی که در راس آن شخصیتی قرآنی وجود دارد توجه به این کتاب الهی در سرلوحه امور کشور قرار دارد و رهبر معظم انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین حامی مشتاقان به قرآن درایران و جهان اسلام هستند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه به ویژگی بارز مسابقات سراسری قرآن کریم در ایران اشاره و ابراز کرد: بر خلاف بسیاری از کشورها که اصل، برپایی مسابقات است، در ایران این مسئله در فرع قرار دارد و به جای آن، انس با کلام وحی و تامل و عمل خالصانه به دستورات قرآن کریم، ماهیت اصلی مسابقات را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: مجموعه برگزار کننده مسابقات بعد از گذشت بیش از چهار دهه برگزاری به این نتیجه رسیدند که گام در مسیر تدبر بردارند و در رشته تفسیر در پنج سال گذشته دو رشته مفاهیم‌ نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را به مجموعه رقابتی مسابقات قرآن جمهوری اسلامی اضافه کنند.

مجیدی مهر در بخش دیگری از این نشست به شیوه داوری در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم اشاره کرد و افزود: این مسابقات استانداردهای خاص خود را دارند و بهترین داوران جمهوری اسلامی‌ کار قضاوت را انجام می‌دهند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از فعالیت ۵ هزار داور قرآنی با مدرک درجه یک تا چهار در ایران خبر داد و گفت: داوران خارجی که به ایران می‌آیند آیین‌ نامه‌ مسابقات را به عنوان سوغات با خود می‌برند و اذعان دارند که کمتر آیین‌نامه‌ای به این شیوه منظم تدوین شده باشد.

وی به بخش معارفی مسابقات سراسری قرآن کریم در سال جاری اشاره و خاطرنشان کرد: میزبانی این بخش، به حق به قم واگذار شده زیرا عقیده داریم این شهر در بخش معارفی پیشتاز است و در واقع اهلیت برگزاری مسابقات را در این سطح دارد.

مجیدی مهر با بیان اینکه در گذشته مسابقات بین‌المللی قرآن در طول یک هفته برگزار می‌شد عنوان کرد: امسال بخش معارفی به قم‌ واگذار شده و بخش‌های دیگری از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی هم در استان‌های کرمانشاه، خوزستان قزوین و خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: آیین اختتامیه بخش معارفی این مسابقات، آذر ماه امسال در قم و اختتامیه مسابقات بین‌المللی همزمان با مبعث پیامبر اسلام(ص) در بهمن ماه به میزبانی تهران برگزار خواهد شد.

تمدید مهلت ثبت نام تا ۱۰ تیرماه

سید محمد صالح‌نژاد هم در این نشست طی سخنانی اظهار کرد: بخش معارفی این دوره از مسابقات در سه بخش تفسیر عمومی قرآن و سوره مبارکه شعرا و نهج البلاغه و دعاهایی از صحیفه سجادیه و به میزبانی استان قم برگزار می‌شود.

وی افزود: ثبت نام بخش معارفی از ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز شد که زمان پایان آن ۲۵ خرداد بود ولی با نظر سازمان اوقاف، این مهلت تا دهم تیرماه تمدید شده است.

دبیر بخش معارفی چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم جمهوری اسلامی با بیان اینکه قم‌ میزبانی بخش معارفی این دوره از مسابقات را بر عهده دارد گفت:  کار ویژه‌ای در این زمینه انجام‌ شده و با مراکز حوزوی و دانشگاهی تعاملات خوبی داریم.

وی ادامه داد: تیزر تبلیغاتی این بخش از مسابقات قرآن کریم جمهوری اسلامی تولید شده و آماده پخش از شبکه‌های تلویزیونی به ویژه صدا و سیمای مرکز قم است البته برای پخش آن در قالب شبکه‌های اجتماعی هم برنامه‌ریزی شده است.

صالح‌نژاد به شیوه برگزاری مسابقات در بخش معارفی اشاره و ابراز کرد: شرکت‌کنندگان این بخش طی مردادماه امسال و به صورت برخط (آنلاین) در مرحله اول مسابقات شرکت کرده و به سئوالات چهار گزینه‌ای پاسخ می‌دهند؛  مرحله نهایی نیز آذرماه به صورت حضوری با حضور ۱۵۰ نفر از خواهران و برادر منتخب در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار تدارک دیده شده است.

دبیر برگزاری بخش معارفی چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: تمام افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند در این مسابقات شرکت کنند.

وی گفت: علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام به سایت اینترنتی  www.quraniran.ir  مراجعه کنند.

 

 

 

  • نویسنده : صدرالدین فلاح