استفاده صنایع از شبکه آب شرب ممنوع می‌شود
استفاده صنایع از شبکه آب شرب ممنوع می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: به زودی دستورالعملی ابلاغ خواهیم کرد که استفاده صنعت از آب شرب ممنوع خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، اتابک جعفری در دیدار با استاندار قم با اشاره به پیچیدگی‌های تخصیص منابع آب به نقاط مختلف کشور اظهار کرد: در زمینه تخصیص به قم همچون سایر استان‌ها شرایط مختلف در نظر گرفته شده و در حال حاضر تخصیص آب به قم از سد کوچری حدود ۱۴۰ میلیون مترمکعب است.

وی با تأکید بر ضرورت ترغیب بخش صنعت به استفاده پساب تصریح کرد: یکی از مشکلات استان قم این است که به صنایع آب ارزان با کیفیت شرب در اختیار بخش صنعت قرار می‌گیرد و این موجب می‌شود که استفاده از پساب و سرمایه‌گذاری در این بخش برای صنایع به صرفه نباشد که باید در این زمینه استان قم تدبیر جدی صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: از ۴ هزار لیتر بر ثانیه تخصیص آب برای استان قم ۷۰۰ لیتر در ثانیه به صنعت اختصاص داده می‌شود که کار درستی نیست.

وی با تأکید بر اینکه به زودی دستورالعملی ابلاغ خواهیم کرد که استفاده صنعت از آب شرب ممنوع خواهد بود، تصریح کرد: طبق این دستورالعمل با یک‌زمان بندی مشخص و منطقی صنایع موظف باید موظف شوند زیرساخت‌های لازم برای تصفیه و انتقال پساب را فراهم کرده و از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه تمام پساب تولیدی در کشور نیز در بورس انرژی قیمت‌گذاری خواهد شد، ابراز داشت: این مهم بستری ایجاد می‌کند تا بخش صنعت برای استفاده از این ظرفیت استقبال کرده و بخش زیادی از مشکل آب شرب کشور حل شود و اگر بخشی از صنایع هم از این طرح استقبال نکنند کارگزاری برای تأمین زیرساخت‌ها تعیین شده تا سرمایه‌گذاری در این بخش صورت گرفته و پساب بر ای صنایع تأمین شود.

جعفری با اشاره به وضعیت مصرف آب در کشور تصریح کرد: هشت و نیم میلیارد مترمکعب تخصیص آب در کشور داریم که ۴۰ درصد آن، آب بدون درآمد بوده و ۲۰ درصد پرت شبکه است که در صورتی که اصلاح شبکه و بهسازی آن صورت گرفته و بخش زیادی از کمبود آب در کشور برطرف می‌شود.

وی در ادامه بر ضرورت افزایش کیفیت آب شبکه در شهر قم تأکید کرد و خاطرنشان کرد: برای کوتاه‌مدت باید تدبیری در این زمینه صورت گیرد که بخشی از مشکل مردم حل شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: دولت تمام تلاش خود را به کار گرفته است که مشکل تأمین آب و مسئله افزایش کیفیت آب در شهرهای که دچار مشکل هستند رفع شود.

آب ادارات بی‌توجه به صرفه‌جویی قطع شود

محمدتقی شاهچراغی در دیدار با مهندس اتابک جعفری مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به وضعیت تأمین و توزیع آب در استان قم گفت: یکی از مشکلات آب شرب در استان بحث استفاده از صنایع از آن است که با تخصیص پساب امکان رفع این مشکل وجود دارد.

وی در عین حال تصریح کرد: البته با توجه به اینکه صنایع فعال در استان قم همچون برخی از استان‌های دیگر جزو صنایع بزرگ و خاص نیستند امکان تأمین اعتبارات سنگین برای ایجاد زیرساخت شبکه پساب را ندارند که امیدواریم با راهکارهای مختلف در این زمینه شرایط بهتری فراهم شود.

استاندار قم با اشاره به وضعیت کمی و کیفی آب شرب قم اظهار داشت: در صورت امکان و به شکلی که حقی از مردم دیگر شهرهای دیگر ضایع نشود کیفیت و کمیت آب قم افزایش یابد تا بتوانیم شرایط بهتری در این زمینه در استان داشته باشیم.

وی همچنین وضعیت توسعه شبکه فاضلاب را در قم مورد تأکید قرار داد و یادآور شد: مسئله فاضلاب خصوصاً در مناطق حاشیه‌ای شهر قم مشکل‌ساز است و باید روند توسعه شبکه فاضلاب تسریع شود.

شاهچراغی بر ضرورت تعیین تکلیف حقابه بخش کشاورزی استان و توزیع عادلانه آن تأکید و تصریح کرد: در زمینه تأمین حقابه زیست‌محیطی نیز با مشکل مواجه هستیم که باید در این زمینه نیز راهکارهایی اندیشیده شود.

وی با اشاره لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب نیز خاطرنشان کرد: من در جلسه اخیر شورای اداری استان، به مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان تأکید کردم نسبت به قطع آب اداراتی که شرایط صرفه‌جویی را رعایت نمی‌کنند اقدام شود تا این کار الگویی برای مردم باشد و مردم ببینند ما صرفه‌جویی را از خودمان شروع کردیم.

لزوم افزایش سهم قم از سدکوچری

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در این دیدار با اشاره به روند کیفیت آب قم از سال ۹۰ تاکنون اظهار داشت: در این سال‌ها شرایطی در کیفیت آب قم ایجاد شده که ذائقه مردم را بر روی سطح خاصی از کیفیت آب تنظیم کرده است.

وی با اشاره به کاهش ۴۵ درصدی تخصیص سهم قم از سد کوچری نسبت به اسفندماه گفت: این در حالی است که تا اسفندماه تخصیص ۸۲ درصدی از سد کوچری داشتیم و لازم است به شرایطی برسیم که حداقل ۶۵ درصد آب قم از سد کوچری تخصیص یابد تا شاهد افزایش کیفیت آب در شهر باشیم.

مهندس حسن بختیاری تصریح کرد: با کاهش تخصیص از کوچری بالاجبار برای تأمین آب شرب شهر، چاه‌های زیرزمینی را وارد مدار کردیم که باعث افزایش شوری آب شده است.

وی در ادامه به وضعیت شبکه فاضلاب شهر قم اشاره کرد و افزود: پوشش شبکه فاضلاب در شهر قم حدود ۴۲ درصد است در صورتی که میانگین کشوری ۵۶ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه تقاضا برای انشعاب فاضلاب از سوی مردم وجود دارد، اظهار داشت: توان توسعه فاضلاب در حال حاضر بیش از این نیست البته پیگیر مشارکت بخش خصوصی برای توسعه شبکه هستیم و چند سرمایه‌گذار نیز در زمینه احداث تصفیه‌خانه و خط انتقال پردیسان اعلام آمادگی کردند.

وی در پایان بر ضرورت افزایش مخازن آب در شهر قم در راستای توزیع عادلانه آب در شهر تأکید کرد.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم