پوشش تامین اجتماعی برای ۱۴۷۰۰ کارگاه فعال و نیمه فعال در قم
پوشش تامین اجتماعی برای ۱۴۷۰۰ کارگاه فعال و نیمه فعال در قم

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم گفت: در سطح استان، ۱۴ هزار و ۵۳۳ کارگاه فعال و ۱۹۰ کارگاه نیمه فعال داریم که کارفرمایان بیمه کارگرانشان را پرداخت می‌کنند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، محمد عاشوری، در نشستی خبری که به مناسبت هفته تامین اجتماعی برگزار شد با اشاره به آمار بیمه شدگان و افراد زیر پوشش تامین اجتماعی در قم اظهار کرد: ۱۴۳ هزار کارگر و کارمند، ۴ هزار و ۷۰۰ قالیباف خانگی، ۱۵ هزار نفر کارگر ساختمانی، ۱۲ هزار راننده درون و برون‌شهری، ۳ هزار و ۲۰۰ کارفرما، ۵۶ هزار مستمری‌بگیر و بازنشسته، ۳۹ هزار طلبه، اعضای سازمان‌‎های نظام ‌مهندسی و نظام پزشکی، مداحان، خادمان مساجد، فعالان کسب‌وکارهای مجازی و سایر مشاغل و خانواده‌هایشان از جمله افراد تحت پوشش در استان به شمار می‌روند.

وی افزود: خدمات سازمان از قبل از تولد آغاز می‌شود و تا بعد از فوت ادامه دارد؛ به عنوان مثال ماهیانه بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان از جمله پرداخت بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان بابت حقوق بازنشستگی و بیش از ۷۰ میلیارد تومان در بخش درمان هزینه می‌شود.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم با بیان اینکه پرداخت حقوق بازنشستگی یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان به شمار می‌رود گفت: پرداخت مستمری از کارافتادگی، پرداخت هدیه ازدواج، هزینه کفن ‌و دفن، وسایل کمک پزشکی و مقرری بیمه‌شده‌ها از دیگر مواردی هستند که جزو پرداخت‌های تامین اجتماعی محسوب می‎شوند.

وی ادامه داد: تمام هزینه‌های تامین اجتماعی از محل درآمدهاست یعنی آنچه به عنوان هزینه‌های ذکر شده پرداخت می‎شود، در واقع از محل وصول حق بیمه‌های کارفرمایی و بیمه شدگان دیگر است.

عاشوری عنوان کرد: تا پایان خردادماه امسال هزار و ۵۸۱ نفر در قم مقرری بیمه بیکاری دریافت می‎کردند که از جمله شروط اصلی آن، بیکاری غیر ارادی و دارا بودن سوابق پرداخت بیمه است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲ هزار فرصت شغلی در قم وجود داشت، در حالی‌که برخی کارگران بیمه بیکاری دریافت می‌کردند، گفت: در استان قم ۱۴ هزار و ۵۳۳ کارگاه فعال و ۱۹۰ کارگاه نیمه فعال داریم که کارفرمایان بیمه کارگرانشان را پرداخت می‌کنند.

عاشوری با اشاره به اینکه از سال ۱۴۰۰، طرح تأمین اجتماعی الکترونیک یا ۳۰۷۰ اجرایی شد و با غیرحضوری شدن ۳۰ خدمت در سازمان، از ۷۰ میلیون سفر شهری جلوگیری شد، اضافه کرد: صرفه‌جویی چند هزار میلیاردی در حوزه چاپ دفترچه با الکترونیکی شدن نسخ انجام شد.

وی گفت: با توجه به نگاه دولت به خانواده و جمعیت، سازمان تأمین اجتماعی توجه ویژه‌ای به بیمه زنان خانه‌دار و دانشجویان دارد و هر خانم خانه‌دار ایرانی می‌تواند با پرداخت مبلغی بیمه شود که در این راستا طرح بیمه فراگیر خانواده اجرایی شد.

مدیرکل تامین اجتماعی استان قم با اشاره به جزییات طرح بیمه فراگیر خانواده، افزود: در مدل الف شخص می‌تواند ماهیانه با پرداخت ۵۰۰ هزار تومان از خدمات بازنشستگی، مدل ب با پرداخت ۵۸۰ هزار تومان از خدمات بازنشستگی و خدمات فوت و مدل ج با پرداخت ۷۵۰ هزار تومان از خدمات کامل بازنشستگی، فوت، بازماندگی و از کارافتادگی استفاده کند.

وی تصریح کرد: امسال در استان قم بیش از ۸۰۰ خانم خانه‌دار و ۳۰۰ دانشجو از طرح بیمه فراگیر خانواده بهره‌مند شدند.

عاشوری با اشاره به اینکه در سال جاری کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار دارد، بیان کرد: کمک به رونق تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی، تقسیط بدهی‌های واحدهای تولیدی و توقف استقراض تأمین اجتماعی از بانک رفاه از جمله برنامه‌های سال جاری سازمان است.

مدیرکل تامین اجتماعی قم با اشاره به اقدامات حمایتی در حوزه بازنشستگان، بیان کرد: کمک در حوزه بازنشستگی و مستمری‌بگیران، ایجاد کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی(خانه مهر)، سفرهای زیارتی بازنشستگان به مشهد، پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه ۱۲ میلیون تومانی به بازنشستگان و برقراری بیمه تکمیلی از جمله اقدامات می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: انباشت مطالبات معوق بازنشستگان بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان از کارفرمایان، عدم آگاهی مردم از قوانین و مقررات که باعث خسارات زیادی به کارفرمایان و بیمه‌شده‌ها می‌شود، عدم پرداخت حق بیمه بر اساس دستمزد واقعی که باعث ظلم به کارگران و دست‌اندازی به منابع بیمه می باشد از مشکلاتی است که سازمان با آنها مواجه است.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح