نگذاریم تاریخ تکرار شود
نگذاریم تاریخ تکرار شود

خیلی‌ها هربار به یک نحو نشان می‌دهند که حرف شهدا را فراموش کرده‌اند و نسبت به ولایت بی انصافی می‌کنند. ولایت‌مداری مخالفان واکسن کجا رفت؟ ولایت‌مداری مخالفان رای دادن؟ ولایت مداری آن‌هایی که درد خانواده ایران را به دشمن نشان می‌دهند؟

 

از ولایت چه می‌دانیم؟ سال‌هاست عید غدیر را تبریک می‌گوییم، از سیدهای دوست و آشنا عیدی می‌گیریم، جشن می‌گیریم، خیابان‌ها را آذین می‌بندیم، داستان غدیر را برای کوچکترها می‌گوییم، اما کداممان واقعا در اتفاق بزرگ آن روز تامل کرده‌ایم؟ در خصوص ولایتی که از بزرگی، به بزرگ دیگر رسید و نسبت دادن آن به حال امروز جامعه فکر کرده‌ایم؟

یک روز پیامبر اسلام (ص) در میان راه، زمانی که کاروان برای استراحت دست از پیمودن راه کشیده‌بود، ایستادند، دست حضرت علی را بالای سر بردند و گفتند « هر کس که من مولای اویم، زین پس علی مولای اوست»

آن روز، پیر و جوان، زن و مرد سخن پیامبر را شنیدند، چه شد که خلافت را از علی(ع) گرفتند؟ چه شد که سخن پیامبر را، زیر پا گذاشتند و سالیان سال حق را پایمال کردند؟

ما امروز شادی آن روز غدیر را جشن می‌گیریم و سعی می‌کنیم به غصه‌های بعد از آن، به سختی‌هایی که امامان علی(ع) متحمل شد، حداقل در آن روز پر برکت فکر نکنیم. ولی آیا این قصه ولایت، این داستان خوشی که آرام آرام روی تلخش نمایان شد برایتان آشنا نیست؟

به روزهای جنگ فکر کنید، به سالهای سختی که دسته دسته جوان‌های مملکتمان می‌رفتند تا بقیه مردم راحت زندگی کنند، جوان‌هایی که رفتند تا ما ناجوانمردی نکنیم.  خیلی‌هایشان از زندگی راحتی که می‌توانستند آن ور آب برای خوذشان رقم بزنند گذشتند تا از یک ایران در مقابل تمام جهان دفاع کنند. به وصیت‌نامه‌هایشان فکر کنید، اصلا وصیتشان را خوانده‌اید؟ از انقلاب گفته‌اند، از رهبر، از ولایت، از ولایت، از ولایت… همه‌شان نوشته‌اند ولایت‌مداری را فراموش نکنیم، پشت انقلابی که کردیم، پشت آرمان‌هایی که داشتیم بایستیم. همه هم در آن زمان قبول کردند، همه قطعا در آن دوران نابسامان جنگ قسم خوردند حرف شهدا را زمین نیندازند. اما حالا که سال‌ها گذشته، حالا که دیگر ترس بمب و خمپاره‌ای نداریم، حالا انگار حرف شهدا را فراموش کرده‌ایم. خیلی‌ها هربار به یک نحو نشان می‌دهند که حرف شهدا را فراموش کرده‌اند و نسبت به ولایت بی انصافی می‌کنند. ولایت‌مداری مخالفان واکسن کجا رفت؟ ولایت‌مداری مخالفان رای دادن؟ ولایت مداری آن‌هایی که درد خانواده ایران را به دشمن نشان می‌دهند؟

عید غدیر است و یک مملکت شاد است، جشن است. اما ای کاش به عمق اتفاق غدیر فکر کنیم، به امروز جامعه، ای کاش درک کنیم و اجازه ندهیم تاریخ دوباره تکرار شود.

  • نویسنده : سارا تقی‌زاده