تورم قم ۲ درصد کمتر از میانگین کشوری
تورم قم ۲ درصد کمتر از میانگین کشوری

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان قم گفت: تورم سالانه استان تا تیرماه امسال ۳۸.۵ درصد بوده که نسبت به میانگین کل کشور یعنی 40.5 کمتر است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حسن نادری در نشست خبری با اهالی رسانه که به مناسبت هفته دولت در محل سازمان برنامه و بودجه قم برگزار شد اظهار کرد: اعتبارات هزینه‌ای برای ۲۳ دستگاه  استان در سال گذشته، ۳۱۹ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۳۹۱ میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان که برای طرح‌های مختلف و در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده بود ۴۴۱ میلیارد تومان با ۷۵ درصد تخصیص بوده اما و این اعتبار در سال جاری به ۶۱۳ میلیارد تومان افزایش یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم با بیان اینکه طی سفر نخست رئیس جمهور به قم، ۱۴۷ مصوبه برای ۲۶ وزارتخانه و دستگاه اجرایی را شاهد بودیم گفت: این سفر ۱۴ مصوبه تسهیلاتی و سرمایه‌گذاری و ۸۱ مصوبه اعتباری با اعتبار ۲ هزار و ۱۵ میلیارد تومان در پی داشت.

وی ادامه داد: سفر آیت‌الله رییسی اعتبار تسهیلاتی از سوی بانک مرکزی بالغ بر ۱۳ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان و اعتبارات سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با اعتبار ۱۶۰ میلیارد تومان را نیز به همراه دارد.

نادری با بیان اینکه برای توزیع اعتبار، جمعیت استان قم طبق پیش بینی مرکز آمار ایران در ۱۴۰۱ یک‌ میلیون و ۴۱۷ هزار نفر تخمین زده شده‌ است خاطرنشان کرد: همچنین تورم سالانه استان تا تیرماه امسال ۳۸.۵ درصد بوده که نسبت به میانگین کل کشور یعنی ۴۰٫۵ کمتر است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم به نرخ بیکاری فصل بهار در قم با رقم ۹.۴ درصد و میانگین کشوری آن ۹.۲ درصد اشاره و تصریح کرد: قم در این زمینه در رتبه بیستم کشور قرار دارد.

وی بیان کرد: طی مطالعاتی که در سال ۱۴۰۰‌ انجام شد وضعیت پروژه های مهم استان مورد بررسی قرار گرفت و  فاضلاب مسکن مهر در پردیسان یکی از آنها بود که نیازمند اجرای ۲۱ کیلومتر خط انتقال، ۱۰۳ کیلومتر شبکه فرعی و اجرای تصفیه خانه به ظرفیت ۵۵ هزار مترمکعب در شبانه روز بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم ادامه داد: این طرح از اعتبارات ملی یکهزار و ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرده و همراه با اعتبارات استانی درحال انجام است.

وی تامین آب آشامیدنی پایدار روستایی را از دیگر طرح های مهم در  دست اجرا در قم ذکر کرد و افزود: در قالب مجتمع آبرسانی تاکنون ۷۴ روستا با اعتبار ۱۶۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی آبرسانی شده‌اند.

نادری احداث راه اصلی محور قم به کهک را دیگر طرح مهم استان قم ذکر کرد که به طول ۲۸ کیلومتر احداث می‌شود.

وی گفت: اعتبار تخصیص یافته به این طرح تاکنون ۵۴ میلیارد تومان بوده و طرح جزو مصوبات سفر رییس جمهور است و پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد.

نادری با بیان اینکه در حوزه ایجاد فضاهای آموزشی در سال ۱۴۰۰، ۲۰‌ واحد آموزشی با ۱۱۰‌ کلاس درس و زیربنای ۲۲۸۰۰ مترمربع با اعتبار ۱۸۲ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید خاطرنشان کرد: اعتباراتی در قالب هزینه و تملک به استان ابلاغ می‌شود دیگر وظیفه مهمی بود که از سوی رئیس  مدیریت و برنامه ریزی استان قم برای این این سازمان ذکر شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم افزود: هم چنین برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی از جمله ماموریت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قم است.

وی گفت: برنامه ریزی و هماهنگی امور پژوهش‌های استان و آموزش کارکنان دولت در قالب آموزش کوتاه مدت حین آموزش بر اساس نیاز سنجی دستگاه‌های اجرایی نیز از دیگر وظایف سازمان مدیریت و برنامه ریزی قم است.

نادری افزود: برای شهرستان‌های جدید استان قم یعنی کهک و جعفرآباد، هر دستگاه اجرایی برای شهرستان جدید اداره خود را باید ایجاد کند و از سازمان اداری و استخدامی تقاضای تصویب چارت تشکیلاتی انجام دهد البته برخی به صورت موقت ساختمانی را راه اندازی کرده‌اند.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح