۱۴ هزار هکتار از اراضی قم زیر کشت پسته رفت
۱۴ هزار هکتار از اراضی قم زیر کشت پسته رفت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر 14 هکتار زمین زیر کشت پسته در استان وجود دارد گفت: رکورد تولید پسته در قم شکسته شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، محمدرضا حاجی‌رضا در آیین شکرانه برداشت پسته در قم که پیش از ظهر امروز در یکی از مزارع پسته استان برگزار شد ابراز کرد: باغداران پسته در قم در سال‌های اخیر توانسته‌اند فرآیند کشت محصول خود را از طریق روش‌های علمی افزایش دهند.

وی افزود: درحال حاضر ۱۴ هزار هکتار باغ پسته در قم وجود دارد که ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار آن بارور است و یک‌هزار و ۶۰۰ نفر از کشاورزان قمی در زمینه تولید این محصول فعالیت می‌کنند، موضوع سلامت محصول باید مورد توجه کشاورزان باشد و در این رابطه باید بتوانیم با رعایت استانداردهای تعیین شده در بازارهای بین‌المللی حضور موفق داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: استان قم با همت پسته‌کاران توانسته رتبه خوبی در کشور داشته‌ باشد، اکنون در استان قم علاوه بر موفقیت‌های کسب شده در زمینه تولید پسته، بسترهای لازم برای فرآوری این محصول در بالاترین سطح کیفی نیز فراهم شده‌است.

وی ادامه داد: امروز در مزرعه‌ای ۲۰۰ هکتاری حضور پیدا کرده‌ایم، که از هر هکتار ۱۳ تن پسته برداشت می‌شود.

قم در رتبه هفتم سطح زیر کشت پسته کشور

محمدعلی سلامی معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در این مراسم با بیان اینکه قم رتبه هفتم سطح زیر کشت پسته در بین استان‌های کشور را به خود اختصاص داده است گفت: در نظر داشته باشید که باغات پسته قم جوان هستند و معمولا درختان سن ۲۰ الی ۲۵ سال دارند ولی با این اوصاف در بخش تولید پسته استان شاخص محسوب می‌شویم.

وی افزود: در گذشته استان قم موفق شد رکورد تولید پسته در کشور را بشکند و امسال هم با حضور باغ‌داران زحمت‌کش رکورد تولید پسته در کشور را شکست، درسال‌های آتی پیش‌بینی می‌کنیم که تولیدات پسته در قم افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قم در پایان گفت: پسته‌کاران قمی توانسته‌اند در این سال‌ها با استفاده از روش‌های نوین و علمی کیفیت و کمیت تولیدات خود را افزایش دهند و این باعث اتفاقات خوب در بخش کشاورزی استان است.

تسهیلات بانکی به سختی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد

سید محمد حسینی از پسته‌کاران استان قم نیز در در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: تولیدات کشاورزی دیگر به روش‌های قدیمی ممکن نیست و باعث می‌شود آب زیادی هدر برود؛ کشاورزان باید از ظرفیت متخصصین کشاورزی استفاده کنند تا تولیدات خود را به بالاترین کیفیت برسانند.

وی افزود: جهاد کشاورزی استان قم در این مدت حمایت خوبی از ما کرده است اما توقع می‌رود برای افزایش تولیدات حمایت‌های بیشتری از کشاورزان شود؛ برای مثال وقتی من برای دریافت وام به بانک مراجعه کردم با شرایط سخت برای اخذ تسهیلات مواجه شدم که این موضوع کار را برای ما کشاورزان سخت می‌کند.

مدیر گروه تولید پسته حسینی خاطرنشان کرد: کشاورزی برکت خاصی برای من داشته است؛ حدود بیش از ۱۰۰ خانوار در این ۲۰۰ هکتار مشغول به فعالیت هستند، در این چندسال اخیر من بارها شکست خوردم اما با توکل به خدا و زحمات خودم و فرزندانم توانستیم این موفقیت را کسب کنیم.

  • نویسنده : سمانه سادات فقه سبزواری