دایره وسیع وقف برای حل مشکلات جامعه
دایره وسیع وقف برای حل مشکلات جامعه

رئیس اوقاف ناحیه یک شهرستان قم گفت: وقف دارای گستره وسیعی از امور قرآنی و مذهبی تا مسائل اجتماعی است و هیچ محدودیتی برای انجام وقف و کار خیر وجود ندارد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام صمدانی در گفت‌وگوی زنده برنامه «بی تعارف» رادیو و سیمای مرکز قم که به مناسبت دهه وقف روی آنتن رفت اظهار کرد: وقف کار درونی و دلی است و هر کس می‌تواند بنا به توانمندی مالی خود، در راستای امور مختلف به این امر همت گمارد.

وی افزود: شاید کسی بخواهد یک معضل اجتماعی را رفع کند و برای این امر موقوفه‌ای را در نظر بگیرد، هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و وقف، ابزاری برای انجام همه کارهای خیر است.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم با بیان اینکه حوزه‌های امور خیر و وقف فراوان هستند گفت: توسعه علم و دانش، بهداشت، کمک به مستمندان و فراگیر کردن امور دینی و مذهبی، از جمله شاخه‌های وقف به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: احسان ماندگار شامل فرزند صالح، علمی که مردم از آن منتفع شوند و صدقه جاریه است که وقف تجلی صدقه جاریه به شمار می‌رود زیرا تا عین وقف موجود است و خیر آن به مردم می‌رسد، ثوابی هم برای واقف در نظر گرفته می‌شود چه زنده باشد یا از دنیا رفته باشد.

صمدانی با تاکید بر توسعه برنامه‌های تبلیغی و ترویجی در مورد وقف عنوان کرد: وقف سنت حسنه‌ای است که از پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به یادگار مانده و این امر خیلی ارزشمند است که برای کمک به جامعه وقف کنیم.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم در بخش دیگری از این گفت‌وگو به حضور گسترده اداره اوقاف و مبلغان این اداره کل در فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: آموزش سبک زندگی و مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی سالم، یکی از موضوعاتی است که به آن ورود کرده‌ایم.

وی ادامه داد: یکی از رسالت‌های مهم سازمان اوقاف، اهتمام به امور قرآنی است و یکی از مهمترین کارهایی هم که در این زمینه صورت گرفته، برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم است؛ بر این اساس و برای نخستین بار، قم میزبان مسابقات کشوری قرآن هم خواهد بود.

صمدانی با اشاره به فعالیت کارگروه‌های مختلف اوقاف در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد: کارگروه آیه‌های هدایت و همچنین کارگروهی در مورد احکام دینی فعال شده‌اند که هم پاسخگوی سوالات هستند و هم محتواسازی می‌کنند البته درصدد افزودن کارگروه‌ها هم هستیم.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم تصریح کرد: در حوزه بقاع متبرکه و عمران و آبادانی آنها و هر نوع وقف، آماده استقبال و ارائه هر نوع مشاوره به واقفان نیک اندیش هستیم البته همانطور که گفته شد وقف دارای گستره وسیعی از جمله توسعه امور قرآنی و مذهبی، کمک به ایتام و فقرا و دیگر مسائل است.

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم