اجرای پویش «دانش‌آموز بخشنده» در طرح کشوری برگ مهر
اجرای پویش «دانش‌آموز بخشنده» در طرح کشوری برگ مهر

مدیر طرح کشوری برگ مهر گفت: این طرح بر اساس بازیافت کاغذهای باطله و توزیع نوشت‌افزار ایرانی بین دانش‌آموزان نیازمند و با محوریت فضای مجازی اجرایی می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام علی مقیمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری طرح «برگ مهر» که به همت بنیاد خیرین حوزه‌های علمیه اجرایی می‌شود اظهار کرد: این بنیاد در هنگامه بروز حوادثی همچون سیل و زلزله و البته در موضوعات عام المنفعه، در کنار مردم بوده و تلاش کرده است کاری جهادی را به شکل عملی در جامعه نهادینه کند.

وی افزود: در عین حال برنامه داشتن برای نسل جوان و نوجوانی که همراه با تاثیر فضای مجازی رشد کرده امری ضروری است بنابراین طرح جدید بنیاد خیرین حوزه‌های عملیه، بر مبنای توسعه در فضای مجازی و همگامی از طریق شبکه‌های اجتماعی اجرایی می‌شود.

مدیر طرح کشوری برگ مهر با بیان اینکه هدف این طرح، اشاعه فرهنگ انفاق و نیکوکاری در جامعه به خصوص بین نسل نوجوان و دانش‌آموز است گفت: ایده اولیه این بود که با توجه به سرانه مصرف ۱۳ کیلویی کاغذ توسط هر ایرانی که مجموع آن به ۹۰۰ میلیون کیلوگرم در سال می‌رسد، چرا اقدامی صورت نگیرد که بخشی از این کاغذهای مصرف شده، دوباره به چرخه تولید برنگردد؟ بر این اساس و با توجه به اینکه نیمی از زباله‌های خشک در کشورمان، کاغذهای قابل بازیافت هستند و همچنین حدود ۱۵ میلیون دانش آموز داریم که مصرف‌کننده اصلی کاغذ هستند، پروژه برگ مهر با محوریت مشارکت دانش‌آموزان از طریق مشورت با اساتید دانشگاه و چند ماه کار کارشناسی طراحی شد.

وی ادامه داد: در این طرح پیش‌بینی شده است با هشتگ دانش‌آموز بخشنده، دانش‌آموزان کاغذها و کتب باطله خود را تحویل مساجد یا پایگاه‌های این بنیاد در سراسر کشوربدهند. برای تشویق آن‌ها نیز مسابقه‌ای پیش‌بینی شده که از لحظات نیکوکاری و محبت خودشان عکس یا فیلم یک دقیقه‌ای بگیرند و در فضای مجازی به شماره ۰۹۱۰۴۳۰۱۱۶۰ بفرستند و در پایان از نفرات برتر تقدیر می‌شود.

مقیمی خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از این طرح در تهیه لوازم‌التحریر دانش‌آموزان نیازمند استفاده شده و در آخر این طرح هم همایش اختتامیه‌ای برای تجلیل از صدها دانش آموز نیکوکار خواهیم داشت. تمام تمرکز و دغدغه ما این است که دانش‌آموزان با همراهی والدین، در فضای مجازی این بحث فرهنگی را پیگیری کنند. ضمنا تصمیم داریم یکی دانش‌آموزان را به عنوان دانش آموز بخشنده سال معرفی کنیم.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح