کتاب «آیات فقه پزشکی» مقدمه ایجاد رشته فقه پزشکی در حوزه علمیه بود
کتاب «آیات فقه پزشکی» مقدمه ایجاد رشته فقه پزشکی در حوزه علمیه بود

مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در نشست نمایشگاه تخصصی پژوهش‌های فقهی معاصر، تالیف کتاب «آیات فقه پزشکی» را مقدمه ایجاد رشته فقه پزشکی در حوزه علمیه دانست.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی قاسمی در نخستین روز نمایشگاه تخصصی پژوهش‌های فقهی معاصر، در سالن نشست این نمایشگاه  با ارائه توضیحاتی در خصوص به معرفی «کتاب آیات فقه پزشکی»  پرداخت : دلیل و انگیزه اصلی نگارش کتاب «آیات فقه پزشکی» این بوده که این بخش در حوزه علمیه کمتر بدان پرداخته شده است.

قاسمی بیان کرد: برای اینکه رشته فقه پزشکی دانش پژوه بگیرد و این رشته در حوزه تأسیس شود، لازمه آن این بود که مقدمات آن ایجاد شود که یکی از مقدمات این بوده است که آیات و روایات به طور تخصصی جدا شود و در نهایت این کتاب در ۲۰ فصل تدوین شده است.

مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ادامه داد: در گام اول آیات مرتبط با فقه پزشکی انتخاب و دسته بندی شد و سپس ترجمه روان آنها صورت گرفت و در ادامه واژگان به صورت مفرد بدان پرداخته شد و فرضیه‌ها نیز مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در فقه پزشکی نیازمند کارهای جدی تری هستیم و معتقدیم این کتاب گام اول بوده است افزود: برخی از آیات قاعده ساز بوده که این آیات مقدم بر سایر آیات در نظر گرفته و به آنها پرداخته شده است.

دکترمحمد علی قاسمی گفت: برخی از آیات همانند نسب در فقه پزشکی بسیار مهم است و امروزه در موضوع شبیه سازی بسیار مورد بحث است که نسب در این رابطه چگونه است و موضوعاتی همانند ارث چه خواهد بود که فقه و حوزه باید در این عرصه پاسخ گو باشد.

مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ابراز داشت: در این کتاب موضوع رازداری و اسرار بیماران نیز مورد توجه بوده و آیات ضرر و زیان نیز بحث شده است.

قاسمی افزود: فقه پزشکی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و اعضای گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)بازدیدهای علمی مختلفی داشتند که امیدواریم این رشته تخصصی پویا تر شود.

  • منبع خبر : روابط عمومی مرکز فقهی ائمه اطهار