گاز، آتش به مال بدمصرف‌ها می‌زند
گاز، آتش به مال بدمصرف‌ها می‌زند

نرخ گاز مصرفی مشترکان بد مصرف 5 تا 6 هزار تومان محاسبه می‌شود که این میزان 60 برابر بیشتر از محاسبه نرخ گاز برای مشترکان کم‌مصرف است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سرمای شدید هوا، افزایش مصرف و کمبود گاز در کشور به ویژه در استان‌های شمالی باعث شد تا شرکت ملی گاز ایران سیاست‌های تشویقی و تنبهی را برای مشترکان گاز در پله‌های مختلف مصرفی در نظر بگیرد.

به گفته مدیر عامل شرکت گاز استان قم، مشترکانی که ۲۲۰ مترمکعب در ماه مصرف کنند بهای گاز مصرفی آن‌ها رایگان محاسبه می‌شود و مشترکانی که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰ تا ۱۴ درصد در مصارف خود صرفه‌جویی کنند از تخفیف ۴۵ درصدی شرکت گاز بهره‌مند شوند.

همچنین مبلغ قبوض مشترکان پرمصرف که در پلکان چهارم تا ششم قرار دارند به میزان ۳۰ درصد و از پلکان هفتم تا دهم ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

بر همین اساس نرخ گاز مشترکان بسیار پرمصرف نیز که در پلکان یازدهم و دوازدهم قرار می‌گیرند به ازای هر مترمکعب ۵۰ و ۶۰ هزار ریال محاسبه خواهد شد.

این در حالی است که محاسبه نرخ تعرفه هر متر‌مکعب گاز برای مشترکین پله اول تا سوم به ترتیب ۴۱۴، ۶۹۰ و ۹۷۶ ریال است.

بر اساس پله بندی شرکت ملی گاز ایران، مشترکین تا ۲۲۵ متر‌مکعب در پله اول، ۲۲۶ تا ۳۰۰ متر‌مکعب در پله دوم، ۳۰۱ تا ۳۷۵ متر‌مکعب در پله سوم، ۳۶۶ تا ۴۵۰ در پله چهارم، ۴۵۱ تا ۵۲۵ متر‌مکعب در پله پنجم، ۵۲۶ تا ۶۰۰ متر‌مکعب در پله ششم، ۶۰۱ تا ۶۷۵ در پله هفتم، ۶۷۶ تا ۷۵۰ در پله هشتم، ۷۵۱ تا ۸۲۵ متر‌مکعب در پله نهم، ۸۲۶ تا ۹۰۰ در پله دهم، ۹۰۱ تا ۹۷۵ متر‌مکعب در پله یازدهم و مصرف بیش از ۹۷۵ متر‌مکعب گاز در ماه در پله دوازدهم قرار می‌گیرند.

 

  • نویسنده : مهدی جعفری