کاهش ۲۵ درصدی ساخت و ساز در قم
کاهش ۲۵ درصدی ساخت و ساز در قم

رییس نظام مهندسی ساختمان استان قم گفت: طی 11 ماه امسال، شاهد کاهش 25 درصدی ساخت و ساز در قم بوده‌ایم.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، امین مقومی در نشست خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم که در محل سالن جلسات این سازمان برگزار شد اظهار کرد: در این مدت یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع در استان قم ساخت و ساز شده است که این رقم در مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود ۲ میلیون متر مربع بوده است.

وی افزود: افزایش قیمت مصالح ساختمانی مهمترین علت کاهش ساخت و سازها است که البته آمار مراجعان به سازمان نظام مهندسی قم رشد قابل توجهی داشته است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با بیان اینکه با رشد ساخت و سازهای طرح نهصت ملی مسکن، شاهد افزایش ساخت و سازها در مدت باقی مانده سال جاری و در سال آینده خواهیم بود گفت: وظیفه سازمان نظام مهندسی ساختمان، بازرسی و گزارش تخلفات است و ما ضمانت اجرایی نداریم، گزارش تخلفات از سوی مهندسان سازمان به مراجع ذیصلاح ارسال می شود که چندین پروژه نیز در قم با توجه به گزارش مهندسان و تخلفات انجام شده توسط کارفرما متوقف شد.

وی با بیان این که موارد ایمنی در ساخت و ساز ساختمان ها حتما باید رعایت شود و در این موضوع بسیار جدی هستیم افزود: در صدور شناسنامه تلاش می کنیم اشکالات به حداقل برسد و در حوزه ایمنی تا وقتی اشکالات برطرف نشود شناسنامه ساختمان صادر نخواهد شد.

مقومی موضوع توسعه خدمات الکترونیک در این سازمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: برنامه جامع خدمات الکترونیک از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و اقدام های خوبی در این حوزه انجام شده است.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان قم به طرح نهضت ملی مسکن در قم اشاره کرد و گفت: با الحاق اراضی ۵۶۰ هکتاری پردیسان به این طرح، کار طراحی آن را شروع کردیم و با آسیب شناسی هایی که از مسکن مهر انجام شد، نقشه معماری و سازه کل سایت ۵۶۰ هکتاری درحال آماده شدن است.

وی ادامه داد: اقتصادی کردن این پروژه مورد توجه قرار گرفت و طراحی سازه ها اقتصادی است به طوری که با حداقل هزینه کار ساخت و ساز انجام شود و البته کیفیت کار نیز مدنظر سازمان نظام مهندسی ساختمان قم است.

مقومی تصریح کرد: با توجه به این که برخی از واحدها در طرح نهضت ملی مسکن قم به صورت ویلایی ساخته می شود، کار طراحی آنها نیز در سال آینده انجام خواهد شد.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان قم ادامه داد: درخصوص شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی که در این شهرک ها مستقر هستند، تفاهم نامه ای در سال جاری با آنها منعقد شد و زمان تهیه نقشه ها کاهش یافت، همچنین یک نفر در شهرک های صنعتی مستقر کردیم که خدمات نظام مهندسی را به واحدهای تولیدی ارائه کند.

وی همچنین به گروه های جهادی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اشاره کرد و گفت: این گروه ها در مساله تامین مسکن محرومان فعالیت های خوبی انجام داده اند و درخصوص خدمات عام المنفعه شامل ساخت مساجد و حسینیه ها نیز خدمات بزرگی انجام داده اند.

مقومی آموزش اصولی را مورد تاکید قرار داد و افزود: ۲۰ هزار کارگر دارای کارت مهارت در قم وجود دارد، در سال گذشته ۸۳ هزار نفر ساعت آموزش برای مهندسان و کارگران انجام شد که این رقم در سال جاری به ۱۰۰ هزار نفر ساعت خواهد رسید.

  • نویسنده : زهرا زنگنه