لزوم مهارت‌آموزی سربازان در دوره خدمت وظیفه عمومی
لزوم مهارت‌آموزی سربازان در دوره خدمت وظیفه عمومی

مشاورعالی ستاد کل نیروهای مسلح در قرارگاه مهارت آموزی گفت: هر سرباز باید بتواند با یک مهارت از نیروهای مسلح ترخیص شود.

 

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سردار موسی کمالی در آئینی که با هدف بررسی فعالیت های مهارت آموزی نیروهای مسلح استان قم به میزبانی ارشد نظامی ارتش در استان قم و گروه پدافندهوایی حضرت معصومه(س) برگزار شد با اشاره به تاکید فرماندهی معظم کل قوا در خصوص اهمیت توانمندسازی، تربیت و آموزش کارکنان وظیفه در طول خدمت مقدس سربازی اظهار داشت: در اجرای فرامین مقام معظم فرماندهی کل قوا و آن نگاه ژرفی که ایشان دارند و همواره بحث توانمندسازی، تربیت و آموزش سربازان را مورد تأکید قرار می دادند، این بود که از فرصت سربازی برای تربیت، آموزش و توانمندسازی سربازان استفاده شود.

مشاور ستاد کل نیروهای مسلح در قرارگاه مهارت آموزی افزود: براساس این منویات در سال ۱۳۹۶ این موضوع تحقق پیدا کرد، در این راستا یک شورای عالی مهارت‌آموزی به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح با حضور فرماندهان ارتش، سپاه، فراجا، وزیر دفاع و ۸ وزارت‌خانه و ۹ سازمان دولتی که به نحوی در خصوص آموزش و اشتغال جوانان تشکیل شد و قرارگاهی در ستاد کل نیروهای مسلح تحت عنوان قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی تشکیل شد و این قرارگاه در کلیه سازمان‌های ارتش، سپاه، فراجا و وزارت دفاع تا پایین‌ترین رده تشکیل شد.

سردار کمالی در خصوص اهداف تشکیل قرارگاه مهارت آموزی عنوان کرد: ما دو هدف را دنبال می‌کنیم؛ یک هدف در رابطه با توانمندسازی جوانان و هدف دوم بحث اشتغال آنان است به عبارتی مهارت‌آموزی ما صرفا بحث آموزش نیست، بلکه تلاش می‌کنیم در نهایت این موضوع منجر به اشتغال جوانان شود.

وی تاکید کرد:این حق جوانان است که وقتی دو سال در خدمت نیروهای مسلح قرار می‌گیرند، نیروهای مسلح تلاش کنند آنها را آموزش دهند و ارائه خدمات دوطرفه می‌باشد،  سرباز در نیروهای مسلح به عنوان مدافع کشور امنیت آفرین است و نیروهای مسلح تلاش می‌نماید به این جوان سرباز مهارت یاد دهد و این کار با استفاده از ظرفیت و بسترهای موجود در نیروهای مسلح و با همکاری و حضور سازمان‌های مربوطه آموزش‌ها و دوره‌ها را برگزار نماید و گواهینامه‌ مهارت‌آموزی برای کارکنان وظیفه صادر نماید.

مشاور ستاد کل نیروهای مسلح در قرارگاه مهارت آموزی خاطرنشان کرد:ما بنا داریم هیچ سربازی بعد از خدمت  بدون مهارت شغلی نباشد و در این راستا هر سربازی که از خدمت مقدس سربازی ترخیص می شود سه نوع گواهینامه بگیرد گواهینامه یا کارت پایان خدمت سربازی ، گواهینامه مهارت آموزی عمومی و تخصصی و گواهینامه سابقه کار که بتواند بعد از اتمام خدمت از آن جهت استخدام استفاده نماید.

وی گفت:هر سرباز باید با یک مهارت از نیروهای مسلح ترخیص شود و این امر محقق نمی شود مگر با یک مدیریت جهادی و کار انقلابی و از همه همکارا و سازمان های دولتی انتظار داریم با یک نگاه ویژه به سربازان و جوانان پای کار باشند.

سردار موسی کمالی پیرامون روش های آموزش و کسب گواهینامه مهارت آموزی عنوان کرد :آموزش‌ها به چند روش برگزار می‌شود و تلاش عمده ما این است با توجه به مشوق‌هایی که فراهم می‌کنیم، جوانان قبل از اینکه سرباز شوند، این آموزش‌ها را ببینند و گواهینامه کسب کنند.

وی ادامه داد: همچنین روش دیگر در داخل نیروهای مسلح است که به سازمان‌ها ابلاغ شده است که ابتدا سربازان غربالگری شوند؛ ممکن است که سرباز مهارت داشته باشد ولی گواهینامه نداشته باشد که بر اساس آزمون ادواری به سازمان های مربوطه معرفی می‌شوند و گواهینامه مهارت کسب می کنند، گروهی دیگر بر اساس علاقه و تجربه‌ای که دارند وارد محیط‌های واقعی کار می‌شوند و در آنجا خدمت می‌کنند بعد از آموزش‌های لازم برای دریافت گواهینامه معرفی می شوند. هدف اصلی ما این است که کلاس‌ها و دوره‌ها با همکاری سازمان‌های آموزش دهنده برگزار ‌گردد که الحمدلله آمارها نشان از تلاش و موفقیت در این راه دارد.

مشاورعالی ستاد کل نیروهای مسلح در قرارگاه مهارت آموزی با معرفی آموزش های عمومی ستادکل نیروهای مسلح افزود: در سال آینده برنامه ریزی شده است که درنیروهای مسلح حدود ۲۵۰۰۰۰ نفر آموزش تخصصی ببینند و مابقی نفرات آموزش عمومی که این آموزش ها بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته عبارتند از: آموزش سبک زندگی،  آموزش سبک کسب و کار،  آموزش سواد رسانه‌ای، آموزش سواد مالی و امداد و نجات، که هرکدام از این‌ها ضرورت لازم را دارند.

سردار کمالی در ادامه روش های بازدید تیم های بازدید کننده قرارگاه مهارت آموزی را تشریح کرد و افزود: این روش ها شامل گزارش‌گیری به نحوی که گروه‌های کاری که در استانداری‌ها و در سطح نیروهای مسلح هستند باید گزارش‌کار خود را ارائه دهند همچنین بررسی اسنادی و بازدید میدانی وگفتگو با سربازان و مربیان است.

وی با اشاره به محور های بازدید ده گانه در ۶۸ شاخص تصریح کرد: این محورها شامل اهتمام و ورود فرمانده به بحث مهارت‌آموزی، بحث غربالگری، نیازسنجی و برگزاری آموزش‌ها، تجهیز کارگاه‌ها ، فرهنگ‌سازی مهارت‌آموزی،تهیه مستندات اعم از فیلم و عکس و رسانه،تعامل موثر بین سازمان‌ها،آمار و اطلاعات دقیق،آسیب شناسی مهارت‌آموزی و راه‌های برون‌رفت از آسیب‌ها،اعتبارات موردنیاز ومشاوره هدایت شغلی و تسهیلاتی و نظارت بر حسن انجام کار است.

همچنین در این جلسه ارشد نظامی ارتش در استان قم و فرماندهی گروه پدافندهوایی حضرت معصومه(س) به ارائه گزارشی از اقدامات ارتش در استان قم در بحث مهارت آموزی کارکنان وظیفه پرداخت و گفت: از لحظه ورود کارکنان وظیفه غربالگری آنان انجام می‌شود مهارت‌هایی که سربازان قبل از ورود به پادگان‌ها داشتند مشخص می‌شود و بر اساس توانمندی‌ها و علاقه‌مندی‌های کارکنان وظیفه، آنان را غربالگری می‌کنیم.

امیرنعمت محسنی زرین بیان کرد: الحمدلله توانستیم به مرحله‌ای برسیم که سهمیه‌ای که برای ارتش در استان پیش بینی شده بود را جامه عمل بپوشانیم به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۰، ۲۷۰ نفر سهمیه مهارت‌آموزی ارتش بود که ۲۶۶ نفر را توانستیم آموزش دهیم و در سال ۱۴۰۱ سهمیه ۳۸۵ نفر بود که ۴۵۱ تحت آموزش‌های مهارت‌آموزی قرار گرفتند و وظیفه ای که به ما محوله شد را انجام دهیم پدافند یکی از یگان هایی است که پراکندگی زیادی دارد و با توجه به این محدودیت ها ما تلاشمان را کردیم و کلاسهای از قبیل پرورش طیور و ICDL،جوشکاری، برق ساختمان و …  را برگزار کنیم،همچنین در محیطهای واقعی کارکه نزدیک ۲۹ رشته تخصص می باشد کارکنان وظیفه آموزش دیده و تحت آموزش هستند.

وی افزود: یکی از چالش‌ها در مسیر رسیدن به نقطه مطلوب این است که بعد از اینکه کارکنان وظیفه از خدمت مقدس سربازی ترخیص می‌شوند نمی توانیم آنها را صددرصد پایش کنیم و این شفافیت و جود ندارد که ببینیم از بُعد وعده‌هایی که داده شده در بحث اختصاص وام قرض‌الحسنه آیا سربازان ما بهره‌مند شده‌اند یا نه، که ان شالله با تدبیر مسئولان مربوطه این مشکلات مرتفع شوند.

گفتنی است سردار کمالی و تیم همراه از کارگاههای آموزشی و همچنین محیط های واقعی کاردر گروه پدافندهوایی حضرت معصومه(س) و آمادگاه مهماتی شهید فراشاهی نزاجا بازدید کرد و با مربیان و کارکنان وظیفه به گفت‌وگو پرداخت.

  • نویسنده : سید مرتضی منافی