عملکرد موسسه خیریه انوار آفتاب در گفت‌وگو با مدیر عامل مرکز
عملکرد موسسه خیریه انوار آفتاب در گفت‌وگو با مدیر عامل مرکز

«موسسه خیریه انوار آفتاب از سال 1394 در قم به صورت منظم و قانونمند فعالیتش را شروع کرده است.

 

به بهانه آغاز سال جدید درباره عملکرد موسسه انوار آفتاب با فاطمه پورمحمدی، مدیرعامل این موسسه خیریه به گفت‌وگو نشستیم.

او علاوه بر بیان این مطلب اظهار کرد: در آن سال ما تعداد ۸۰۰ پرونده از معلولینی که در منازلشان نگهداری می شدند را بر عهده داشتیم که کارهای مختلف و کارهای اداری این تیپ را مددکاران انجام می دادند علاوه بر این توسط خیرین هم مبالغی را جمع‌آوری می کردیم و بابت دارو، درمان، عمل های جراحی، گفتار درمانی، جهیزیه، خرید وسایل منزل، لباس شب عید، لوازم تحریر، ارزاق، کمک به خرید منزل، کمک به ودیعه مسکن، مناسب سازی منزل و مدرسه، از این قبیل کارها انجام می شد.

برای رساندن آسایشگاه به استانداردها تلاش زیادی نیاز بود

در سال ۱۳۹۹ بهزیستی تقاضاهای زیاد و مکرری داشت که ما مسئولیت آسایشگاه سالمندان و معلولین قم را که جزو بزرگترین آسایشگاه های کشور هست را بر عهده بگیریم.

کارهای اداری انجام شد به آخر تیر ماه ۱۴۰۰ رسید؛ از روزهای ابتدایی شروع به کار دیدیم که برای رسیدن به استانداردهایی که باید برای نگهداری مناسب مددجویان رعایت بشود تلاش زیادی نیاز بود.

برای جابجایی بیماران آمبولانس خریداری شده که هنوز مقروضیم

برای جابجایی بیمارانی به یک آمبولانس نیاز داشتیم. نه آمبولانس مجهز؛ بلکه یک بیمار بر برای بیمارانی که امکان نشستن روی صندلی را ندارند و باید روی تخت جابجا شوند اقدام به خرید یک دستگاه بیمار بر کردیم که مبالغی از آن پول آن باقی مانده و نتوانستیم پرداخت کنیم.

در این یک سال و نیم تقریبا ۳۰۰۰ دست لباس برای مددجویان خریداری شده به عبارتی هر شش ماه دو دست لباس برای هر نفر؛ تعداد زیادی بیماران طیف اتیسم در این مجموعه هستند که هم خودزنی و هم دیگر زنی دارند، وسایل و تشک و هر چیزی که در اختیارشان است را خراب میکنند و بخاطر همین ما مجبوریم مدام لباس، ملحفه و دمپایی را تزریق کنیم تا آسایشگاه شکل قابل قبولی داشته باشد.

تقاضای زیادی از ما بود که به صورت شبانه روزی جایی در قم به عنوان مرکز شبانه روزی اتیسم ایجاد کنیم که اگر خانواده ها نیاز به مسافرت داشتند و یا مراسمی باید حضور پیدا می کردند فرزندانشان در انجا نگهداری شود.

مجوز مرکز شبانه روز اتیسم را از سازمان بهزیستی دریافت کردیم و به زودی شروع به کار خواهیم کرد؛ در حال اقدام برای مجوز آموزش بزرگسالان اتیسم هستیم چون مراکز اتیسم شهر قم برای اطفال هست، با وجود اینکه بزرگسالان آموزش پذیری کمتر نسبت به اطفال دارند ولی بچه هایی که در طیف خفیف اتیسم هستند می توانند با استفاده از کارگاههای آموزشی مخصوص یک سری کارها را آموزش ببیند و حتی شغلی داشته باشند.

افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ گریبان تمام مراکز شبانه‌روزی را گرفت

از مشکلاتی که در سال ۱۴۰۱ که گریبان تمام مراکز شبانه‌روزی را گرفت افزایش حقوق بود که بدون در نظر گرفتن منابع این افزایش حقوق انجام شد؛ در صورتی که یارانه مراکز تا آذر ماه هیچ افزایشی نداشت و این هشت ماه افزایش حقوق برای تمام مراکز کمر شکن بود یا تمام مراکز زیر قرض رفتند یا از خدمات کاستند.

از نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی کارخانه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ درخواست کمک کردیم که در آسایشگاه حضور پیدا کنند و به هر نوع می‌توانند به ما کمک کنند.

به منظور ترغیب بیشتر صاحبان کار و سرمایه به مشارکت در فعالیت‌های خیرخواهانه تمامی کمک‌های نقدی و غیرنقدی اهدائی به مؤسسه خیریه انوار آفتاب طبق اصلاحیه ضوابط اجرائی موضوع ماده ۱۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم به شماره ۹۸۶۰۲ مورخ ۱۴۰۱/۰۵/۲۴ معاف از مالیات می‌باشد.»

  • نویسنده : صدرالدین فلاح