نسخه‌نویسی الکترونیکی در قم به ۱۰۰ درصد رسید
نسخه‌نویسی الکترونیکی در قم به ۱۰۰ درصد رسید

مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان قم گفت: در سال 1400 میزان رشد و توسعه نسخه الکتریکی 60 درصد بود ولی در سال 1401 به 99.6 درصد و در سال جاری این رشد را به 100 درصد رسانده‌ایم.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، سید مهدی محصل ظهر امروز در نشست خبری هفته تامین اجتماعی که در سالن اجتماعات بیمارستان امام رضا(ع) قم برگزار شد با اشاره به پوشش ۵۸ درصدی چتر تامین اجتماعی برای مردم قم اظهار کرد: بر این اساس ۸۲۶ هزار نفر از خدمات درمانی تامین اجتماعی در سطح استان قم بهره‌مند هستند.

وی افزود: فاز اجرایی بخش NICU بیمارستان امام رضا(ع) طی سال گذشته و با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد تومان شروع شد و در سال جاری به بهره‌برداری رسید.

مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان قم با بیان اینکه خدمات حوزه درمان به صورت مستقیم و غیرمستقیم ارائه می‌شوند گفت: درمان مستقیم در چهار مرکز شامل بیمارستان امام رضا(ع) و سه درمانگاه ۲۲ بهمن، بوعلی و غرضی صورت می‌گیرد ولی به دلیل نیاز فراتر از این، با بیش از ۸۰۰ مرکز درمانی دیگر هم قراردادهای منعقد شده تا میزان دسترسی بیمه شدگان به خدمات درمانی افزایش یابد.

وی ادامه داد: بیمارستان امام رضا(ع) توانسته است درجه یک اعتباربخشی را کسب کند که این مسئله یکی از مهم‌ترین اهداف و شاخصه‌هایی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با استفاده از آن به ارزیابی عملکرد مراکز درمانی در سطح کشور می‌پردازد.

محصل، پیشگیری را امری مقدم بر درمان در مجموعه تامین اجتماعی دانست و گفت: در این راستا کلینیک‌ بیماری‌های مزمن را افتتاح کردیم تا با غربالگری، بیماران دارای فشار خون، دیابت، تیروئید و اعصاب و روان شناسایی شوند.

مدیردرمان تامین اجتماعی استان با اشاره به غربالگری بیماری‌های بدخیم خاطرنشان کرد: طبق آمار مراجعه‌کنندگان به مراکز تامین اجتماعی برخی بیماری‌های صعب العلاج مانند سرطان سینه در خانم‌ها و سرطان روده بزرگ در آقایان بسیار شایع است و طی طرحی  در راستای ارتقا سطح سلامت بیمه‌شدگان در سال گذشته اقداماتی برای غربالگری بیماران انجام شده است.

وی اضافه کرد: بیمارستان امام رضا(ع) استاندارد ISO45001 را هم اخذ کرده که به سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی مربوط می‌شود.

محصل در خصوص آمارهای حوزه درمان اظهار کرد: در سال گذشته حدود ۲ میلیون و ۴۲۰ هزار بار مراجعه سرپایی داشتیم و تقریبا ۱۱ هزار مرتبه نیز بستری انجام شده است و این آمار درحالی رقم خورده است که بیمارستان امام رضا(ع) از شرایط ویژه کرونایی خارج شده بود.

مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان قم با اشاره به فعالیت بیمارستان امام رضا(ع) در ایام کرونا خاطرنشان کرد: در آن دوره بیمارستان امام رضا(ع) در سطح استان کم‌ترین میزان مرگ و میر را داشته به طوری که در سطح کشور از هر ۱۰۰ نفر ۱۱ نفر فوت می‌کردند ولی در بیمارستان امام رضا(ع) این تعداد به هفت نفر رسید.

وی با بیان اینکه بخاطر شیوع کرونا بسیاری از عمل‌های جراحی در این بیمارستان غیرفعال شده بود عنوان کرد: سال گذشته ضمن شروع مجدد فعالیت های اتاق های عمل،  رشد ۴۲ درصدی نیز در این بخش داشته‌ایم.

محصل با بیان اینکه در حوزه درمان غیرمستقیم یکی از پروژه‌های بزرگ و اهداف کلان بر اساس برنامه ششم توسعه بر عهده سازمان‌های بیمه‌گر، نسخه الکترونیکی است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ میزان رشد و توسعه نسخه الکتریکی ۶۰ درصد بود ولی در سال ۱۴۰۱ به ۹۹٫۶ درصد و در سال جاری این رشد را به ۱۰۰ درصد رسانده‌ایم.

مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان قم با بیان اینکه یکی از مباحث و چالش‌های دیگر در حوزه درمان موضوع تاخیر در پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد بوده است، گفت: در تیرماه سال جاری حدود ۱۴۰ میلیارد تومان از مطالبات را پرداخت کرده‌ایم و امروز در  شرایطی قرار داریم که میزان سندهای دریافتی با پرداختی‌ها برابر شده است.

وی با اشاره به طرح حفاظت مالی بیمه شدگان بالای ۶۵ سال اظهار کرد: در این طرح مقرر گردید هزینه بستری بیماران سالمند بالای ۶۵ سال که به بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی مراجعه می‌کنند پرداخت شود که در این طرح حدود ۵۴۴ مراجعه کننده به ثبت رسیده و حدود ۸ میلیارد تومان جهت درمان این قشر از بیمه شدگان پرداخت شده است.

محصل با اشاره به مطالبه مقام معظم رهبری مبنی براینکه تلاش کنید تا بیمار جز رنج و بیماری دغدغه و رنج دیگری نداشته باشد، بیان کرد: در سال گذشته ۱۵۷ میلیارد تومان برای بیماری‌های صعب‌العلاج هزینه کرده‌ایم، همچنین حدود ۱۵ بیماری در این عرصه عنوان شد که دولت در سال گذشته صندوقی را برای حمایت از این بیماران تعریف کرد و خوشبختانه توانستیم  برای ۴۵۹ هزار نفر بیمار از این صندوق اعتبار دریافت کنیم.

مدیر درمان سازمان تامین اجتماعی استان قم در خصوص خدمات ناباروری معاونت درمان به مراجعه‌کنندگان در سال گذشته عنوان کرد: در سال گذشته  بالغ بر ۲ هزار پرونده در این حوزه به ثبت رسیده که با هزینه‌ای بالای  حدود ۳٫۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی گفت: اقدامات اولیه تاسیس یک درمانگاه تخصصی در ضلع شمالی بیمارستان امام رضا(ع) با متراژ ۳ هزار متر انجام شده است و با تامین اعتبار فرآیند اجرایی را آغاز خواهیم کرد که تا ۳ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین در بلوک زایمان این بیمارستان سه اتاق LDR جهت حمایت از مادران باردار طراحی شده است. و در بحث MRI که یکی از نیازهای اصلی بیمه‌شدگان است و هزینه های زیادی را متوجه خانواده‌ها می‌کند، برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا در سال آینده بخش MRI هم راه‌اندازی شود.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح