۱۰۵ هزار هکتار از اراضی قم کانون فعال تولید ریزگردها هستند
۱۰۵ هزار هکتار از اراضی قم کانون فعال تولید ریزگردها هستند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: 300 هزار هکتار از اراضی استان مستعد تولید گرد و غبار است که از این مقدار 105 هزار هکتار کانون فعال یعنی در حال تولید گرد و غبار هستند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، محمدحسین بازگیر در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم برگزار شد اظهار کرد: چالش‌های زیست محیطی در نقاط مختلف دنیا و ایران شباهت‌های زیادی با هم دارند و قم هم از این مسئله مستثنی نیست.

وی افزود: از جمله این مسائل می‌توان به آلودگی هوا اشاره کرد که که یکی از چالش های زیست محیطی فراگیر در سطح جهانی بوده و کشور ما هم با توجه به شرایط جغرافیایی از این نظر با مشکلاتی مواجه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه در قم آلودگی هوا چالش اصلی موجود است خاطرنشان کرد: آلاینده شاخص در قم ذرات با قطر ده میکرون است که ۷۰درصد این آلودگی از کانون های داخلی استان تولید میشود و ۳۰ درصد از خارج استان که عموما از سمت شرق استان است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه مقابله با پدیده گرد و غبار مطالعات فراوانی شده است، خاطرنشان کرد: ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی استان مستعد تولید گرد و غبار است که از این مقدار ۱۰۵ هزار هکتار کانون فعال یعنی در حال تولید گرد و غبار هستند و از این مساحت سی هزار هکتار شرایط ویژه‌تر و نیاز به مداخله سریعتری دارد.

بازگیر با بیان اینکه در چهار ماه اول سال جاری ۳۹ روز ناسالم به ثبت رسیده است، ابزار کرد: از این تعداد ۲۸ روز برای گروه های ناسالم، ۶ روز برای تمام افراد، سه روز بسیار ناسالم و دور روز هم در وضعیت خطرناک به ثبت رسیده و در مجموع هوای سالمی در شهر قم مشاهده نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از آغاز نخستین طرح پایش فراگیر واحدهای صنعتی و خدماتی استان قم خبر داد و گفت: این طرح طی ۴۵ روز کاری و با حضور همه کارکنان و کارشناسان اداره کل، در تمامی سطح استان، شهرک ها و نواحی صنعتی و محورهای مواصلاتی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در طرح پایش فراگیر واحدهای صنعتی و خدماتی تمامی واحدهای صنعتی و خدماتی در سطح استان، با اولویت آلودگی هوا، آلودگی خاک و مدیریت پسماند، آلودگی آب و مدیریت فاضلاب و نیز ایجاد فضای سبز مورد کنترل و پایش قرار می‌گیرند.

  • نویسنده : زهرا زنگنه