در حال حاضر ۴۱ حرفه در هشت مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی با ۵۴ کارگاه آموزشی ثابت به متقاضیان آموزش داده می‌شود. همچنین ۴۲۰ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد دارای مجوز هستند که از این تعداد ۲۴۰ آموزشگاه فعالیت دارند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام سید محمود عرب ظهر امروز در نشست خبری هفته ملی مهارت که در سالن جلسات اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان برگزار شد اظهار کرد: دولت از طرق مختلف از جمله سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به دنبال ایجاد نهضت مهارت آموزی برای توسعه اشتغال است.

وی افزود: برنامه‌های فنی و حرفه‌ای در سه بخش کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تدوین شده‌اند که در قالب برنامه‌های کوتاه‌مدت ارائه آموزش‌های تخصصی در دستور کار هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم با بیان اینکه گروه‌های هدف فنی و حرفه‌ای استان ۱۹ مورد هستند گفت: متقاضیان فنی و حرفه‌ای استان را به طور عمده شاغلان بنگاه‌های اقتصادی، دانش‌آموزان، دانشجویان، زندانیان، سربازان، ساکنان مناطق روستایی، زنان سرپرست خانوار، معتادان و کودکان خیابانی تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: برای دانشجویان این امکان وجود دارد تا در قالب طرحی موسوم به کهاد در کنار رشته تحصیلی خود، یک ‌رشته مهارتی مرتبط یا غیرمرتبط آموزش ببینند تا فاصله بین دانش و نیاز بازار را کمتر کند.

عرب ادامه داد: در خصوص فارغ‌التحصیلان هم طرحی بنام نخلستان را با کمک پارک علم و فناوری در دست اقدام داریم که بر این اساس، آن دسته از افراد فارغ‌التحصیلی که موفق به یافتن شغل نشدند سه تا ۶ ماه آموزش اشتغال‌های نوظهور را فرا می‌گیرند و در قالب این آموزش‌ها تمام فارغ‌التحصیلان جذب بازار کار می‌شوند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم آموزش در محیط واقعی کار را از طرح‌های دیگر در مهارت‌آموزی برشمرد و گفت: در قالب این طرح، هر واحد صنعتی و تولیدی تا ۱۵ نفر را تحت پوشش و آموزش قرار می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست، اظهار کرد: در حال حاضر ۴۱ حرفه در هشت مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی با ۵۴ کارگاه آموزشی ثابت به متقاضیان آموزش داده می‌شود. همچنین ۴۲۰ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد در چهار خوشه آموزشی خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی دارای مجوز هستند که از این تعداد ۲۴۰ آموزشگاه فعالیت دارند.

عرب با اشاره به عملکرد این اداره‌کل در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: اداره‌ کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم در ۴ ماهه نخست سال جاری ۳۹ مجوز آموزشگاه آزاد را صادر کرده است.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ در مجموع بیش از ۱۷۰ مجوز آموزشگاه آزاد و ۴۰ مجوز مراکز جوار و بین کارگاهی صادر شده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم در ادامه اظهار کرد: در بخش پرداخت تسهیلات در سال گذشته ۸۷۲ نفر به بانک‌ها برای گرفتن تسهیلات اشتغال‌زایی معرفی شده‌اند که به ۶۱۹ نفر از واجدین شرایط تسهیلات پرداخت شده است.

عرب درخصوص آخرین وضعیت از رصد اشتغال مهارت آموختگان این اداره‌کل گفت: در ۴ ماهه سال جاری ۷۱ نفر از دانش‌آموختگان مراکز آموزش‌های فنی و حرفه ای استان قم شاغل شده‌اند که این آمار در مجموع سال ۱۴۰۱ ۱۹۲ نفر بوده است.

وی در خصوص تعهدات آموزشی این اداره ‌کل در سال ۱۴۰۲، خاطرنشان کرد: در سال جاری در بخش دولتی ۱ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۶۷۰ نفر ساعت و در بخش خصوصی ۲ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۹۱۳ نفر ساعت تعهد آموزش داریم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قم تاکید کرد: اجرای طرح تابستانی مهارت با هدف کمک به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان جزء برنامه میان مدت محسوب می‌شود.

عرب افزود: این طرح با مشارکت سازمان فنی و حرفه‌ای و ۷ دستگاه اجرایی و دولتی انجام می‌شود، هدف از اجرای طرح تابستانه مهارت، غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال در استان‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: ۴۱ حرفه در آموزشگاه‌ها و مراکز دولتی در این طرح به صورت رایگان آموزش داده می‌شود، همچنین ۲۵ حرفه نیز در مراکز آزاد به مخاطبین هدف درحال ارائه است.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح