پلمب دو طبقه از یک کلینیک زیبایی معروف در قم/ بازرسان علوم پزشکی تا به حال کجا بودند؟
پلمب دو طبقه از یک کلینیک زیبایی معروف در قم/ بازرسان علوم پزشکی تا به حال کجا بودند؟

صدا و سیمای مرکز قم، در حالی یک گزارش از پلمب دو طبقه از یک کلینیک زییابی پخش کرده که با مشاهده آن، نخستین سوالی که به ذهن می‌رسد، ورود بسیار دیرهنگام بازرسان علوم پزشکی به این مشکل اساسی است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، صدا و سیمای مرکز قم، گزارشی از پلمب یک کلینیک زیبایی معروف در قم را پخش کرده که هم بسیار تکان‌دهنده است و هم ابهامات زیادی را بر می‌انگیزد.

در همان نخستین ثانیه‌های گزارشف چهره‌نما مسئول بازرسان دانشگاه علوم پزشکی استان قم عنوان می‌کند که فقط یک طبقه (همکف) این کلینیک مجوز فعالیت داشته ولی در طبقات زیرزمین و اول، عمل‌های جراحی انجام میشده که فاقد مجوز بوده‌اند.

سوال اساسی این است که چگونه است این کلینیک، مدت‌ها به فعالیت و حتی تبلیغ در رسانه‌های رسمی مشغول بوده و بازرسان دانشگاه، تاکنون به سراغ آن نرفته بودند؟

جالب این است که انواع عمل‌های جراحی و لیزر، در این دو طبقه انجام می‌شدند و تاکنون، بازرسی به آنجا مراجعه نکرده بود.

در بخش دیگری از گزارش، دکتر هدی ابوالحسنی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان قم به بیان توضیحاتی پیرامون فعالیت این کلینیک پرداخته و مطالب عجیبی را عنوان می‌کند.

او گفته است: «آن طور که می‌گویند ۱۵ سال است فعالیت دارند ولی از سال ۱۴۰۰ برای طبقه همکف، مجوز بهره‌برداری گرفته‌اند».

این بدان معناست که کلینیک مذکور، ۱۳ سال بدون هیچگونه مجوز، مشغول انجام عمل‌های جراحی بوده و هیچ نهاد و مرکز نظارتی هم به این فعالیت غیر قانونی که با جان و مال مردم سر و کار داشته، اعتراضی نداشته است!

گزارش صدا و سیما به همین جا ختم نشده و موارد تکان‌دهنده‌تری را پیش چشم مخاطب می‌گذارد؛ اینکه داروهای تاریخ مصرف گذشته، بدون اصالت و حتی بدون تاریخ در این کلینیک مورد استفاده قرار گرفته‌اند و جالب اینکه حتی معاون غذا و داروی دانشگاه هم بعضی از این داروها را نمی‌شناسد!

استفاده از مُهر پزشکانی که سال‌هاست به این کلینیک نمی‌آیند، اخذ تعهد از بیماران و انداختن مسئولیت همه عوارض عمل جراحی بر دوش آنها و فعالیت زیرزمینی، از دیگر تخلفات این کلینیک به شمار می‌روند.

سوال اساسی این است که چرا دانشگاه علوم پزشکی قم به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت مراکز درمانی و کلینیک‌های زیبایی، تاکنون در قبال تخلفات عجیب این مرکز سکوت کرده و حالا بعد از ۱۵ سال، به سراغش رفته است؟

جواب کسانی که به خاطر استفاده از داروهای بدون نام و نشان و تاریخ مصرف گذشته، دچار عوارض و مشکلاتی شده‌اند را چه کسی می‌دهد و اصولا چرا یک کلینیک می‌تواند به این راحتی و آشکارا، بدون مجوز شروع به فعالیت و تبلیغات فراوان کند؟

پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، آماده انتشار پاسخ مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم و نهادهای نظارتی در این باره است.

  • نویسنده : زهرا زنگنه