برگزاری برنامه‌های دهه وقف در ۱۰ محور تخصصی/ آزادی ۱۷ زندانی جرایم غیر عمد از محل عواید موقوفات
برگزاری برنامه‌های دهه وقف در ۱۰ محور تخصصی/ آزادی ۱۷ زندانی جرایم غیر عمد از محل عواید موقوفات

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: 10 گروه از برنامه‌ها به مناسبت هفته وقف و با محوریت بقاع شاخص استان قم تدارک دیده شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته وقف در آستان مقدس امامزاده موسی مبرقع(ع) برگزار شد اظهار کرد: تغییر تاریخ مناسبت روز وقف در تقویم رسمی کشور از ۲۷ صفر به ۱۶ ربیع الاول» که در جلسه ۸۸۶  مورخ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ به تصویب رسید، طی نامه‌ای از سوی رئیس جمهور برای اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای فرهنگ عمومی و سازمان اوقاف و امور خیریه ابلاغ شد.

وی افزود: حفظ و نگهداری موقوفات و  اجرای نیات واقفین یکی از وظایف مهم اوقاف به شمار می‌رود که در این راستا، بیش از ۳۱۸ میلیارد ریال در سال های ۱۴۰۱ و شش ماه نخست امسال هزینه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، با اشاره به جزئیات این هزینه‌ها عنوان کرد: یک میلیارد و ۹۵۳ میلیون ریال کمک به مساجد از محل موقوفات، ۴ میلیارد و ۱۶۸ میلیون ریال خرید آب برای نیازمندان و خرید آبسردکن، ۱۱ میلیارد و ۹۱۸ میلیون ریال تامین دارو و درمان مستمندان، ۳۰۵ میلیون ریال کمک هزینه ازدواج و ۵۹۹ میلیون ریال کمک هزینه زیارت برای نیازمندان، از جمله این موارد به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: در این مدت ۲۴ میلیارد و ۳۸ میلیون ریال در قالب طرح مهر تحصیلی برای خرید نوشت افزار ایرانی ویژه دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند اختصاص داده شده است.

اسکندری به دیگر هزینه‌های صورت گرفته در مدت یاد شده اشاره و ابراز کرد: ۴۴۰ میلیون ریال خیرات و مبرات، ۷۳ میلیون ریال سوخت زمستانی، ۲۶ میلیارد و ۲۳۲ میلیون ریال کمک به مستندان، ۸۵۵ میلیون ریال کفن و دفن افراد نیازمند، ۳ میلیارد و ۲۸۴ میلیون ریال انجام فرائض دینی، ۶ میلیارد و ۳۴۵ میلیون ریال تلاوت قرآن کریم، ۳۵۳ میلیون ریال اطعام به فقرا و مستمندان، ۲۸۱ میلیون ریال افطاری ساده، ۶۲ میلیارد و ۲۸۵ میلیون ریال عزاداری و تعزیه‌خوانی برای امام حسین(ع)، ۱۰۱ میلیارد و ۳۲۷ میلیون ریال کمک به نیازمندان و تامین بسته‌های معیشتی، ۵۴ میلیارد و ۵۸۵ میلیون ریال اطعام نیازمندان از محل بقاع و موقوفات و ۹ میلیارد و ۶۷۱ میلیون ریال خرید کتاب، دیگر هزینه‌هایی هستند که اوقاف استان قم در این مدت داشته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم گفت: همچنین در این بازه زمانی، ۹ میلیارد و ۴۰۵ میلیون ریال از محل عواید موقوفات خاص برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد هزینه شده است.

وی ادامه داد: در مجموع ۳۱۸ میلیارد ریال از محل عواید موقوفات و خیرات و مبرات برای تحقق نیات واقفین و نیکوکاران اختصاص داده شده است.

اسکندری به برپایی مواکب اربعین در قم و شهر سامرا در کشور عراق اشاره و ابراز کرد: برای موکب‌های قم که به نام امامزادگان شاخص برپا شدند، ۱۱ میلیارد ریال و برای موکب سامرا، ۶۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم در بخش دیگری از این نشست به برنامه‌های هفته وقف امسال در قم اشاره و خاطرنشان کرد: پنجشنبه ۱۳ مهرماه، همایش یاوران وقف با سخنرانی حاج شیخ جواد فاضل لنکرانی و پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی، در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین خدمات رایگان متعددی با محوریت بقاع متبرکه برای این هفته تدارک دیده شده که از آن جمله می‌توان به دارو و درمان رایگان در آستان مقدس امامزادگان سید علی(ع) و موسی مبرقع(ع)، توزیع نان رایگان در روز سه‌شنبه این هفته در ۲۰ نقطه شهر و توزیع بسته‌های معیشتی با محوریت آستان مقدس امامزادگان ابواحمد(ع)، موسی مبرقع(ع) و سید علی(ع) اشاره کرد.

اسکندری تصریح کرد: همچنین قرار است طی مراسمی از محل موقوفه شیخان، ۱۷ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد زندان مرکزی قم آزاد شوند که این برنامه چهارشنبه ۱۲ مهرماه و در قالب طرح قرار دوازدهم و با حضور مسئولان استان برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف استان قم افزود: برای آزادی این افراد، ۴۵۰ میلیون تومان از محل عواید موقوفات در نظر گرفته شده و بخشی از بدهی‌ها هم با طلبکاران مورد توافق قرار گرفته است.

وی به دیگر برنامه‌های هفته وقف در سطح استان اشاره کرد و گفت: برگزاری مراسم غبارروبی در ۲۰ بقعه متبرکه، زنگ انشاء با موضوع وقف در هفت مدرسه، برپایی ایستگاه همه واقف باشیم در چهار نقطه با حضور کارشناسان و ارائه مشاوره وقف، سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مصلی قم، پردیسان، قنوات و همچنین برگزاری مراسمی در مرقد مطهر ابن بابویه، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای وقف و امامزادگان قم در حرم امامزاده سید علی(ع) از ۱۰ تا ۱۶ مهرماه، برگزاری نشست‌های تخصصی وقف با اصناف استان، برپایی محافل انس با قرآن در ۱۰ مدرسه، مسجد و امامزادگان سطح استان و برگزاری مراسم سخنرانی و مداحی در شب و روز میلاد پیامبر اکرم(ص) در ۳۰ بقعه متبرکه از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌روند.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح