نجباء در انتظار چراغ سبز برای کمک به مقاومت فلسطین
نجباء در انتظار چراغ سبز برای کمک به مقاومت فلسطین

نماینده دبیرکل جنبش نجباء در ایران گفت : جنبش نجبای عراق، در بالاترین سطوح آمادگی قرار دارد و برای کمک به جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و گردان های مقاومت فلسطین منتظر چراغ سبز هستیم، تا با رژیم صهیونیستی در میدان نبرد روبرو شویم.

 

سمانه سادات فقیه سبزواری؛ ۱۵مهرسال۱۴۰۲شمسی مصادف با ۷ اکتبر سال ۲۰۲۳میلادی تیتر همه رسانه های بین المللی به حملات غافلگیر کننده جنبش حماس به مقر صهیونیست ها اختصاص یافت، عملیاتی که توسط این جنبش با عنوان عملیات الاقصی نام گرفت و در جهان به«طوفان الاقصی» شهرت پیدا کرد. در این عملیات که تا چندین روز ادامه داشت برخی منابع از کشته شدن بیش از ۱۴۰۰ اسرائیلی و ۳۰۰۰ نفر زخمی از آنان خبر دادند. این حمله در واقع شکستی بی‌سابقه برای اسرائیل در سطح جهان ارزیابی شد.

پس از این حمله،‌ نیروهای ارتش اسرائیل به نوار غزه حمله برده و در پی چندین روز بمباران، سبب کشته شدن بیش از ۴۰۰۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۱۳۰۰۰ نفر شدند که بیشتر آنها زن و کودک هستند. کشتار غیرنظامیان و بمباران مناطق مسکونی توسط اسرائیل واکنش‌هایی را در مناطق مختلف جهان به دنبال داشت که این موضوع سبب شد در گفت و گویی با «حجت الاسلام سید عباس موسوی نماینده دبیرکل جنبش نجباء در ایران» ابعاد این عملیات را مورد بررسی قرار دهیم.

آقای موسوی به نظر شما چرا عملیات طوفان الاقصی از سوی حماس و گردان های مقاومت فلسطین شروع شد؟

مبارزه با رژیم صهیونیستی سال های متمادی است که جریان دارد و اگر این جنگ در برهه ای از زمان متوقف می شود ویا  ادامه پیدا می کند به اقتضای سیاست جنگ  مربوط می شود. گاهی اوقات لازم است فشار جنگ به صورت موقت کاهش  باید و گاهی اوقات شرایط جنگی ایجاب می کند که رزمندگان دوباره مبارزه را آغاز کنند.جنبش حماس و گردان های مقاومت فلسطین  نسبت به منطقه اشراف کامل دارند و می دانند چه زمانی این مبارزات را از سر بگیرند.در حقیقت آنچه که امروز از وضعیت سرزمین فلسطین اشغالی در رسانه ها مشاهده می کنیم تجاوز های آشکار و نقض حقوق بشر است که به حقوق زنان و کودکان دست درازی  می شود و تجاوز بزرگ دیگر، هتک حرمت به مسجد الاقصی است. به این معنا که تجاوزهای گوناگونی اخیراً در فلسطین به چشم می خورد. بنابراین گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت حماس این نبرد را آغاز کردند. بدیهی است که به تجاوزهای آشکار رژیم صهیونیستی در قبال هتک حرمت به ساحت مبارک مسجد الاقصی پاسخ مناسبی داده شود که اقتضای آن پاسخ دادن به بخش اشغالی فلسطین است.

حماس در عملیات طوفان الاقصی با رژیم اشغالگر صهیونیستی چه هدفی را دنبال می کند؟

همانگونه که اسماعیل هنیه رئیس دفتر جنبش مقاومت حماس پیش بینی کرده است مقاومت فلسطین وارد یک پیکار قهرمانانه به نام اقصی می شود و دلیل اصلی و واقعی این موضوع در اقصی، دشمنی و تجاوزهای جنایکارانه رژیم صهیونیستی است که در این چند روز گذشته به نهایت خود رسیده است. اسماعیل هنیه به صراحت گفت: که هزاران تن از شهرک نشینان جنایتکار فاشیست اقدام به آلوده کردن مسجد الاقصی نموده و مناسک خود را در این مسجد مقدس به پا کرده بودند و همه  موارد ذکر شده زمینه سازی با هدف نشان دادن حاکمیت یهودیان بر این مسجد است و این یک طرح از پیش برنامه ریزی شده است که ما پیرامون آن اطلاعات داریم و این طرح به سمت تثبیت حکمرانی یهودیان بر مسجد الاقصی در حرکت است و اگر جهانیان در برابر این اقدام سکوت کنند مسلمانان هرگز در برابر این هتک حرمت و این نیت شوم سکوت نخواهند کرد.

آیا زمان مشخصی برای پاسخ به جنایات رژیم صهیونیستی و تلاش برای تثبیت حاکمیت جعلی آنان تعیین شده است؟

خیر، زمان دقیقی برای پاسخ دادن به این اقدام تعیین نشده است این حق مردم فلسطین است که در برابر ظلم و تجاوز رژیم صهیونیستی هر زمان که بخواهند پاسخ دهند. سرزمین آنان اشغال و حقوق آنان زیر پا گذاشته شده است. اما گاهی اوقات وضعیت نظامی و وضعیت میدانی نیاز به شدت عمل در پیکار دارد این شدت یافتن دلیل تجاوزهای بزرگ است. یعنی گاهی تجاوزهای کوچکی از آنان سر می زند و گاهی این تجاوزها راهبردی است که در این راستا می شود به مسئله اشغالگری اشاره کرد. همه این مسائل موجب می شود که مردم فلسطین در برابر این ظلم آشکار سکوت نکنند اما اقتضای آن تعیین زمان معینی برای پاسخگویی نیست. مبارزان فلسطینی تهدید می کنند  وهر زمان که بخواهند واکنش خود را در برابر این تجاوزها نشان می دهند. آنچه که به تازگی اتفاق افتاد نتیجه تجاوز آشکار و واضح و علنی اشغالگران در ارتباط با مسجد الاقصی وهتک حرمت ساکنان آنجا نسبت به زنان و کودکان فلسطینی بود.این روشن است که وقتی به مقدسات مردم فلسطین و به طورکل مسلمانان جهان تعدی شود آنان نیز ساکت نمی نشینند. بنابراین عملیات طوفان الاقصی پاسخی به تجاوزهای  اخیر رژیم اشغالگرصهیونیستی به مسجد الاقصی است.

آیا می توانیم بگوییم مسئله ظلم به فلسطین فقط مربوط به ملت آن کشور است و به دیگر مسلمانان جهان ارتباطی ندارد؟

مسئله فلسطین تنها مخصوص ملت و دولت فلسطین نیست همانگونه که شهید صدر دوم (رحمه الله علیه) فرمودند: این قضیه، در وجدان های مسلمانان ثابت و پایدار است و این مسئله، به طور کلی به جهان اسلام و تمام مسلمانان دنیا مربوط می شود.

تعجب آور است که با وجود کشتار وحشیانه صهیونیست ها و تجاوز آشکار به حق مردم این سرزمین از سوی کشورهای عربی واکنش جدی نمی بینیم. دلیل آن چیست؟

در خصوص این پرسش، بدون تردید، اغلب حکومت دولت های عربی به ویژه عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس حکومت هایی ذلیل، حقیر، فرمانبردار و مزدور ایالات متحده امریکا هستند. در حقیقت، ما اصلا به این کشورها تکیه نمی کنیم ما موضع گیرهای گوناگونی با آنان در رویدادهای مختلف داریم. این کشورهای مزدور و نامیمون و حقیر همان کشورهایی هستند که نیروهای انتحاری را به عراق و دیگر کشورها برای کشتن کودکان و زنان و مردم بی دفاع و بی گناه فرستادند. ما اعتقاد داریم که مردم برخی کشورهای عربی و دولت های آنان، موضع آن ها یک موضع واضح و آشکار در خصوص فلسطین به طور کلی و در خصوص غزه به طور خاص است. که باعث شده رژیم صهیونیستی مردم غزه را محاصره کرده و آنان را سرکوب کند بنا براین نباید انتظار حمایت از آنان داشت.

رژیم صهیونیستی برخلاف قانون بین الملل بشردوستانه(IHL) حملات خود را به سمت بیمارستان ها و اماکن غیر نظامی در غزه برده است. دلیل این اقدام چیست؟

این موضوع در واقع، نقاب از چهره واقعی این رژیم نامبارک بر می دارد و نشان می دهد خسارت های  بسیاری در عملیات طوفان الاقصی بر پرستیژ این رژیم وارد آمده است که این خسارت ها نه تنها شامل نیروها و تجهیزات می شود بلکه یک شاخص منفی و آشکار در این خصوص به شمار می رود. به همین منظور، این رژیم، شکست خورده تلقی می شود و در بُعد نظامی ضعیف شده تا جایی که موجب شده ظاهری سازی های همیشگی خود اعم از مظلوم نمایی و دفاع از حقوق بشر و دفاع از حقوق حیوانات و امثال آن را کنار بگذارد و نشان دهد که یک دشمن وحشی است و حقوق بشر را نیز زیر پا می گذارد و از انجام هر جنایتی در راستای منافع سیاسی اش باشد ترسی ندارد و حقوق بشر را زیر را پا می گذارد و مرتکب جنایات جنگی می شود. برای دست زدن به جنایت تفاوتی بین کوچک و بزرگ قائل نیست. در نتیجه، این رویداد نشان می دهد رژیم صهیونیستی دچار یک فروپاشی روانی و شکست بزرگ شده که باعث شده اصول ظاهری خود را که همیشه آن ها را پیش چشم جامعه بین الملل اعلام می کرد مبنی بر این که حافظ حقوق بشر است و کاری با کودکان و زنان ندارد  را زیر پا بگذارد.

اسیران اسرائیلی که اکنون در اسارت نیروهای جنبش مقاومت اسلامی هستند تا چه اندازه در پیشبرد اهداف این جنبش می توانند تاثیر داشته باشند؟

در حقیقت، در جنگ، هدف از اسیر گرفتن، فشار آوردن بر طرف تجاوزگر است و این یک سیاست نظامی در تمامی جنگ هاست. تا بتوانند به هدف های نظامی و سیاسی دست پیدا کنند. بنده معتقدم، موضوع اسیران، هر چند یک خسارت بزرگ و ضربه دردناک برای رژیم صهیونیستی است چیزی که هست تاثیر چندانی در رسیدن به اهداف سیاسی و نظامی جنبش مقاومت ندارد بنابراین، ما معتقدیم پس از عملیات اسیر گرفتن از این رژیم، با این حال، این رژیم دست از خوی وحشی گری خود بر نداشته و کماکان شهرها را بمباران می کند و اقدام به کشتار می کند. این نشان می دهد که این رژیم هرگز دست از اهداف توسعه طلبانه و تجاوزهای وحشیانه خود بر نخواهد داشت حتی گاهی این تجاوزات منجر به کشته شدن اسیران هم  که در واقع سربازان خود این رژیم منحوس هستند نیز می شود.

در خبرها شنیده شده که بعضی از اسیران اسرائیلی هم آزاد شده اند آیا این خبر صحت دارد؟

بله، بعضی از زندانیان بدون منفعت مالی،سیاسی یا نظامی آزاد شده اند که این اقدام فقط برای اهداف بشر دوستانه انجام شده است و همانگونه که در رسانه ها اعلام شد اسیران آزاد شده از رفتار خوب نظامیان فلسطینی و حتی رسیدگی درمانی به آنان سخن گفتند ویکباردیگر دروغ های رژیم صهیونیستی مبنی بر آزار اسرای رژیم غاصب آشکار شد و  خشم رژیم صهیونسیتی را برانگیخت تا جایی که با وضع قانونی برای محدودیت در برابر آزادی بیان در این راستا اقدام کردند.

آیا آمریکا هم نقشی در این پیکار میان اسرائیل و فلسطینیان دارد؟ نقش آن چیست؟

ما بر این باوریم که آمریکا و اسرائیل دو روی یک سکه هستند و ارتش اسرائیل از منظر عملیاتی به رهبری آمریکا عمل می کند و آمریکا نیز از آنان بدون محدودیت در بخش های لوجستیکی، سیاسی، رسانه ای، حمایت و پشتیبانی می کند و این یک موضوع آشکار است. ناوهای جنگی آمریکایی که اخیراً به سواحل فلسطین نزدیک شده اند حکایت از این حمایت بی شائبه دارد.

جبهه مقاومت در عراق و دیگر کشورهای مسلمان منطقه، در صورت نیاز، آیا می توانند به حماس داشته باشند؟

بله، در حقیقت، یک کار پر حجم و مستمر میان گروه های مقاومت عراق با هماهنگی بسیار بالا از زمان شعله ور شدن عملیات طوفان الاقصی شروع شده و همه گروه ها به طور کلی در حال آماده باش به سر می برند و به طور خاص، جنبش نجبای عراق، یک لشکر کامل از تجهیزات و نیازها را آماده سازی کرده و با تمرین های نظامی در سطوح بسیار بالا مشغول فعالیت است. این لشکر، (جولان) نام دارد و در اوج آمادگی قرار دارد و منتظر اجازه برای حضور در میدان کارزار است. مدتی قبل، تماس تلفنی میان رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و دبیر کل جنبش نجباء برقرار شد. روابط و تماس ها و هماهنگی ها، کماکان ادامه دارد. و ما از نزدیک از عملیات و رویدادهای میدان نبرد آگاهی داریم و با آمادگی کامل منتظر چراغ سبز هستیم تا با رژیم صهیونیستی در میدان نبرد روبرو شویم.

منظورتان این است که گروه های مقاومت عراق به فلسطینی ها کمک می کنند؟

گردان مقاومت عراق، تاکنون، به صورت آشکار و علنی و قانونی وارد فلسطین نشده اند. خبر موثقی در این باره وجود ندارد. بنده عرض کردم توانایی اش وجود دارد. منتظر چراغ سبز هستیم. ما در بالاترین سطوح آمادگی قرار داریم. حتی تمامی گروه های مقاومت و به طور مشخص، جنبش نجباء اکنون در مرزهای اردن حضور دارند و در نزدیک ترین فاصله به فلسطین هستند.

چرا اصطلاح چراغ سبز را در سخنانتان به کار بردید؟ مگر گروه های مقاومت از ارتش عراق دستور نمی گیرند؟

گردان های مقاومت از ارتش عراق دستور نمی گیرند. این ارتباط میان الحشد الشعبی با دولت وجود دارد. آن ها منتظر قوانین و دستورات دولتی هستند. اما گردان های مقاومت این گونه نیستند. علی الخصوص جنبش نجباء ارتباطی با دولت ندارد و دستوراتش را از ارتش و دولت دریافت نمی کند.

چرا رسانه ها در غرب، چهره واقعی اسرائیل را به نمایش نمی گذارند؟ و همیشه از اسرائیل یک مظلوم می سازند؟

این یک موضوع جدیدی در دنیای روزنامه نگاری غربی ها نیست. دولت های غربی، بر ملت های غربی بویژه در بخش فرهنگی و رسانه ای حاکم هستند یعنی شورای رسانه ای در این کشورها همگی در سایه ایدئولوژی ها و راهبردها و عملیات فرهنگ سازی آمریکایی هستند. در واقع آنان، در سایه دیکته های آمریکایی عمل می کنند. برای همین است که یکی از روزنامه نگاران قهرمان فلسطینی، تمام رویدادهای این کارزار را از نزدیک مخابره می کرد و خودش را به خطر می انداخت تا این که خانواده اش را در میان کشته شدگان بمباران دید. خانواده این خبرنگار در اثر حملات هوایی اسرائیل کشته شدند. این روزنامه نگار، مشغول فیلمبرداری و تهیه گزارش بود که ناگهان خانواده اش را در میان کشته شدگان پیدا کرد. با این حال، وی به کار خود ادامه داد، این یک کار بسیار بزرگ بود و می توان گفت در حقیقت، وی یک جهادگر در عرصه رسانه به شمار می رود. تا جایی که حساب کاربری وی در اینستاگرام بیش از صد میلیون بازدید پیدا کرد. این کار وی بسیار تاثیر گذار بود تا جایی که پس از آن که حقیقت روشن شد ملت های غربی به خیابان آمدند. دشمن آمریکایی-اسرائیلی پس از این واقعه چند بار اقدام به حذف حساب کاربری او در اینستاگرام کرد.

ما شاهد ظلم و قانون گریزی های بین المللی مختلف مانند محاصره ناجوانمردانه اسرائیل نسبت به فلسطینی ها هستیم، چرا سازمان ملل در این راستا مستقیم ورود نمی کند؟

در حالی که این سازمان در باید از همه دولت ها در شکستن محاصره پیشی بگیرد. اما می بینیم که دست روی دست گذاشته و منتظر مانده تا این لحظه که تنها شاهد بازگشایی بعضی از گذرگاه ها به ویژه گذرگاه رفح برای کمک به مردم ستم دیده فلسطین هستیم که اینها هم در نتیجه فشارهای بین المللی و مردمی به خصوص فشارهای مردم عراق رخ داده است چرا که دولت و مردم عراق در کنار برادران خود با دل و جان در جنبش مقاومت اسلامی فلسطین قرار دارند.

دلیل اسرائیل برای اقدامات تجاوزکارانه در حق مردم فلسطین چیست؟

برنامه اصلی و کلی اسرائیل عمیقتر و بزرگتر از این است. تا زمانی که دولت ها و حکومت ها نسبت به این تجاوزها سکوت کنند، این رژیم به تجاوزکاری خود ادامه خواهد داد. مادامی که ملت ها ساکت باشند و در برابر گرفتن حق خود دست روی دست بگذارند وضع این چنین است. پروژه اسرائیل یک طرح بزرگ است و آن را طرح نیل تا فرات نام گذاری کرده اند. بنابراین، مسئله، تنها مربوط به ملت فلسطین نیست بلکه این رژیم می خواهد تا دولت های این پهنه جغرافیایی یعنی از نیل تا فرات را زیر سلطه خود بگیرد و به عبارتی این حکومت ها را زیر سیطره خود ببرد. پس طرح، بزرگ تر از این است. رژیم اسرائیل خود را سرور دنیا می داند و مردمش را ملت برگزیده خداوند قلمداد می کند و خود را در فرمانداری و فرماندهی امور این منطقه صاحب حق می داند و بقیه کشورها را بنده خود می شمارد.

چرا اسرائیل از کمک های ایران به جبهه مقاومت نگران است؟

این طبیعی است. طرح ایران در حقیقت طرحی است که آن را بنیان گزارکبیر جمهوری اسلامی ایران  حضرت آیت الله خمینی (رحمه الله علیه ) بنا نهاد. این طرح، یاری مستضعفان جهان است. این طرحی نیست که منحصر به مردم ایران باشد. هرگز متوقف نخواهد شد و به موافقت‌نامه سایکس-پیکو مربوط نمی شود. بلکه بسیارفراتر است زیرا که این نظریه، یک طرح قرآنی و محمدی اصیل به شمار می رود که همان طرح یاری مستضعفان و دفاع از مظلومان و یاری مقدسات است. به همین دلیل است که می توانیم، رهبر معظم انقلاب را رهبر همه گروه های مقاومت در سراسر جهان  بدانیم. علاوه بر این، ایران، آشکارا و بدون پرده پوشی، برابر تمام رسانه ها، اعلام کرده که از همه گروه های مقاومت در تمام دنیا صرف نظر از مذهب آنان، حمایت خواهد کرد.

سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله در لبنان در برابر رسانه ها اعلام کرد که جمهوری اسلامی یک حمایت کامل از آنان انجام می دهد. همچنین جنبش نجبای عراق نیز این موضوع را در برابر رسانه اعلام کرد که از جانب جمهوری اسلامی حمایت می شود و تحت فرمان رهبر معظم انقلاب جمهوری اسلامی ایران عمل می کند. گردان های مقاومت در فلسطین نیز بر این موضوع صحه گذارده اند و ایران نیز از آنان حمایت می کند. و آنان تشکر و قدردانی خود را نسبت به این حمایت از آیت الله خامنه ای  ابراز داشته اند. آمریکا و دیگر کشورهای غربی نیز این موضوع را درک کرده اند و از آن باخبر هستند و می دانند که پشتیبان اصلی گردان های مقاومت و جنبش های مقاومت در سراسر منطقه جمهوری اسلامی ایران است.

تحلیل شما از این جنگ چیست؟ آیا شاهد پیروزی مردم مظلوم فلسطین خواهیم بود؟

اگر منظورتان به طور خاص پیرامون عملیات طوفان الاقصی است باید گفت که قرآن کریم به تصریح بیان داشته و به پیامبر اسلام (صلی الله علیه) وعده داده و آن همان پیروزی مؤمنان و ننگ و رو سیاهی و حقارت برای کافران است. این موضوعی است که قطعا تحقق خواهد یافت که در پایان، مظلومان جهان بر ستمگران پیروز خواهند شد. این وعده ای است که خداوند متعال در کتابش آن را ضمانت کرده است. (ونرید أن نمن علی الذین استضعفوا فی الارض ونجعلهم أئمه و نجعلهم الوارثین) پس این یک یاری قطعی است. اما در خصوص مسئله ی جاری که طوفان الاقصی است باید گفت که پیروزی نظامی برای مقاومت فلسطین بود که باعث شد اسرائیل خشم خود را بر سر نظامیان، زنان و کودکان آشکار کند.

  • نویسنده : سمانه سادات فقه سبزواری