۱۳۵۲ نفر از ایثارگران قم بیکار هستند
۱۳۵۲ نفر از ایثارگران قم بیکار هستند

معاون بنیاد شهید استان قم با بیان اینکه 1352 نفر از ایثارگران قم بیکار هستند گفت: 25 درصد بازارچه‌های استان باید در اختیار ما باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، قاسم تقی‌پور صبح امروز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در اداره کل بنیاد شهید و ایثارگران قم برگزار شد، با اشاره به اینکه تجلیل و حمایت از ایثارگران و جانبازان وظیفه همگانی است اظهار کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری،م سئولین باید هر چه‌ بهتر رسیدن به امور مادی و معنوی ایثارگران و جانبازان به رسیدگی کنند.

وی افزود: آمار جامعه هدف بنیاد شهید استان قم ۸۳ هزار و ۷۸ نفر است که ۵هزار و ۱۲شهید در سیستم ثبت‌شده و ۴۶۰۰در قم مدفون هستند، تعداد جانبازان ۱۱هزار و ۸۹۹نفر هستند و جانبازان زیر ۲۵ درصد ۶ هزار و ۶۶۷ و آزادگان ۶۰۰ نفر و جانبازان ۷۰ درصد ۲۸۱ نفر هستند؛ از یک درصد تا ۷۰ درصد جراحت اعصاب و روان ۴۸۵۰  که ۱۷۲ نفر دارای وضعیت حاد هستند.

معاون تعاون و امور اجتماعی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران قم با اشاره به طرح سپاس گفت: از سال ۹۳ تا ۹۷، ۵۷ هزار و ۵۰۰ نفر دیدار و امسال ۷هزار و ۷۰۰ دیدار داشتیم که ۸۰۰میلیون تومان اعتبار هدایا در این دیدارها بوده است. در بخش روستایی نیز ۲۸۳دیدار مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران داشتند.

تقی‌پور گفت: از سال ۹۳ تا ۹۷، ۶ هزار و ۷۶۵ سهمیه مسکن داشتیم که۶ هزار و ۲۹۱نفر معرفی‌شده‌اند و ۵ هزار  ۶۹۳ نفر جذب‌شده‌اند و وام ۴ درصد ۸۰و ۱۰۰ میلیونی به آن‌ها پرداخت‌شده است؛ از سال ۹۴ تاکنون دستگاه‌های اجرایی به ما وعده زمین دادند اما وعده‌ها تاکنون محقق نشده است.

وی از اعطای وام ۶۰میلیون تومانی ازدواج به فرزندان ایثارگر وام ازدواج برای افراد عادی ۳۰ میلیون تومان؛ اما فرزندان ایثارگر ۶۰میلیون وام ازدواج دریافت می‌کنند،در ۶ماهه اول سال ۹۸، ۴۵ ایثارگر به یکی از بانک‌ها معرفی و وام قرض‌الحسنه ۵ میلیون تومانی دریافت کرده اند و ۳ میلیارد تومان نیز از یکی دیگر بانک‌ها به ایثارگران وام میشود.

معاون تعاون امور اجتماعی اضافه کرد: هزار و ۳۵۲ نفر آمار بیکاری ایثارگران است و مشاوره شغلی از معاونین و دست‌اندرکاران دستگاه‌های اجرایی برای ایثارگران داریم؛ ایثارگران در راستای آموزش و مهارت‌آموزی به مرکز فنی و حرفه‌ای معرفی می‌شوند و سرانه ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به آنان پرداخت می‌شود.

وی گفت:مددکاری با هدف پیشگیری و پیگیری مشکلات جانبازان و خانواده شهدا تاسیس شده است که به صورت فردی و گروهی مدیریت میشود، در نیمه اول سال ۴۵۰دوره آموزشی و در نیمه دوم برای ۷هزار نفر در مدارس برای جامعه دوره های تربیت دیتی و مراقبت جنسی جوانان و بهداشت خانواده در حال برگزاری است.

تقی‌پور در پایان گفت۱۵ هزار ایثارگر در قم زمین ندارند گفت:از منابع داخلی از سال ۹۳ تا ۹۸ – ۳میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان وام پرداخت‌شده و ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون وام مشاغل خانگی پرداخت‌شده و در زمینه استخدام از سال ۹۳تا ۹۸، ۸۷۰ نفر استخدام‌ شده‌اند و ۲ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی پرداخت‌شده است،و جانبازهایی که فوت میکنند به صلاحدید خانواده کالبدشکافی میشود و به کمیسیون معرفی و در صورت تائید کمیسیون شهید محسوب می‌شوند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی