۳۲ طرح کشاورزی با اعتبار ۴۱۰ میلیارد ریال در قم به بهره‌برداری می‌رسد
۳۲ طرح کشاورزی با اعتبار ۴۱۰ میلیارد ریال در قم به بهره‌برداری می‌رسد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: به مناسبت هفته جهاد کشاورزی، 32 طرح دراین بخش با اعتبار 410 میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از 500 تن به بهره‌برداری می‌رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، عباس پورمیدانی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: طرح‌ها درحوزه‌های مختلف کشاورزی همچون تهیه و بسته‌بندی مواد غذایی، خوراک دام،‌ انتقال آب، سامانه‌های نوین آبیاری،‌ دامپروری،‌ پرورش اسب و احداث گلخانه است و مراسم بهره‌برداری از آن‌ها به‌صورت مشترک هفته آینده برگزار می‌شود.

وی گفت: سازمان جهاد کشاورزی قم باوجود محدودیت‌های محیطی استان و مشکلات مالی، تامین امنیت غذایی مردم را دنبال می‌کند و در همین زمینه توانسته است سطح تولید محصولات باغی درقم را به ۸۱٫۵ هزار تن و محصولات زراعی را به ۴۰۸ هزار تن برساند که با توجه به سطح زمین‌های قابل‌کشت استان،‌ رقم قابل‌توجهی است.

وی بیان کرد: در زمینه محصولات دامی و شیلات نیز شاهد رشد تولید استان هستیم به‌نحوی‌که سال گذشته حدود ۸۰ هزار تن تخم‌مرغ و یکهزار و ۷۰۰ تن انواع شیلات درقم تولید و حتی به بازارهای بین‌المللی صادر شد.

پور میدانی در ادامه گفت: در همین راستا جمع کل تولید محصولات بخش کشاورزی استان قم در سال ۹۸ به بیش از ۸۰۵ هزار تن رسید که برای امسال این رقم با انجام برنامه‌های راهبردی و جذب سرمایه موردنیاز،‌ بیش از یک‌میلیون تن برآورد شده‌است.

وی اظهار داشت: سال گذشته در بحث تسهیلات رونق تولید ۶۰۰ میلیارد ریال،‌ مکانیزاسیون ۲۰۰ میلیارد ریال و برای تسهیلات تبصره ۱۸ به‌منظور ایجاد گلخانه ۱۹۴ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد که تثبیت اشتغال برای ۶۶۲ تن را به دنبال داشت.

وی در ادامه گفت: ‌در جریان خسارت‌های سیل فروردین‌ماه سال گذشته نیز ۴۴۷ مورد کمک بلاعوض به مبلغ ۲۲ میلیارد ریال به بهره‌برداران خسارت‌دیده استان پرداخت شد، و در راستای عمل به سند اشتغال و سرمایه‌گذاری استان ۱۶۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی قم صورت گرفت و برای ۶۱۶ تن در این حوزه فرصت شغلی ایجاد شد، سالانه بیش از ۱۴۰ کیلو خاویار و ۶۰ تن گوشت ماهیان خاویاری در قم تولید می شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه گلخانه در سطح استان،‌ افزود: سال گذشته ۱۸ هکتار گلخانه در سطح استان به بهره‌برداری رسید و شرایط برای احداث ۱۲۰ هکتار گلخانه جدید نیز فراهم شد که پس از صدور مجوزهای لازم،‌ کار احداث آن در دسترس اقدام است.

پورمیدانی در این گفت‌وگو به موضوع خسارت‌های سیل،‌ سرما و تگرگ ابتدای سال جاری به کشاورزان استان نیز اشاره کرد و گفت:‌ در فروردین ماه ۴۸۳ میلیارد ریال و در اردیبهشت‌ماه ۳۳۸ میلیارد ریال به بخش‌های مختلف کشاورزی استان در رابطه با بلایای یادشده،‌ خسارت وارد شد، و با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای تحقق مطلوب راهبرد جهش تولید در بخش‌های مختلف حوزه کشاورزی طی سال جاری، تاکید کرد:  سال گذشته نیز سازمان جهاد کشاورزی قم در بحث ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان با ۹۷ درصد تحقق اهداف و برنامه‌ها رتبه برتر را کسب کرد و در بین ۳۲ استان کشور نیز این سازمان با امتیاز ۱۹۴ به مقام نخست رسید.

وی ادامه داد: همچنین به یکهزار و ۹۵۱ واحد فعال در بخش‌کشاورزی استان نیز در اثر کرونا مبلغ ۹۲۲ میلیارد ریال خسارت وارد شد که بیشتر در اثر کاهش مصرف و تحت تاثیر قرار گرفتن بازار فروش محصول‌ها بوده ‌است.

وی افزود: در همین رابطه تلاش شد با خرید ۳۵۰ تن مرغ باقیمت رسمی از بهره‌برداران استان از ضرر و زیان بیشتر آنان در اثر کاهش فروش و افت قیمت جلوگیری شود که این اقدام تامین پایدار گوشت مرغ برای مصرف همشهریان در ماه‌های آینده را نیز در پی خواهد داشت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم در پایان گفت:قم در زمینه تولید ماهیان خاویاری نیز ازجمله استان‌های صاحب‌نام کشور است و با افتتاح ۶ مجموعه جدید تولید ماهیان خاویاری در قم،‌ ظرفیت تولید استان در این بخش با رشد چشمگیری مواجه هستیم.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی