۲۰۰ میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی کمیته امداد قم در سال ۹۹ برای نیازمندان
۲۰۰ میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی کمیته امداد قم در سال ۹۹ برای نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد استان قم گفت: در سال ۹۹ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان کمک نقدی و غیر نقدی به نیازمندان استان تعلق گرفته است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، اکبر میرشکار پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: طی ۱۱ ماه گذشته، تورم و گرانی از یک سو و شیوع کرونا از سوی دیگر، فشار مضاعفی به مردم خصوصا نیازمندان وارد کرد البته در همین مدت شاهد رشد ۲۲ درصدی کمک‌های مردمی نسبت به سال قبل بودیم و بر این اساس رشد ۱۰ درصدی کمک ریالی به نیازمندان محقق شد.

وی افزود: ۴۳ هزار و ۳۴۷ نفر طی ۱۱ ماه گذشته به کمیته امداد قم مراجعه و خدمات دریافت کردند که از این بین ۲۹ هزار نفر دارای پرونده بوده و ۱۴ هزار و ۲۷۰ نفر هم موردی بوده‌اند.

مدیرکل کمیته امداد استان قم با اشاره به آمار خانواده‌های زیر پوشش در سطح استان عنوان کرد: طی سال جاری، بیش از ۳ هزار خانواده از زیر پوشش خدمات خارج شده‌اند که بخشی از آنها به توانمندی رسیده‌اند، بعضی ازدواج کرده‌اند و برخی هم بازنشسته شده یا فوت کرده‌اند.

وی ادامه داد: ۱۲ هزار نفر زیر پوشش در قم سالمند هستند، ۵ هزار و ۱۲ خانواده به خاطر طلاق زیر پوشش قرار گرفته‌اند و ۵ هزار خانواده هم مشکل بیماری دارند.

میرشکار با بیان اینکه دو نوع خدمت به نیازمندان ارائه می‌شود: نخستین مورد کمک هزینه نقدی و افزایش یارانه ماهانه است که رقم آن برای خانواده سه نفره حدود ۷۰۴ هزار تومان است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم تصریح کرد: خدمات دیگر شامل اقدامات فرهنگی، تامین بخشی از جهیزیه دختران، دفترچه خدمات درمانی، خدمات دوره بارداری و دیگر موضوعات است.

وی گفت: طی ۱۱ ماه گذشته ۶۳ میلیارد تومان کمک هزینه نقدی به افراد زیر پوشش پرداخت شده در حالیکه میزان مجموع خدمات کمیته امداد قم به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

میرشکار با اشاره به افزایش شدید هزینه‌های مربوط به اجاره مسکن خاطرنشان کرد: بیش از ۳ هزار خانواده زیرپوشش در قم مستاجر هستند که ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان کمک هزینه اجاره به آنها پرداخت می‌شود همچنین به بیش از هزار خانواده کمک هزینه ودیعه مسکن از ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان پرداخت شده که رقم کلی آن به ۲۰ میلیارد تومان می‌رسد.

مدیرکل کمیته امداد استان قم ادامه داد: با درخواست استان قم، جلسه‌ای با حضور نماینده وزیر راه و شهرسازی در قم برگزار و مقرر شده ۵۰ هکتار زمین برای ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی ویژه نیازمندان در فاز نخست اختصاص یابد که امیدواریم عملیات اجرایی ساخت در سال ۱۴۰۰ شروع شود.

وی از اختصاص ۱۲۲۶ کمک هزینه ازدواج به افراد زیر پوشش طی ۱۱ ماه گذشته خبر داد و گفت: رقم پرداختی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

میرشکار افزود: مقرر شده تسهیلات قرض الحسنه تا سقف ۱۰ میلیارد تومان به افراد زیرپوشش اعطا شود که در قم و طی سال ۹۹ بیش از ۶ هزار فقره وام به نیازمندان داده شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان قم به رشد چشمگیر کمک‌های مردمی در سال ۹۹ اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در عید قربان امسال ۱۹ هزار کیلوگرم گوشت گرم تامین شد.

وی ادامه داد: در ماه رمضان امسال هم ۱۴۰ هزار پرس غذای گرم با همراهمی مردمی، بین نیازمندان توزیع شد.

میرشکار فعالیت‌های فرهنگی و مشاوره‌ای کمیته امداد قم در سال ۹۹ را مورد توجه قرار داد و افزود: هزار دستگاه تبلت هم برای دانش‌آموزان نیازمند قم تامین شد تا از تحصیل باز نمانند.

وی گفت: در حوزه مشاغل خانگی شاهد اتفاقات خوب در قم بودیم؛ به طور مثال ۷۰ نفر از زنان سرپرست خانواده در قم مشغول ساخت زیورآلات رزینی هستند که قرار است تعداد آنها به ۵۰۰ نفر برسد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح