فکر سفر را هم نکنید، البته با اتوبوس اشکالی ندارد!
فکر سفر را هم نکنید، البته با اتوبوس اشکالی ندارد!

وزیر راه و شهرسازی در حالی از افزایش 38 درصدی ترددهای نوروزی تا امروز خبر می‌دهد که وزیر بهداشت تاکید می‌کند فکر سفر را هم نکنید و از سویی دیگر، مسافرت با اتومبیل شخصی به حدود 40 شهر ممنوع شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، امروز خبری در رسانه‌ها منتشر شد که در شرایط شیوع کرونا و در حالیکه هنوز واکسیناسیون به صورت جدی در ایران آغاز آغاز نشده یا حداقل می‎توان گفت فراگیر نشده است جای تعجب دارد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، در حاشیه بازدید از مرکز مدیریت راه‌های کشور که امروز ۲۸ اسفند در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرده است: «آمار و ارقام موجود نشان می‌دهند که تردد در جاده‌ها نسبت به برنامه نوروزی سال ۱۳۹۸ حدود ۳۸ درصد افزایش داشته است».

او همچنین گفته «استفاده از اتوبوس بین شهری ۶ درصد افزایش یافته است».

نکته اینجاست که ۱۳ اسفندماه امسال سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفته بود: «مردم فعلا به هیچ وجه فکر سفر نکنند. ویروس کرونای انگلیسی بسیار خطرناک است، مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی نکنند» ولی گویا این توصیه کاملا علمی و مبتنی بر آمار و ارقام بیمارستانی، یا از سوی دیگر بخش‌های دولتی و عمومی کشور نادیده گرفته می‌شود و یا اینکه به قید «فعلا» در جمله وزیر توجه ویژه‌ای شده است.

 

در شرایطی که تداخل جمعیتی و هر نوع جابجایی انسانی منجر به افزایش شیوع کرونا شده و به گفته مسئولان وزارت بهداشت امکان افزایش جان باختگان در خردادماه به ۲۰۰ نفر هم وجود دارد، جای سوال است که چرا زمینه افزایش مسافرت‌های نوروزی به وسیله ناوگان حمل و نقل عمومی که خطر سرایت بیماری در آنها به مراتب بیشتر از زمانی است که مردم با اتومبیل شخصی سفر می‌کنند فراهم شده است؟

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح