جولان آزادانه دشمنان سلامت مردم!
جولان آزادانه دشمنان سلامت مردم!

با ورود واکسن‌های خارجی و آماده شدن واکسن‌های ایرانی، مقابله جدی ایران با بیماری کرونا آغاز شده اما در این بین عده‌ای با شایعه‌پراکنی‌، سعی در ترغیب مردم به عدم واکسیناسیون دارند و سلامت جامعه را با خطر مواجه کرده‌اند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، کرونا همچنان در ایران و جهان قربانی می‌گیرد و شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تشویق مردم به خانه ماندن، اثر چندانی نداشته و جز به صورت مقطعی، چاره کار نبوده است؛ کارشناسان بهداشتی در سراسر دنیا عقیده دارند تنها راه مقابله جدی و موثر با این بیماری، واکسیناسیون عمومی در سطح بالاست تا میزان مرگ و میر کاهش یابد تا بعد از آن دانشمندان به فکر درمان و از بین بردن این ویروس مهلک باشند.

در این بین برخی کشورها زودتر و برخی دیرتر، این اقدام پیشگیرانه را آغاز کرده‌اند که ایران، جزو دسته دوم است اما با ورود بیشتر واکسن‌های خارجی و چشم‌انداز روشن تولید انبوه واکسن ایرانی، امید است در آینده نزدیک بیشتر جمعیت کشور واکسینه شده و شاهد بازگشت به زندگی عادی باشیم.

با این حال عده‌ای با اتکا به انواع سخنان کذب و غیر علمی، در سراسر جهان دوره افتاده و واکسیناسیون را به عنوان یک خطر برای بشریت معرفی می‌کنند؛ حرف‌های عجیبی همچون نقشه بیل گیتس برای کاهش جمعیت جهان از طریق واکسن، انتقال میکروچیپ برای کنترل انسان‌ها و کشنده بودن مواد داخل واکسن، از جمله این ادعاها هستند.

این چالش در بسیاری از کشورها حتی جوامع پیشرفته وجود دارد و ایران هم از این مسئله مستثنی نیست اما آنچه جای تعجب دارد اینکه چرا در کشور ما، این افراد و گروه‌ها به صورت سازمان‌یافته در حال جولان دادن برای مقابله با سلامتی مردم هستند و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی، جلوی آنها را نمی‌گیرند؟

تجمع مخالفان واکسن جلوی وزارت بهداشت و بیان ادعاهای کاملا غیر علمی و غیر مستند و تبلیغات سوء فراوان در انواع شبکه‌های اجتماعی، به راحتی توسط این افراد و گاه با دستمایه قرار دادن نام ائمه اطهار(ع) به نام طب اسلامی و طب سنتی، عاملی نگران‌کننده است به ویژه اینکه این تبلیغات سبب شده حدود نیمی از افرادی که بر اساس جدول ملی واکسیناسیون، مشمول این امر هستند از مراجعه به پایگاه‌های سلامت برای تزریق واکسن خودداری کنند.

دکتر سیامک محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قم امروز اعلام کرده است که تاکنون ۵۲ درصد از سالمندان بالای ۷۰ سال در قم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند این در حالی است که واکسیناسیون این گروه سنی از حدود دو هفته پیش در ۶ مرکز شهری و ۵ مرکز روستایی آغاز شده و تاکنون باید همه آنها واکسینه می‌شدند.

طی روزهای اخیر حتی شاهد راه‌اندازی پایگاه خودرویی واکسیناسیون در قم و برخی دیگر از شهرها با هدف تسریع روند واکسیناسیون و افزایش کیفیت ارائه خدمات بوده‌ایم ولی همچنان عده‌ای به خاطر اینکه تحت تاثیر تبلیغات اشتباه قرار گرفته‌اند، از مراجعه برای تزریق واکسن خودداری می‌کنند.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده برای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از کرونا، هر نوع واکسنی که در دسترس است باید مورد استفاده قرار بگیرد و روند ارائه تاییدیه به واکسن‌های دیگر هم به سرعت توسط این مرجع بین‌المللی طی می‌شود.

آنچه اهمیت دارد اینکه اقدام خوب کشورمان در تهیه بهترین واکسن‌ها از کشورهای مختلف و تلاش همزمان در داخل توسط چندین مرکز برای تولید واکسن، نباید با تبلیغات کاذب گروهی اندک ضایع شود چرا که بحث سلامت عمومی در میان است و هیچ خیانتی بالاتر از صدمه به این سرمایه ملی نخواهد بود بنابراین انتظار می‌رود دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی با اقدامی قاطع، جلوی این نوع تبلیغات را گرفته و از حقوق ملت ایران صیانت کنند.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح