عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای…
عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای…

«خبر فوری، فوری. مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای...» اینها آخرین جملات و آخرین پیام مخابره شده توسط شهید محمود صارمی است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، هفدهم مردادماه به نام روز خبرنگار نامگذاری شده است و دلیل آن هم شهادت محمود صارمی خبرنگار ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان است که در سال ۱۳۷۷ در جریان حمله به کنسولگری ایران در این شهر به شهادت رسید.

روز ۱۷ مرداد ۱۳۷۷ هشت نفر از دیپلمات‌های ایرانی و یک خبرنگار یعنی محمود صارمی در کنسولگری ایران در مزار شریف به دست طالبان به شهادت رسیدند.

بعد از آن شورای فرهنگ عمومی کشور در نخستین سالگرد این فاجعه، ۱۷ مرداد را به پاس قدردانی از مقام خبرنگاران به نام «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

صارمی در آخرین لحظات زندگی اش پیامی را به ایران مخابره کرد که به این شرح است: «مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری. مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای …».

امید است جنایات طالبان به دست فراموشی سپرده نشود، همانطور که امروز هم طالبان با حمله به شهرها و ولایات مختلف افغانستان، همان شیوه بیست و اندی سال پیش را در پیش گرفته و همان رفتار را با مردم دارد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح