بالاخره یک نفر وعده واقعی داد!
بالاخره یک نفر وعده واقعی داد!

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: تا پایان شهریور هم حدود 700 هزار تا یک میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد که شامل دز یادآور هم خواهد بود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از خبرگزاری ایلنا، علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران، در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر تزریق واکسن سوبرانا پلاس در نوبت دوم و وعده‌ی تزریق دز سوم گفت: به طور کلی اغلب واکسن‌های پروتئینی مانند پاستوکووک سه دزه طراحی شده‌اند یعنی دز یادآور هم دارند.

وی افزود: طبق روال دو دز واکسن پاستوکووک و یک دز واکسن سوبراناپلاس تزریق می‌شود. در برخی شهرها در کشور در قالب کارآزمایی بالینی دو دز را با سه دز مقایسه کردیم و دیدیم که در مقابل واریانت‌های جهش یافته سه دز به‌طور چشمگیری بهتر عمل می‌کند. همانطور که می‌دانید امروزه  در مورد سایر واکسن‌ها از جمله فایزر هم تزریق نوبت سوم توصیه می‌شود.

رئیس انستیتو پاستور گفت: فاصله تزریق نوبت سوم واکسن پاستور یک تا دو ماه بعد از تزریق دوم است. پاستوکووک درحال حاضر به مرحله تزریق عمومی رسیده و سه دز تزریق می‌شود. البته در مطالعاتی که هم در ایران و هم در کوبا انجام شده، مشخص گردیده که در سنین زیر ۱۸ سال تزریق دو دز کافی خواهد بود ولی برای بزرگسالان، به ویژه در مقابل واریانت‌های واکسن گریز مانند دلتا بهتر است سه دز تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: در ماه گذشته در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور، واکسن پاستوکووک برای استفاده اضطراری توزیع و تزریق شده است. آخر شهریور هم حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون دز واکسن به وزارت بهداشت تحویل خواهیم داد که شامل دز یادآور هم خواهد بود. از اوایل پاییز تولید انبوه صنعتی با ظرفیت اسمی سه میلیون دز در ماه را خواهیم داشت که با توجه به مطالعه کارآیی این واکسن در رده‌های سنی سه تا هشتاد سال و نیز اثبات اثربخشی تک دز یادآور آن در ایجاد مصونیت مطلوب در بیماران بهبود یافته قبلی، امیدواریم با کسب مجوزهای لازم در کنار توسعه خطوط تولید، امکان تامین مقادیر بیشتری از این واکسن برای گروه زیادی از اقشار جامعه میسر شود.

انتهای پیام/د

  • نویسنده : زهرا زنگنه