هنرمند افغانستانی نگران جنگ داخلی در کشورش است
هنرمند افغانستانی نگران جنگ داخلی در کشورش است

یک نقاش و هنرمند افغانستانی مقیم ایران می‌گوید نگران است جنگ داخلی بار دیگر در کشورش شعله‌ور و بسترساز فجایع مختلف شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، فریدالله ادین آیین از نقاشان و مجموعه‌داران افغانستانی مقیم ایران با اشاره به تحولات این کشور و روی کار آمدن مجدد طالبان اظهار کرد: احتمال وقوع جنگ داخلی گسترده‌تری در افغانستان وجود دارد که می‌تواند منجر به تشکیل مجدد گروه‌های تروریستی شود.

وی افزود: نخبگان افغانستانی هنوز نمی‌دانند آیا طالبان می‌تواند قدرت خود را تثبیت کند و یک دولت تشکیل دهد یا نه بنابراین نگرانی از بابت جنگ داخلی وجود دارد.

این نقاش افغانستانی با بیان اینکه نخست وزیر پاکستان اخیرا اعلام کرده به زودی جنگ در افغانستان خاتمه یافته و دولتی با حضور همه گروه‌ها تشکیل می‌شود گفت: اینطور که بر می‌آید منظور عمران‌خان این است که طالبان و گروه‌های دیگر در آینده در افغانستان حکومت مشترک خواهند داشت؛ او از قید «به زودی» استفاده کرد و گفت که جنگ افغانستان به پایان می‌رسد و حکومتی به میان می‌آید که بتواند از همه گروه‌ها نمایندگی کند.

وی ادامه داد: عمران‌خان نخست‌وزیری است که سخت به ارتش پاکستان نزدیک است و هیچ نشانه‌ای دیده نشده که بر اساس آن حدس بزنیم سیاست ارتش پاکستان در قبال افغانستان تغییر کرده است و البته معتقدیم دخالت پاکستان در تصمیم مردم افغانستان یک نوع خیانت ملی محسوب می‌شود.

ادیب آیین گفت: به نظرم طالبان به اظهارات خودشان پایبند نخواهند بود اگر به پاکستانی‌ها اجازه دخالت در امور سیاسی کشور را بدهند زیرا وقتی نیروهای طالبان ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) وارد کابل شدند اعلام کردند تمامی نیروهای نظامی خارجی از خاک افغانستان خارج شده‌اند و اکنون سراسر این کشور تحت کنترل آنها قرار دارد.

وی همچنین به پیام تبریک ذبیح‌الله مجاهد سخگوی طالبان و عبارت «این موفقیت به همه ما (افغان‌ها) تعلق دارد» اشاره و تصریح کرد: این پیام مهمی بود که باید ببینیم آیا در دولت احتمالی طالبان، شاهد حضور همه گروه‌ها خواهیم بود یا نه.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح