دخالت عجیب عضو اسبق شورا در تعیین نرخ تاکسی/ ورود هواپیمای اوکراینی به جلسه رسمی برای دریافت تخفیف عوارض
دخالت عجیب عضو اسبق شورا در تعیین نرخ تاکسی/ ورود هواپیمای اوکراینی به جلسه رسمی برای دریافت تخفیف عوارض

اعضای شورای اسلامی شهر قم در بیست و هفتمین جلسه رسمی خود که به‌صورت علنی برگزار شد نرخ کرایه تاکسی‌های قم را برای سال آینده به‌طور متوسط 30 درصد افزایش دادند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی در این جلسه که روز دوشنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه برگزار شد، با اشاره به لایحه «اخذ مجوز افزایش نرخ پیشنهادی کرایه انواع خودروهای فعال در حوزه حمل‌ونقل و بار و مسافر درون‌شهری سازمان تاکسیرانی قم برای سال ۱۴۰۱» گفت: برای قیمت‌گذاری در حوزه تاکسیرانی از سویی شرایط عموم مردم و از سوی دیگر خانواده حدود ۶۰ هزار نفره ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر را باید در نظر بگیریم.

سید محمدحسین دهناد با اشاره به بررسی دقیق افزایش هزینه‌های تاکسی اظهار داشت: با این وجود طبیعی است که نمی‌توانیم تمام افزایش هزینه‌ها را در نرخ کرایه اضافه کنیم.

وی افزود: در همین راستا برای ایجاد تعادل در سیستم‌های مختلف نرخ‌گذاری‌ها بر اساس نوع تاکسی، به‌طور متوسط حدود ۳۰ درصد افزایش نرخ کرایه را برای سال ۱۴۰۱ خواهیم داشت.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی یادآور شد: کمترین نرخ کرایه در سال جاری، دو هزار و پانصد تومان بوده که این میزان به سه هزار پانصد تومان و در برخی از خطوط به سه هزار تومان نزدیک شده است.

وی همچنین با اشاره به وجود ۴ هزار خودرو حمل بار در شهر گفت: در این زمینه در سال ۱۴۰۰ مبنایی نداشتیم اما بر اساس نرخ عرضه و تقاضا در بازار و شبکه حمل‌ونقل نرخی پیشنهاد شده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی، نبود پول خُرد را در پرداخت کرایه مشکل‌ساز دانست و بر لزوم مجهز شدن تاکسی‌ها به سامانه پرداخت غیر نقدی تأکید کرد.

محسن محرری تأکید کرد: مصوبه قبلی دو هزار و پانصد بود که عملاً تاکسی‌ها سه هزار تومان دریافت می‌کردند و هم‌اکنون هم که سه هزار و پانصد تومان تصویب شده عملاً ۴ هزار تومان دریافت خواهند کرد و این موضوع مسئولیت شرعی دارد و اجحاف به مردم است.

حسین اسلامی، رئیس شورای اسلامی شهر قم هم خُرد شدن مبلغ کرایه را در عمل به مفهوم گرد شدن این مبلغ دانست و گفت: ما ظاهراً می‌گوییم سه هزار و پانصد تومان ولی در عمل دریافتی چهار هزار تومان است که باید برای شیوه پرداخت فکری داشته باشیم.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه در قرارداد اتوبوسرانی بحث پرداخت الکترونیکی در یک ماه اول را الزامی کردیم، اظهار داشت: در تاکسی‌ها هم به دنبال سیستم شتابی هستیم که در سال آینده بحث استفاده از پوز را با توجه به نگرانی‌هایی که در این زمینه هست داشته باشیم.

مسعود طبیبی در عین حال استفاده از پرداخت غیر نقدی را در ناوگان تاکسیرانی قم تقریباً نزدیک به صفر دانست و گفت: البته بعضاً از قم کارت برای پرداخت استفاده می‌شود.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم هم با اشاره به لایحه افزایش نرخ تاکسی خاطرنشان کرد: طی ۵ سال گذشته قیمت ماشین ۵ برابر شده اما نرخ کرایه تقریباً سه برابر شده است.

امرالهی یادآور شد: در همه سنوات قول دادیم که این تفاوت را به‌صورت تدریجی جبران کنیم اما همواره مصلحت مردم شهر را در نظر گرفتیم.

وی با بیان اینکه در ۵ سال گذشته نرخ قطعات خودرو نیز تا ۱۰ برابر افزایش یافته است، گفت: طی ۵ سال گذشته همواره منافع مردم دیده شده تا منافع تاکسیران و بر همین اساس نرخ‌گذاری انجام شده است.

«اخذ مجوز نرخ کرایه اتوبوس و مینی‌بوس‌های سازمان اتوبوسرانی» دیگر لایحه‌ای بود که توسط رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی به صحن علنی شورای شهر آورده شده بود.

دهناد هزینه جابه‌جایی یک مسافر را بدون در نظر گرفتن هزینه‌های استهلاک خودرو ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و اظهار داشت: در سال آینده با افزایشی که اتفاق افتاده است نرخ کرایه اتوبوس به هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است که یک‌سوم از مجموعه هزینه‌های جاری است.

وی نگاه حمایتی و تشویق مردم برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی را در نرخ‌گذاری کرایه اتوبوس موردتوجه قرار داد و گفت: در ۲۳ خط ناوگان اتوبوسرانی پرداخت غیر نقد از طریق قم کارت از هزار و ۵۰ تومان به هزار و ۵۰۰ می‌رسد و پرداخت نقدی از دو هزار تومان به سه هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی نرخ کرایه اتوبوس‌های رینگ اطراف حرم مطهر حضرت معصومه را نیز ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

دهناد در گزارشی که از جلسه کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم در خصوص بررسی افزایش نرخ کرایه‌ها ارائه کرد به اشتباه نام «سعادتمند» دیگر عضو شورای اسلامی شهر قم را «سعادت طلب» اعلام کرد که عضو اسبق شورای شهر قم است که “اسلامی رئیس شورای شهر قم گفت: حتماً منظور شما آقای سعادتمند است” وقتی با جواب مثبت دهناد مواجه شد، اسلامی ادامه داد: «گفتم حتماً [سعادت طلب]در این قصه دخالت کردند که تعجب کردم».

در ادامه محرری با اشاره به افزایش دو برابر ماشین‌های برقی خیابان ارم گفت: در حال حاضر هم این ماشین‌ها با ماشین‌های برقی رایگان حرم مقایسه می‌شود که به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده که نمی‌توانیم پاسخ دهیم.

وی با بیان اینکه دو برابر شدن قیمت ماشین‌های برقی خیابان ارم توجیهی ندارد اظهار داشت: بر اساس تصمیمی که درست هم بوده ما راه‌ها را بستیم و محدودیت ایجاد کردیم ولی اینکه بیاییم دو هزار تومان کرایه برای ماشین‌های برقی بگیریم قطعاً با واکنش مواجه خواهیم شد.

در نهایت این لایحه به جز در خصوص خودروهای برقی خیابان ارم به تصویب رسید.

لایحه «تکمیل و تجهیز ساختمان شهرداری منطقه سه» دیگر مصوبه جلسه بیست و هفتم شورای اسلامی شهر قم بود که مقرر شد ۱۵ میلیارد ریال به محل تکمیل و تجهیز این ساختمان اضافه شود.

هواپیمای اکراینی در شورای شهر قم

«اخذ مجوز محاسبه ما به تفاوت عوارض پرداخت نشده بر اساس تعرفه و قیمت منطقه‌ای سال ۱۳۹۹ که در صورت پرداخت نقدی با احتساب ۲۵ درصد کاهش عوارض یک پلاک ثبتی شخصی» دیگر لایحه‌ای بود که در صورت تصویب یک میلیارد تومان تخفیف عوارض به صاحب این ملک تعلق می‌گرفت.

صاحب این ملک شخصی بود که دختر، داماد و نوه‌اش را در ماجرای هواپیمای اکراینی به شهادت رسیدند و با توجه به مسائلی که برای او رخ داد نتوانسته بود عوارض خود را پرداخت کند به همین دلیل شورا و شهرداری قصد داشت برای پرداخت عوارض به او کمک کند.

هر چند تخفیف موردتوافق شورا و شهرداری بود اما در خصوص نحوه و میزان تخفیف اختلافاتی وجود داشت؛ زیرا بر اساس نظر کمیسیون نزدیک به یک میلیارد تومان تخفیف به این عوارض این ملک تعلق می‌گرفت که باید از محل ماده ۱۷ پرداخت می‌شد که سقاییان نژاد شهردار قم آن را دارای ابهام دانست و تصریح کرد: «تخفیف از ماده ۱۷ بنده قبول ندارم».

در نهایت پس از ۲۱ دقیقه بحث و بررسی با تغییراتی، این لایحه به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.

در ادامه لایحه «اخذ مجوز فروش و واگذاری شارع متروکه به پلاک ثبتی ۱۱۰۷ اصلی متعلق به موسسه لاله‌های آسمانی کوهستان قم» نیز به تصویب رسید.

لایحه دیگری که در این جلسه مطرح شد «اخذ مجوز تعرفه بهای خدمات سال ۱۴۰۱ سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قم» بود که توسط رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی قرائت شد و به تصویب رسید.

مصطفی ملایی با اشاره به اینکه دوره‌های آموزشی مختلف در این لایحه در نظر گرفته شده است گفت: دوره‌ها به دو بخش تقسیم می‌شود؛ یکی ۵۰ درصد تخفیف در مناطق کم برخوردار و محروم و دیگری نیز ۸۰ درصد تخفیف در دوره‌های مجازی لحاظ شده است.

در ادامه بیست و هفتمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم انعقاد قرارداد با عباس منصور نژاد به عنوان مشاور کمیسیون فرهنگی و اجتماعی به میزان ۶۰ ساعت در ماه به تصویب رسید.

یکی دیگر از لوایحی که در این جلسه به تصویب رسید، «افزایش بهای بلیت ورودی باغ پرندگان» بود.

بر اساس این لایحه بلیت ورودی باغ پرندگان قم بعد از تعطیلات عید ۱۴۰۱ از ۱۰ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان، ۶۰ هزار تومان برای گردشگران خارجی و حداکثر ۵۰ درصد تخفیف برای سازمان‌ها و نهادها و سایر مجموعه‌ها نرخ‌گذاری شد.

ساکتین شورا

در بیست و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم نرجس نیازمند به عنوان منشی اول شورا در ابتدای جلسه به ارائه قرائت لوایح واصل شده پرداخت و در طول جلسه تنها در هنگام بررسی لایحه “اخذ مجوز فروش و واگذاری شارع متروکه به پلاک ثبتی ۱۱۰۷ اصلی متعلق به موسسه لاله‌های آسمانی کوهستان قم” گفت: « در جلسه کمیسیون من سؤال پرسیدم بعد از انحلال زمین به کجا واگذار می‌شود گفتند به بنیاد شهید، حالا نهادهای مشابه من نمی‌دانم کدام است».

در این جلسه ماشاالله سعادتمند و معصومه آمره نیز در خصوص هیچ‌کدام از یک از لوایح اظهارنظر نکردند.

  • نویسنده : مهدی جعفری