مسببان فاجعه پیشاور از اسلام خارجند
مسببان فاجعه پیشاور از اسلام خارجند

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با  ابراز انزجار نسبت به کشتار شیعیان در مسجد پیشاور پاکستان گفت: بی شک آنها که این حادثه‌ فجیع را به وجود آوردند از اسلام خارجند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی امروز در پایان درس خارج فقه در جمع شاگردان، فاجعه کشتار شیعیان مسجد پیشاور پاکستان را محکوم کرد.

وی افزود: این افراد در نقطه‌ی مقابل مسلمین قرار دارند که عده ای مسلمان را در روز جمعه آن هم در حال نماز جمعه با این وضع فجیع و انفجار شدید به شهادت رساندند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)ادامه داد: مدتی بود این حوادث فروکش کرده بود اما مجدداً این حادثه تلخ رخ داد. ما با تمام خانواده‌های شهدای این حادثه فجیع اظهار همدردی کرده و از خدای تبارک و تعالی برای آنها صبر و اجر فراوان مسئلت می‌کنیم اما چند مطلب مطرح است.

وی با تاکید بر اینکه قطعاً عاملان این حادثه از اسلام خارجند گفت: یک مسلمان نمی‌تواند چنین کشتار فجیعی انجام بدهد اینها مسلم از دایره اسلام خارجند و دنیا هم باید این را بداند، البته ممکن است به حسب ظاهر اسم اسلام بر خودشان بگذارند، اما یقیناً مسلمان نیستند و از ربقه‌ی اسلام خارجند.

فاضل لنکرانی خلاصه کردن عامل این جنایات را در مباشرین آن اشتباه دانست و افزود: اشتباه امت اسلامی این است که عامل و عاملان را در مباشران خلاصه می‌کند، در حالی که این طرح‌ها و نقشه‌ها همه از مراکز اسرائیلی آمریکایی بیرون می‌آید و این سخن بر اساس اعتراف خودشان است که گاهی در بعضی از موارد به آن اعتراف می‌کنند، اینکه داعش را خلق کردند اعتراف خود آنهاست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه هوشیاری و بیداری مسلمین را بسیار مهم دانست و ادامه داد: امروز بخشی از یهود و کفار با طراحی و توطئه‌‌چینی دنبال ایجاد نزاع و برادرکشی و به جان هم انداختن و قتل عام بین مسلمین هستند لذا علمای اسلام باید بیدار باشند آنها باید مردم را بیدار کنند که ریشه‌ی این حوادث در کجاست؟

وی ریشه این حوادث را بیرون از کشورهای پاکستان و افغانستان و بیرون از دایره‌ی مسلمین عنوان کرد و گفت:این مسائل در یک مراکز دیگری طراحی می‌شود و این مسئله مهمی است که اگر به این مطلب توجه اساسی نکنیم نمی‌توانیم قضیه را درست تحلیل کنیم.

فاضل لنکرانی وحدتی را که به برکت انقلاب و انفاس قدسی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه بین شیعه و سنی به وجود آمد را بسیار مهم دانست و افزود: عده‌ای در صدد هستند بگویند این وحدت یک امر موهوم به درد نخور و بلکه مضر برای شیعه است در حالی که اینگونه نیست چرا که وحدت مسلمین به همان نحوی که امام فرمود به معنای تنزل از اعتقادات و تنزل از حقایق تاریخ نیست، وحدت این است که تمام فرقه‌های اسلامی دشمن مشترک خود را بشناسند. وحدت این است که بدانند این گونه فجایع ناشی از همان دشمن مشترک است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه مطالعه و دقت در چگونگی رفتار و گفتار در مقابله با این حوادث را مهم برشمرد و ادامه داد:  اینکه یک جمعی در روز جمعه به شهادت رسند یک مقام و فیض بسیار بزرگی است که نصیب شهداء شده، گرچه برای خانواده‌های آنها بسیار تأسف‌آور است و برای همه ما مصیبت بزرگی است اما مسئله این است که ریشه مشخص باشد که از کجا چنین حوادثی واقع می‌شود؟

وی بروز این حوادث را سبب بیداری علمای اسلام دانست و گفت : دشمن بدان  با این رفتارها  مسلمان‌ها متحدتر می شوند، این حوادث سبب می‌شود مسلمان‌ها و علمای اسلام از این توطئه دشمن آگاهی یابند که طرح دشمن این است که جای دوست و دشمن را جابجا کنند تا مسلمان‌ها او را دشمن نپندارند و دوست خود بدانند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) یکی از رموز موفقیت امام را شناخت دشمنی دشمنان اسلام معرفی کرد و ادامه داد: امام راحله یک سر سوزن هم در مقابل آنها عقب‌نشینی نکرد، اینکه کسی بگوید آمریکا امروز می‌خواهد یک خدمتی به کشورهای اسلامی کند این محال است و به هیچ وجه و در هیچ زمانی واقع نمی‌شود.

وی ضمن محکوم کردن ارتباط برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس‌ با رژیم نامشروع اسرائیل گفت:  اینها باید بدانند در تمام این خون‌هایی که در پاکستان و افغانستان ریخته می‌شود شریک هستند، مگر اسرائیل می‌تواند دوستی با مسلمین کند این چه خیال خامی است؟ فکر می‌کنند به حسب ظواهر اگر یک رابطه‌ای برقرار شود، امکاناتی بیاید، و رفاه ظاهری پیدا کنند موفقیت پیدا می‌کنند، اما آنها ریشه شما را خواهند زد، آنها می‌خواهند ریشه‌ی کشورهای اسلامی و حکام اسلامی را بزنند و برایشان هم فرقی بین شیعه و سنی نیست. این حوادث باید ما را بیدار و هوشیار کند.