بحران آب در کمین قم است
بحران آب در کمین قم است

قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه نیازمند اصلاح الگوی مصرف آب در تمام بخش‌ها هستیم، گفت: باید نگاه به آب به‌عنوان یک کالای یک‌بارمصرف تغییر کند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان، محمد احمدی جبلی با اشاره به قرار گرفتن کشور ایران در منطقه‌ خشک و نیمه‌خشک کره زمین اظهار کرد: اگر مصرف آب در کشور به ‌ویژه در استان قم مدیریت نشود دچار بحران و مشکل خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سالانه در کشور حدود‌ ۹۳ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود، خاطرنشان کرد: از این میزان حدود ۹۰ درصد در بخش کشاورزی، ۸ درصد در بخش بهداشت و شرب و مابقی در بخش صنعت و معدن مصرف می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نیازمند اصلاح الگوی مصرف در تمام بخش‌ها هستیم، یادآور شد: در بخش کشاورزی عمده کار ما باید توجه به افزایش نرخ بهره‌وری باشد در حالی که در حال حاضر استخراج آب جایگزین بهره وری شده است.

قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان قم تصفیه فاضلاب‌ها و استفاده از پساب در چرخه تولید را نیز در اصلاح الگوی مصرف آب در صنایع‌ ضروری دانست و تصریح کرد: جداسازی شبکه آبیاری فضای سبز از شبکه آب شرب شهر نیز از مسائلی مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی با بیان اینکه نگاه به آب به‌عنوان یک کالای یک‌بارمصرف باید تغییر کند، اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد فاضلاب‌ها امکان تصفیه و بازچرخانی پساب آن در مصارف مختلف از جمله فضای سبز را دارد.

احمدی جبلی‌ سرانه مصرف آب را در کشور ۲۵۰ لیتر به ازای هر نفر در شبانه‌روز اعلام کرد و گفت: این میزان بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی‌ است که می‌توان با مدیریت مصرف و استفاده از تجهیزات کاهنده تا ۵۰ درصد این میزان را کاهش داد.

وی با اشاره به خالی شدن سفره‌های زیرزمینی آب به علت برداشت‌های بی‌رویه و حفر چاه‌های غیرمجاز اذعان داشت: ما در حدود ۲۵ سال پیش در برخی از مناطق قم در عمق ۵۰ متری زمین به آب مطلوب و باکیفیت مناسب می‌رسیدیم ولی در حال حاضر در همان نقاط با حفاری تا عمق ۳۰۰ متری هم به آبی با کمیت و کیفیت مناسب دسترسی نداریم.

قائم‌مقام آبفای استان، از استان قم به‌عنوان یکی از تالابی‌ترین استان‌های کشور یاد و خاطرنشان کرد: متأسفانه با ایجاد سدها و بندها در بالادست رودخانه‌هایی که به قم منتهی می‌شدند حقابه‌های زیست‌محیطی استان از بین رفته و شرایط بحرانی در تالاب‌های قم ایجاد شده است که انتظار می‌رود این حقابه‌ها به استان بازگردد.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم