محبوبیت امام هشتم، با فیلمی که قصد توهین به مقدسات را داشت
محبوبیت امام هشتم، با فیلمی که قصد توهین به مقدسات را داشت

فیلم عنکبوت مقدس با اجحاف تاریخی و دست بردن در داستان حقیقی و تغییر آن قصد داشت چهره ایران و مردمانش را به بدترین شکل به جهان نشان دهد و به ساحت مقدس امام هشتم توهین کند چرا که در ذهن خود از ایران، اسلام و معنویت دشمن سرسختی ساخته‌است.

 

انسان تا زمانی که چیزی را مانع مسیرش و سر راهش نبیند کاری به کار آن ندارد، لذا واژه دشمن به کسی یا چیزی اطلاق می‌شود که مانع و بازدارنده رسیدن به اهداف فرد یا گروهی باشد. در آن صورت است که همه تلاشش را برای کنار زدن آن دشمن انجام می‌دهد.

به تازگی در جشنواره کن شاهد فیلمی بودیم که در آن به ساخت مقدس امام رضا(ع) اهانت شده‌است. فیلمی که طبق گفته منتقدین از نظر هنری و فیلمسازی به سختی توانسته در لیست فیلم‌های جشنواره جایگاه آخر را پیدا کند. این در صورتیست که جایزه نقش اول زن به بازیگر نقش اول این فیلم اهدا شده‌است. جایزه‌ای که ابدا ارزش هنری ندارد و صرفا سیاسی است.

هزاران بازی سیاسی چیده شد تا فقط به مقدسات مسلمانان اهانت شود. فیلم عنکبوت مقدس با اجحاف تاریخی و دست بردن در داستان حقیقی و تغییر آن به سلیقه کارگردان و داوران جشنواره سیاسی کن، قصد داشت چهره ایران، ایرانی‌ها، مشهد مقدس و همچنین شهروندان مشهد را به بدترین نحو ممکن به جهان نشان دهد و به ساحت مقدس امام هشتم توهین کند چرا که در ذهن خود از ایران، از اسلام، از معنویت دشمن سرسختی ساخته‌است. وگرنه چه نیازی به هزاران دوز و کلک و ساخت فیلم؟ تا کسی دشمن به نظر نیاید که برای کنار زدنش آستین بالا نمی‌زنند! مشخص نیست کدام حرکت شیعه، کدام رفتار ایرانی‌ها، و کدام اخلاق مذهبیون سبب شده تا جشنواره‌های خارجی این چنین عقده بزرگی از ایران به دل بگیرند که بدون توجه به ارزش هنری فیلم، صرفا به دلیل اهانت‌هایی که در فیلم به مقدسات و همچنین ایرانی‌ها انجام شده، بخواهد به بازیگر این فیلم جایزه بدهد!

رئیس سازمان سینمایی کشور در دیدار با آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در رابطه به اهانت فیلم عنکبوت مقدس به ساحت مقدس امام رضا(ع)، ابراز کرد: وزارت ارشاد شکایتی را از طریق مراجع قضائی، نسبت به دست اندرکاران این فیلم پیگیری می‌کند و با همکاری‌های صورت گرفته با وزارت امور خارجه در تلاشیم از تکرار این گونه موارد جلوگیری به عمل آوریم.

همچنین آیت‌الله سید محمد سعیدی در این باره گفت: یکی از جهات معرفی اهل بیت(ع) ویژگی‌های خودشان و امداد خداوند بود و جهت دیگر هم خصومت‌های دشمنان علیه اهل بیت(ع) بود که سبب رشد و بروز برکات ائمه(ع) می‌شد؛ برای مثال مأمون برای اینکه هیبت و حرمت امام هشتم را بشکند مناظرات علمی را تشکیل می‌داد ولی به حول قوه الهی این مناظرات محبوبیت امام را بیشتر می‌کرد.

این فیلم که از نظر ساختاری و فیلمسازی در پایین‌ترین رده محسوب می‌شود، هرچند قصد دیگری داشت، اما خوشبختانه توانست بار دیگر وحدت بین مردم را پررنگ کند و محبت امام غریب را در دل شیعیان پررنگ‌تر سازد. تبلیغات چه منفی چه مثبت بالاخره تبلیغات است!

مسلما این فیلم در جایگاهی نیست که بتواند کوچکترین خدشه‌ای به مقدسات وارد نماید، اما توانست بار دیگر مردم را با دشمنان حقیقی ائمه(ع) آشنا و وحدت را بین مردم پررنگ‌تر کند.

  • نویسنده : سارا تقی‌زاده