دانشجویان قمی در طرح حامیم نظرات تمرین گفت‌وگو می‌کنند
دانشجویان قمی در طرح حامیم نظرات تمرین گفت‌وگو می‌کنند

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های قم گفت: دوره‌ای با عنوان «طرح حامیم» به مدت یک هفته مشهد مقدس برگزار می‌شود تا دانشجویان دانشگاه‌های قم در یک فضای دوستانه به گفت‌وگو بپردازند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل پوررضا پیش از ظهر امروز در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه قم برگزار شد، با بیان اینکه دانشجو و استاد باید با آزادی بیان نظرات خود را در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ارائه دهد و ترسی از این بابت نداشته باشند اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر معتقد بوده است که فضای گفت‌وگو و ارائه نظرات باید در دانشگاه‌ها باز باشد و نهادهای امنیتی در این زمینه دخالتی نداشته باشند.

وی افزود: دانشجویان و اساتید باید نظر خود را به صورت شفاف بیان کنند و مشکلی برای آنها ایجاد نشود البته تا به حال هم همین بوده است به طوری که دانشجویان و اساتیدی که از طریق کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه صحبت کرده‌اند هیچ مشکل امنیتی برای آنها ایجاد نشده است.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های قم تصریح کرد: ما معتقدم هستیم اساتید در دانشگاه‌ها  باید دغدغه بشریت را داشته باشند چون این مسئله تاکید اسلام است و اسلام سفارش کرده که باید به مسائل و مشکلات بشریت تفکر و به آنها رسیدگی کرد.

رئیس طرح توانمندسازی دانشجویان دانشگاه‌های قم عنوان کرد: یکی از کار‌هایی که در دانشگاه‌های قم در این چند سال انجام شده این است که اساتید با هر نوع دیدگاه سیاسی که دارند دور هم جمع شده و نظرات خود را در خصوص مشکلات جامعه در زمینه‌های مختلف مطرح کنند، باید این فرصت را برای آنها فراهم کرد که نسبت به مشکلات مردم و دانشجویان انتقاد و پیشنهاد خود را ارائه دهند، گاهی اوقات صحبت‌هایی میان آنها مطرح می‌شود که واقعا چاره‌ساز است و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

پوررضا ادامه داد: از ابتدای سال تحصیلی ۱۳۹۶ «کرسی‌های آزاد اندیشی دانشجویی» را در دانشگاه‌های قم برگزار کردیم و نتایج بسیار مثبتی از این کرسی‌ها بدست آوردیم، دانشجویان باید یاد بگیرند که یک مسئله هم منتقد دارد و هم موافق، در نتیجه باید به نظرات دو طرف احترام گذاشت و به صحبت‌های آن‌ها توجه کرد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ توانستیم ۵۰۹ مورد کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه‌های استان قم برگزار کنیم که در این کرسی‌ها ۱۸ هزار دانشجو شرکت کردند و سعی کردیم فضای امن و مناسبی را برای آنها فراهم کنیم، آزادی بیان، منطق و اخلاق شعار ما در برگزاری این کرسی‌ها بوده که از فرمایشات رهبری الگوبرداری شده است.

پوررضا خاطرنشان کرد: جهت توانمند‌سازی بیشتر دانشجویان فعال فرهنگی، سیاسی اجتماعی تصمیم گرفته‌ایم دوره‌ای با عنوان «طرح حامیم» به مدت یک هفته و در سه بخش در مشهد مقدس برگزار کنیم تا دانشجویان دانشگاه‌های قم در کنار هم و در یک فضای دوستانه به گفت‌وگو بپردازند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های قم تصریح کرد: هدف از برگزاری این طرح این است که دانشجویان در سال تحصیلی جدید به حل مشکلات مردم بپردازند و شرایط مطلوب جامعه که با آن فاصله داریم دغدغه این دانشجویان باشد تا به یاد داشته باشند نتیجه تحصیلشان این باشد که گره‌ای از مشکلات مردم باز کنند.

پوررضا ادامه داد: یک سری مشکلاتی در جامعه وجود دارد که باید بدست مردم حل شود و این موضوعات مربوط به حلقه‌های میانی است که رهبر معظم انقلاب هم بر آن تاکید دارد، تشکل‌های دانشجویی هم بخشی از این حلقه‌ها هستند که به دلیل شیوع ویروس کرونا در این ۲ سال کمتر فعالیت داشته و پراکنده بوده‌اند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های قم در پایان اشاره کرد: امیدواریم با برگزاری «طرح حامیم» این پراکندگی‌ها حل شود و بار دیگر تشکل‌های دانشجویی در قم به حل دغدغه‌ها و معضلات جامعه بپردازند، طرح توانمندسازی دانشجویان فعال فرهنگی، اقتصادی و سیاسی یک طرح ملی است که باید در تمام استان‌ها برگزاری شود ولی هر استانی می‌تواند متناسب با ایده‌های داخلی آن را بومی‌سازی کند.

  • نویسنده : زهرا زنگنه