سلامت روان، لازمه زندگی اجتماعی است
سلامت روان، لازمه زندگی اجتماعی است

امروز ۱۸ فروردین‌ ماه، مصادف با روز جهانی سلامتی است. روزی که در تقویم‌ها علامت خورده تا ما را به یاد جسم و روحی که شاید بین روزمرگی‌ها و مشغله‌های زندگی به آن بی‌توجه شده‌ایم بیندازد.

از قضا برای ما مسلمانان، روز سلامتی مصادف شده است با روزهای پر خیر و برکت ماه مبارک رمضان. ماهی که خود تضمین کننده سلامت جسمی انسان‌هاست.

از فواید روزه و تاثیرات مثبت آن روی جسم و دستگاه گوارش بدن مطلع هستید. حتی ممکن است برای اینکه بیشتر بتوانید از غین ماه در جهت حفظ سلامت بدن بهره ببرید، تحقیقاتی در مورد خوراکی‌های مناسب در افطار و سحر کرده باشید.

بدن انسان، همانقدر که به رسیدن ویتامین‌ها و پروتئین‌ها و مواد غذایی مختلف احتیاج دارد، به رژیم‌های سالم و جلوگیری از پرخوری و کنترل مواد غذایی برای جلوگیری از افزایش برخی مواد در بدن نیز، نیازمند است. چه فرصتی بهتر از ماه رمضان؟! ماهی که در آن عبادت و سالم نگهداشتن بدن، باهم در یک راستا قرار می‌گیرند. خصوصا که روز سلامتی نیز، در بین همین روزهای ماه رمضان است و خلاصه یک تیر و چند نشان…

البته منظور از سلامتی، صرفا سلامت جسم و بدن مادی نیست. امروزه سلامت روان و داشتن روحیه شاداب، لازمه اصلی زندگی اجتماعی است. هرچقدر فرد روان آسیب دیده‌تری داشته باشد و به سلامت و درمان روحش اهمیت ندهد، از جامعه بیشتر فاصله گرفته و حتی ممکن است فردی جامعه‌ستیز شود که ضد هنجارها و ارزش‌های جامعه رفتار می‌کند.

سلامت روان و سلامت جسم به هم ارتباط دارند، چه بسیار بیماری‌های جسمانی که در نتیجه افسردگی، خودخوری، حرص و غم و اندوه بهوود می‌آیند و چه بسیار بیماری‌های جسمی که باعث آسیب به روحیه و روان فرد می‌شوند. پس نمی‌توان این دو را از هم جدا کرد و به یکی بها داد و دیگری را بی ارزش شمرد. همانطور که با هر تب، دندان‌ درد، قلب درد و با هر نشانه دیگری نسبت به سلامتی جسم، به پزشک مراجعه و پیگر شرایط جسمانی می‌شویم، باید مراقب وضعیت روح و روان خود هم باشیم و افسردگی، تمایل به اتمام زندگی، افکار عجیب و هرچیزی که به ذهن و روان مربوط می‌شود را جدی گرفته و به روان‌درمانگر، روان‌شناس و روان‌پزشک مراجعه کنیم.

خوشبختانه با گذر سال‌ها، اهمیت سلامت روان برای مردم مشخص شده و بیش از پیش به احوالات درونی خود اهمیت می‌دهند. در این روز مهم، در اواسط ماه مبارک رمضان، امید است در سلامت جسم و روح به سر ببرید و نشانه‌ها را جدی بگیرید.

  • نویسنده : سارا تقی‌زاده محمدی